Взірцеві і не дуже: громадськість Запоріжжя перевірила укриття у Вознесенівському районі

Зображення завантажується

Минулого тижня наша команда, Запорізький центр розслідувань та ГО “Хочу вчитись”, разом із депутатом обласної ради Станіславом Чередниченком, перевірила укриття у Вознесенівському районі. Як виявилося, є серед них взірцеві приклади, а є і не дуже

Зустрівшись на проспекті Соборному, біля зупинки “Сталеварів”, ми вирушили до Запорізького класичного ліцею. Саме зараз там відбувається ремонт укриття. Про цю перевірку ми детальніше писали тут: Невідомі робітники та запити на перевірку: як проходить ремонт укриття у Класичному ліцеї

Однак на цей день наша команда запланувала перевірити не тільки ліцей, а і інші освітні заклади, і просто укриття в житлових будинках. Тож наступна локація у нашому списку – це гімназія №71.

Взірцеве укриття з войовничими волонтерами

Підійшовши до навчального закладу, ми відразу помічаємо уніфіковані таблички “укриття” та “пункт незламності”, їх видно здалеку. Кватирка відчинена, тож заходимо на територію. 

Біля входу також є вказівники, а головне, що присутня інформація про відповідальну особу і номер телефона.

Заходимо, бачимо працівниць гімназії, питаємо, де укриття. Жінки показують напрямок, тому ми швидко і легко знаходимо сховок. 

Відразу помічаємо, що ремонт тут вже був, навколо чисто, є стенд з корисною інформацією.

В укритті, окрім стільчиків, дзеркала та вогнегасника, є вай-фай. Також працює туалет та душ. 

Самостійно походити по укриттю та перевірити нам знову не вдається. До нас спускається войовничо налаштована жінка, яка починає питати, хто ми і що ми. 

Спокійно відповідаємо, що ми журналісти, що з нам депутат обласної ради, і ми вирішили сховатися від російських ракет в укритті школи, а заразом перевірити, як тут все влаштовано. 

Жінка починає казати, що знімати не можна, бо всі дізнаються про їхнє укриття, а по школам стріляють, тому це небезпечно. Пояснюємо їй, що укриття у них взірцеве, що тут чисто і охайно, і навпаки добре, що ми розкажемо людям про те, що тут є такий гарний сховок. 

Трошки подискутувавши, виясняємо, що жінка, напевно одна з батьків учнів, волонтерка, і що прибирають та чергують вони тут по своїй ініціативі. Ще через пару хвилин приходимо разом до висновку, що такі укриття показувати треба, бо це корисно людям. 

Розходимося мирно, без бійки, і прямуємо по мапі ЗОВА до наступного найближчого сховку за адресою – проспект Маяковського, 10. 

Доступ тільки для своїх

На першому під’їзді знаходимо табличку і “лист щастя” від КП “ВРЕЖО №7”, яке опікується будинком. В листі підприємство просить надати вільний та цілодобовий доступ до укриття. Однак, двері зачинені. 

Місцева мешканка, яка якраз прибиралась у дворі, пояснює, що ключі до укриття є у місцевих мешканців, що вони туди спускаються, коли тривога, але вільного доступу до сховку немає. Ну це ми вже побачили на власні очі. 

Щодо ремонту, то жінка розповідає, що “ВРЕЖО №7” укриття не обладнало, тому люди зробили все самотужки. 

Дякуємо за інформацію і йдемо далі. Наступна зупинка – вулиця Патріотична, 40. 

Сховок в “душовій”

Підійшовши до будинку, обходимо його в пошуках табличок, але їх немає. Бачимо два під’їзди, перевіряємо, чи точно мітка з укриттям є за цією адресою. Мітка правильна. Під’їзди відкриті, а в середині є двері, які схожі на двері у підвал.

У першому під’їзді на дверях написано “щитова” і висить великий замок. Зачинено. В другому під’їзді на дверях значиться “душова”, а там, де має бути замок, намотаний дріт. 

В’ячеслав, колега з телеканалу ТБ7, перевіряє, чи дійсно зачинені двері. Виявляється, що дріт можна зняти. За дверима бачимо ще двері, а там сходи. Спускаємось. 

Виявляється, що укриття в будинку таки є, і люди навіть облаштували собі місця для сидіння, стоїть вода. Світла немає, ремонту, звичайно, також ніякого немає. 

Однак потрапити у сховок можна, двері у під’їзд відчинені. 

Проінспектувавши Патріотичну, 40, на завершення нашого рейду збираємося до наступної локації – гімназія №28. 

Укриття немає, пункт незламності в “холодному режимі”

Пару хвилин дороги і заходимо на територію освітнього закладу. На спортивному полі грають у футбол, хтось займається на майданчику, але біля головного входу до будівлі гімназії тиша. Табличок не бачимо, тому приймаємо рішення обійти заклад і подивитися, що відбувається біля іншого входу. 

Підходимо і помічаємо тільки табличку “пункт незламності”, про укриття ніяких вказівників немає. 

В холі сидить приємна жіночка, питаємо в неї, як ми можемо потрапити у сховок. Вона відповідає, що ніяк, бо його немає, хоча на карті від ЗОВА мітка стоїть. Сховатися можна в ДК “Орбіта”, що через дорогу. 

Щодо пункту незламності, то виявляється, що він теж не працює, його поки перевели в “холодний режим”. На жаль, на табличці ніяких позначок щодо призупинення пункту немає. 

Висновок

Серед п’яти перевірених нами укриттів, якщо рахувати і Класичний приватний ліцей, про який ми писали у попередньому матеріалі, тільки три виявилися відкритими. І тільки одне з них придатне до використання. 

Звичайно, що пересидіти повітряну тривогу можна і в укритті по вулиці Патріотичній, 40, але погодьтесь, що все ж таки комфортніше буде у відремонтованому сховку гімназії №71. Головне не вмикати там камеру, якщо не хочете мати проблеми з войовничими волонтерами. 

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Богдан
Гість
Богдан
10.08.2023 15:28

Печалька. Совсем все плохо с укрытиями в Запорожье.