Запорізька влада “докинула” грошей на армію, але менше, ніж вимагали активісти

Зображення завантажується

В Запоріжжі під час прийняття бюджету додали “на оборону” мізерні 100 мільйонів — до 100 попередньо запланованих, разом виходить 200. Це у 2-3 рази менше, ніж віддають зараз інші міста. Вимоги активістів збільшити видатки на підтримку армії мінімум до 400 влада  проігнорувала — кажуть, що грошей немає

Подробиці – далі. 

В Запоріжжі у п’ятницю зібрались депутати, щоб прийняти бюджет міста на 2024 рік, з загальним доходом у 8,47 мільярда. 

Серед іншого вони мали б розглянути проєкт рішення за підсумками громадських слухань, які відбулись перед цим у вівторок. На слуханнях місцеві активісти, які входять до загальноукраїнського руху “Гроші на ЗСУ”, ухвалили вимоги на підтримку армії з місцевого бюджету.  

  • видатки на підтримку ЗСУ, НГУ та бойових підрозділів інших відомств мають становити  не менше ніж 5% від загального обсягу доходів міського бюджету. Це 410-420 мільйонів гривень. 
  • місцева влада повинна сама купувати необхідне знаряддя і передавати його військовим частинам. 
  • видатки “на оборону” повинні спрямовуватись виключно на фронтові частини, а не на ремонт офісів чи приміщень в тилу. 

Додатково до цього під час слухань присутні внесли пропозиції, звідки можна “зрізати” гроші для цих витрат — утримання “Мунварти”, муніципального телеканалу, менше витрачати на озеленення і дороги. 

У підсумку, міська рада не підтримала резолюцію від громадськості — не набралося голосів. “ЗА” проголосували лише 19 депутатів з 42 присутніх у залі. У пояснювальній записці до проєкту посадовці написали “ні” по кожному запропонованому пункту “зрізання” — що без “Мунварти” буде хаос зі стихійною торгівлею, зі зменшеним фінансуванням доріг почнуться аварії та смерті, та інші жахіття. 

Одночасно з цим, вже напередодні сесії, посадовці додали грошей в програму обороноздатності, в її останній версії збільшивши суму видатків зі 100 до 150 мільйонів. І разом з цим, за поданням депутатів з ЄС була прийнята окрема програма по закупівлях дронів на 50 мільйонів. 

У підсумку – до 100 раніше запланованих мільйонів на потреби армії додали ще 100. 

Що взагалі з бюджетом? 

Грошей мало. Або влада не дуже ефективно ними керує. Або і перше, і друге одразу. 

Майже мільярд гривень хочуть витрати на “затикання дірок” в комунальних підприємствах міста. Близько 800 мільйонів з них приходиться на три КП. Це “Запоріжелектротранс”, чиї тролейбуси і трамваї зараз безоплатно возять людей. І тепломережі з водоканалом, у яких зараз накопичуються борги від населення. 

Ще до трьох мільярдів витрачається “на освіту” — на утримання всіх садочків і шкіл, які зараз працюють в онлайні і постійно закриваються через повітряні тривоги. Відтак, департаменту освіти давно пора проводити аудит і розуміти, якій кількості людей має сенс працювати і скільки шкіл та садочків варто утримувати в поточних умовах. 

Що в інших містах з видатками на оборону?

За минулий тиждень бюджети на 2024 рік приймаються і в інших містах. “Планка” у 5 відсотків з доходів бюджету на оборону, яка була ключовою для громадських слухань, була взята нами, як “мінімально прийнятна” у порівнянні з обласними центрами по всій країні.

Так, у Житомирі з бюджетом в 4,5 мільярда “на оборону” заклали 315 мільйонів, це 7 відсотків. У Черкасах 440 мільйонів на ЗСУ – це близько 9% їх загальних доходів. У Львові з доходами на 13,34 мільярда заклали мільярд — 7,5 відсотків. У Вінниці з бюджетом на 6,3 мільярда виділяють для армії 600 мільйонів, або 9,6 відсотка. 

Як оцінювати всі ці події? 

Це були перші громадські слухання десь за 15 років, які відбулись саме на вимогу людей, а не на вимогу законів — про генплан чи про тарифи. На ці слухання зазвичай влада скликав бюджетників і посадовців “для масовки”, а тут вперше зібрались незалежні представники громади.

Місцеві активісти, які долучились до загальноукраїнського руху “Гроші на ЗСУ”, створили свою локальну ініціативу VUS / ВУС (Volunteers United System), яка і стала рушієм проведення слухань.  

Посадовці міськради дещо кривились і казали, що це не дуже коректні громадські слухання, що вони суперечать вимогам статуту громади, що треба їх проводити інакше, на особливій онлайн-платформі, яка можливо запрацює через декілька місяців. І навіть намагались трішки заблокувати “на робочому рівні”, коли обговорювали механізми їх втілення, з урахуванням безпеки. 

Але у підсумку влада погодилась з легітимністю слухань, винесла їх прикінцеву резолюцію, хоч і дещо змінену, на голосування, і “вмила руки”, коли її завалили вже не посадовці, а депутати. 

Що робити далі?

“Запорізький центр розслідувань” входить до ініціативи ВУС, ми допомагаємо розібратись з бюджетними даними, де їх шукати, які запити подавати, і таке інше. Ми продовжуємо роботу з дослідження витрат міської влади і далі, але тепер разом з нашими колегами з ВУС ми будемо вимагати від влади  необґрунтовані витрати переспрямовувати на потреби оборони.  

Щодо самої запорізької влади — то в неї буде “велике перескладання бюджету” на сесії в лютому. Так відбувається завжди, коли підбиваються повні підсумки минулого року і стає більш зрозуміло, що буде з грошима в році, який почався. Знову ж таки, в лютому починають розуміти, чи можливі якісь дотації чи субвенції з державного бюджету. І тому на кінець лютого і загальна цифра бюджету, і видатки на чисельні ремонти-реконструкції суттєво змінюються. 

І тому надалі протягом року нас чекає “марафон” — знаходити і рахувати, де запорізька влада нераціонально витрачає чи хоче витрати гроші, запорізької влади, писати про них, вимагати переспрямувати на підтримку армії, в тій чи іншій формі. 

Читайте також: Після публікацій ЗЦР в Запорізькій ОВА вимагають пояснень і документів в Департамента освіти 

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі