Оскаржити рішення влади: судовий лабіринт чи дієвий захист інтересів містян

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Судовий процес – це довгий і виснажливий шлях. Водночас він може стати ефективним інструментом для покращити життя громади у місті. Яскравим прикладом цього твердження стає досвід дніпрян та громадського активіста Дениса Селіна. Ми поспілкувалися з експертом і з’ясували – як судові процеси можуть суттєво вплинути на рішення міської влади

Основний аспект, який ми завжди відстоюємо у суді: влада має залучати містян до прийняття всіх важливих рішень

Денис Селін, керівник ГО «Платформа Громадський контроль»

Розповідає громадський діяч з Дніпра. Активіст додає, що його команда почала активно подавати перші позови у 2019 році. Тоді разом із прагненням захищати інтереси дніпрян було зрозумілим: судові процеси із владою – справа далеко не з легких.

Денис Селін виокремлює три основні напрями позовів, які набувають найбільшого суспільного резонансу. Це захист парків та екологічна безпека, збереження історичних пам’яток і доступ до публічної інформації. У більшість з них «Громадський контроль» отримав безпрецедентну юридичну практику на рівні країни.

У Запоріжжі практика суду із місцевою владою остаточно не вкоренилася. Зокрема, відомою стала справа щодо скверу Тарасова. Це тривалий і складний процес, який охоплює декілька судових позовів.

Вирубка дерев у парку Тарасова (раніше Яланського) у 2018 році. Фото: Запорізька Січ

Тоді влада незаконно передала земельну ділянку для будівництва торгівельно-розважального комплексу компанії «Ленд Дівелопмент». Проте на думку активістів, у довгостроковій перспективі парк має шанси повернутися у власність громади.

Чи довіряють люди судам?

Минулого року компанія «Active Group» зробила соціологічне дослідження. Участь в опитуванні взяли близько 500 респондентів з Дніпра, Харкова та Запоріжжя. Це були адвокати, юристи та громадяни-учасники судових процесів. Організатори дослідження дізналася, наскільки люди довіряють українським судам та як оцінюють їхню об’єктивність.

Опитування показало, що у цих регіонах правосуддю довіряють 70,5% людей. При цьому, більшість опитаних зазначила: їм довелося докласти певних зусиль, щоб добитися розгляду справи. Мінімальних зусиль докладали адвокати.

Також, близько 60% респондентів стверджують, що рішення по їхніх справах винесли на законних підставах. Лише 10,7% впевнені, що результати судових засідань були несправедливими.

Але не парками єдиними – з роками судова практика дніпрян із владою значно розширилася. Експерт розповів нам про низку справ, які отримали широкий резонанс у місті. І водночас знайшли своє відображення у сьогоденні запоріжців.

Від парку до міста

У Дніпрі захист парків масштабувався до рівня усього мегаполісу. Тоді влада внесла зміни до чинного генплану міста. Через коригування депутати значно збільшили території під комерційну забудову, зокрема за рахунок парків та скверів. Тоді це напряму суперечило чинному законодавству. Денис Селін припускає, що «квапливе коригування» було здійснено в обмін на корупційні виплати від місцевих забудовників.

Команда «Громадського контролю» наполегливо та безперестанно вела боротьбу у справі. І двічі виграла у Верховному суді. Адже кожного разу влада Дніпра обходила рішення інстанцій. Зокрема, міськрада скасувала зміни, але попри вимогу суду чітко не окреслила межі парків у генплані.

Що таке Верховний суд і як туди дістатися?

Уявіть, що суд – це будинок з кількома поверхами. Кожен поверх – це інстанція, де розглядаються справи.

Місцевий позов. Ви подаєте першу скаргу або заяву до місцевого суду. Це як зайти на перший поверх. Суддя розглядає вашу справу і виносить рішення.

Апеляція. Якщо ви не згодні з рішенням суду першої інстанції, ви можете подати апеляцію. І підіймаєтеся на другий поверх. Апеляційний суд перевіряє, чи суддя з першого поверху правильно застосував закон.

Касація. Це вже останній поверх, куди можна звернутися. Касаційний суд перевіряє, чи не було допущено суттєвих порушень в рішеннях на попередніх поверхах.

Верховний суд. Це загальна назва третього поверху, де розташовано кілька касаційних судів. Просто кожен розглядає відповідні справи: цивільні, кримінальні, адміністративні тощо.

Таке обмеження мало запобігти новим спробам забудовників посягнути на місця відпочинку містян. Тому, у відповідь активісти подали третій позов. І цього року остаточного успіху досягли у місцевому суді.

Це унікальний випадок скасування генплану та прецедент на рівні країни

Денис Селін, керівник ГО «Платформа Громадський контроль»

На думку Дениса Селіна, попори тривалий спротив міськради, затвердження меж парків було вкрай важливим. Але додає: якщо хтось вирубить усі дерева у парку, фактично він перестає існувати. І залишається таким лише на папері. Активіст пояснює, що подібний хід конем може допомогти «поганим хлопцям» надалі його забудувати.

Подібна ситуація вже застала запоріжців під час будівництва «Епіцентру» на Оріхівському шосе. Тоді представники торгівельного центру заявили, що всі дерева на ділянці перебували в аварійному стані.

Тому, містянам варто почати сильніше пильнувати свої зелені зони. Адже справа по скверу Тарасова почалася саме із масової вирубки дерев.

На шляху до перемоги

Допомога збройним силам також не залишились без уваги в обох містах. Минулого року близько 200 запоріжців вийшли на мітинг до міськради. Вони вимагали виділити кошти з міського бюджету на потреби українських військових. Надалі активісти ініціювали громадські слухання з цього питання. Після публічних обговорень влада частково задовольнила вимогу містян. 

Денис Селін розповідає, що у Дніпрі подібна вимога містян після мітингу дійшла до суду. Влада вирішила спрямувати близько 300 мільйонів гривень на потреби міста, зокрема, на ремонт доріг та тротуарів. Тоді небайдужі містяни подали петицію з проханням направити ці кошти на допомогу ЗСУ.

На засідання депутати мали проголосувати за петицію. Денис Селін зауважує, що депутати вдалися до маніпуляцій та зімітували прийняття рішення.

Замість формулювання «підтримати петицію, вони винесли на голосування «розглянути петицію». Таким чином, після голосування міськрада може не перерозподіляти бюджет

Денис Селін, керівник ГО «Платформа Громадський контроль»

Громадська організація зафіксувала неготовність влади голосувати за збільшення фінансування ЗСУ. І подала позов до суду, щоб змусити міськраду винести рішення коректно.

Наразі активісти вже виграли апеляцію, але суди будуть продовжуватися. На думку Дениса Селіна, до кінця поточного року справа має завершитися. Однак, результат поки залишається невідомим.

Активіст додає, що подальший розвиток всіх судових справ завжди є непередбачуваним. Він пояснює, що деякі судді в будь-яких випадках принципово не виносять рішення проти міськради. Але зазначає: таких вершників правосуддя небагато.

У них просто така життєва позиція. Звісно, ми не виграємо справу на сто відсотків, якщо стикнемося з цим у Верховному суді. Але дійти до такого рівня – це вже успіх

Денис Селін, керівник ГО «Платформа Громадський контроль»

Зауважимо, що мешканці Запоріжжя також були свідками маніпуляції від міськради. Тоді влада замість громадських слухань провела онлайн-опитування щодо закриття шкіл. Попри це, активісти домоглися проведення заходу.

Всі разом ми здійснюємо захист публічних інтересів і показуємо, що він працює

Денис Селін, керівник ГО «Платформа Громадський контроль»

Гра в довгу

Практика дніпрян показала: справа стає більш гучною, коли влада починає «бити по гаманцю». Тоді міська рада Дніпра прийняла низку рішень, які принципово зачепили особисті інтереси містян.

Наприклад, посадовці ухвалили рішення про суттєве збільшення податку для підприємців. Але зробила виключення для «багатоквартирних будинків з об’єктами торгово-розважальної інфраструктури». Для таких підприємств податок залишався мінімальним. На думку Дениса Селіна, це свідчило про корупційний компонент. Адже пов’язані з міською владою бізнеси отримали б значні податкові пільги.

Наприклад, коли для маленьких магазинів ставка п’ять відсотків, а для гіпермаркетів – один відсоток, то це вже нерівна конкуренція

Денис Селін, керівник ГО «Платформа Громадський контроль»

Таке рішення значно ускладнило б діяльність наявного та появу нового бізнесу. Тому активісти подали позов до суду. І вже в першій інстанції домоглися скасування завищеного податку.

Активісти також змогли оскаржити завищені тарифи на обслуговування будинків. Влада провела конкурс і обрала керівні компанії. Але для тих будинків, які ще не створили ОСББ.

У позові активісти зазначили відсутність публічної інформації про учасників відбору. Міськрада програла справу у Верховному суді. Депутати не змогли надати конкурсні пропозиції компаній та обґрунтувати критерії оцінки переможців.

Довгоочікувана перемога у суді не завжди є крапкою у справі – зауважує експерт. Адже міська влада часто не квапиться виконувати рішення суду. І може знов вдатися до маніпуляцій.

Наприклад, «Громадський контроль» скасував незаконно встановлені тарифи на паркування в Дніпрі. Попри рішення суду депутати ввели вже нові тарифи, хоч і нижчі за попередні. Наразі активісти продовжують оскаржувати паркувальні штрафи за завищеними цінами. І планують судитися до моменту прийняття нових тарифів за прозорою процедурою. 

Це гра в довгу. У цій справі ми вже втретє заходимо до кола інстанцій

Денис Селін, керівник ГО «Платформа Громадський контроль»

Денис Селін розповідає, що терміни розгляду позову в першій та другій інстанцій зазвичай складає від трьох до шести місяців. У Верховному суді справи розглядаються набагато довше.

І додає, що суспільний розголос певним чином може прискорити розгляд справ. Тому, активісти залучають людей приходити на засідання суду. Особливо, коли має виноситься остаточне рішення.

З містянами і для містян

На сьогодні практика «Громадського контролю» налічує близько 65 судових справ. Денис Селін зазначає, що результати всіх справ є рівноцінно важливими у захисті інтересів дніпрян.

Багато наших справ – непрості. Ми створюємо правову практику на рівні України

Денис Селін, керівник ГО «Платформа Громадський контроль»

Активіст також звертається до закордонного досвіду у захисті публічного інтересу громадян. Він пояснює, що більшість країн Євросоюзу отримали таку судову практику ще у 50-80-х роках минулого століття. Їхні посадовці вже не вдаються до маніпуляцій або ігнорування позицій громади. 

На думку Дениса Селіна, така практика потроху з’являється і в Україні. Місцеві посадовці кожного разу стурбовані програшем у суді. Адже розуміють – це репутаційні втрати, як мінімум.

Задля поширення європейських тенденцій «Громадський контроль» відкрито ділиться своєю судовою практикою. Активісти створили сайт, який містить приклади позовів, детальні описи справ з різних напрямів та юридичні рекомендації.

Для тих, хто не стикався із позовами, це може здатися складним. Користувачі та користувачки сайту можуть застосувати наші напрацювання для подібних звернень до суду

Денис Селін, керівник ГО «Платформа Громадський контроль»

Суд із владою є кропітким та довготривалим процесом. Кожен крок вимагає пильності щодо дій та реакції посадовців. І до цього треба бути готовим.

Успішне рішення суду безумовно можливе. Адже кожна наступна перемога у суді спричиняє новий тиск на владу. І як показує практика: активна підтримка та залученість містян стає запорукою успіху в багатьох судових справах.

Читайте також: Про Кальцева, сквер Тарасова й ефект «Конкорда»: як джекпот став валізою без ручки

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі