“Можуть зайти з автоматами”: як запорізькі зоопарки виживають в окупації

Зображення завантажується

Відомі приватні зоопарки Запорізької області опинились на підконтрольній росіянам території. Як це — утримувати велике складне господарство в умовах окупації — нам розповіли власники цих закладів

Василівський реабілітаційний центр хижих тварин

Найрозлогіше про стан справ закладу нам розказав Олександр Пилишенко – власник Василівського реабілітаційного центру хижих тварин. Окрім цього, він трохи розповів про те, як живе місто Василівка. Тезисно переповідаємо вам:

Про їжу для хижаків:Їжа у нас, наразі, є. За жахливі гроші це все купляємо. Гроші, які у нас залишалися, які ми отримували від благодійних організацій, небайдужих людей – все це йде на корм тваринам і йде у великих кількостях. Все стало дорожчим у кілька разів, у п’ять разів. Всі живі, всі здорові, всі нагодовані, малюки у нас з’явилися навіть… Просто зусиль для підтримання зоопарку треба набагато більше”.

Про медикаменти: “Те, що нам було необхідно, нам кілька разів передавали з боку Запоріжжя та Василівська адміністрація, яка зараз виїхала на територію Запоріжжя, про нас не забуває. Передають як профілактичні ліки, так і ті, що нам необхідні – ті ж антибіотики. По медицині все, що треба було, запаслися. Нормальної медицини для людей у нас наразі немає, але для тварин поки що є. Ми маємо змогу робити операції тваринам, є ветеринари з Василівки або Михайлівки, які допомагають нам розв’язувати ці питання. Якщо раніше, аби здати аналізи, отримати рекомендації, ми їздили до Запоріжжя, то зараз, зрозуміло, ми цього зробити не можемо… Це складніше і може бути не так ефективніше: не працює діагностичний центр, не можна зробити аналіз крові тваринам… Але поки, дякувати богові, і причин для цього не було. Вирішуємо як можемо. Тварини живі, тварини відчувають себе нормально”.

Про нових тварин: “Ми ще з березня місяця, коли почалася хвиля виселення, оголосили людям, що можемо взяти собі їхніх тварин… У великої кількості людей такі хатні тварини, з якими виїхати практично неможливо: коли ти не знаєш, в яких умовах житимеш, то взяти із собою велику охоронну собаку самі розумієте. Ми прийняли близько двох десятків собак великих охоронних складних порід: це і стаффордширський тер’єр, і кане-корсо, і азіати, і хаскі, і московська сторожева… Крім того, люди віддавали черепах, шиншил, птахів, котів”.

Про підготовку до зими: “Потреба у будматеріалах є завжди, бо сама по собі реабілітація тварин має на увазі створення комфортних умов для тварин. Ті ж собаки, які чекають на своїх хазяїв: ми їм даємо будку 3 на 3 метри, вольєр, але є тварини, яким потрібне поліпшення умов життя. Малюки стають старшими, птахи не можуть жити в постійних умовах кліток у будівлі, треба і вольєри назовні, просто кожного року треба оновлювати зимові клітки. Все постійно треба, але ми наразі в першу чергу, якщо є якісь надходження на наші рахунки, витрачаємо кошти на їжу тваринам. Поліпшення технічної бази – це дуже добре, але поки як є. В першу чергу будівельні роботи – це про безпеку, бо наразі у нас є близько 50 великих хижаків, а є сервали, каракали, вони менші, але все одно можуть бути небезпечними. Будматеріали коштують наразі шалених грошей. Я передбачував, що буде тяжко, тому деякі матеріали ми встигли закупити ще навесні, але все закінчується. В місті купити деякі основні позиції можна, дуже дорого, але можна”.

Про допомогу: “Місцеве населення виїхало в великих кількостях… здається, було 14-15 тисяч, то зараз близько двох тисяч залишилося. І кожен настільки зайнятий своїми проблемами, що наразі казати про щось на кшталт “поділися з ближнім своїм” мова не надто йде… Є люди, які допомагають, але у порівнянні із минулим часом, це одиниці… Привозять овочі, фрукти, але кількість людей не дає надії, що ми зможемо протриматися тільки на цій допомозі. Це чудовий бонус, але це 3-5% від загальної кількості затрат”.

Про атмосферу у місті: “В деяких місцях можна знайти мобільний інтернет. От, аби зараз з вами поспілкуватися, треба сидіти на одному місці та бажано не рухатися. По місту є дві-три точки, де можна знайти Київстар або lifecell. Тобто практично неможливо зв’язатися із кимось у будь-який момент, коли мені забажається, як от раніше: їдеш до друга, набрав його, сказав, що будеш там-то і там-то. Зараз треба домовлятися про точний час, точну дату, тому навіть елементарні речі вирішувати дуже складно”.

Про грошовий обіг: “Все продається і за рублі і за гривні, але пріоритет – гривня, її отримують із більшим задоволенням. Термінали не працюють, тому деякі хочуть взяти гривнею, а дати здачу рублями. Рублі пускають в оборот від тих людей, які тут працюють та отримують рубльову зарплатню”.

Про вибір продуктів: “Продукти, звісно, є. Не можу сказати за якийсь вибір, коли заходиш та купляєш все, що бажається. Нормально почувається ринок, на який люди привозять натуральні продукти та, на мою думку, дають більшу частину такого собі харчового ланцюга. У магазинах купляється хліб, якісь напої, соки, може якісь крупи, а ось овочі-фрукти, копченості – це все ринок”.

Про “гостей”: “Звісно, що до нашого зоопарку проявляють цікавість, і абсолютно по-різному: від приїхати та взяти інтерв’ю, поцікавитися як ми тут виживаємо, до прийти з автоматами та подивитися на те, що тут є і як таке взагалі ТУТ може бути. Ніхто з тих, хто сюди заходив, не очікував, що в такому місті як Василівка взагалі може бути щось на кшталт нашого реабілітаційного центру, ще й в такому об’ємі. Скажу так: здивовані.

Нічого відверто негативного наразі не відбувається. Якщо не провокувати, то все більш-менш. Є, звісно, групи людей зі зброєю, які, не питаючи, заходять та питають про те, де беремо м’ясо, де беремо гроші… Ми відповідаємо. 

На початку, десь у березні, все можна було описати словом “беззаконня”. Винесли з нашого кафе все, що можна було винести. Це час захоплення. Наразі поводяться спокійніше”.

Допомогти Василівському реабілітаційному центру можна наступним чином:

5168 7574 0836 1907 (Пилишенко Олена), допомога по PayPal pylyshenkodenis@gmail.com. Сторінка у соцмережі: HomeZoo Center.

Мелітопольський зоопарк “Страус-Юг”

Мелітопольський зоопарк «Страус-Юг» також вийшов із нами на зв’язок. Що розповіла власниця страусиної ферми Олена:

Про стан тварин: “Тварини живі і здорові, ми тримаємося, і як раніше дбаємо про своїх вихованців. Намагаємося всіма правдами та неправдами зберегти всю колекцію тварин, яку створювали 20 років”.

Про відвідувачів: “Наразі зоопарк спорожнів, відвідувачів немає, але всім, хто заїжджає до нас, ми дуже раді. Зараз зоопарк переживає найгірші часи свого існування. Попереду зима — це дуже складна пора року для тварин у мирний час, не кажучи вже про воєнний стан.

Рук для роботи в зоопарку та догляду за тваринами вистачає. Волонтери з радістю приходять допомагають нам, у весняно-літній період приходили коли ми самі не справлялися, не вистачало рук допомагали нам доглядати тварин, територію – красно дякую, що відгукуються на наше прохання!”

Про підготовку до зими: “Зараз стоїть питання з будівництвом вольєрів, щоб розселити тварин. Ми потроху, по можливості, намагаємося просуватися, але вартість будівельних матеріалів зашкалює, також це стосується і ветпрепаратів, не кажучи вже про кормову базу для тварин, особливо для хижаків!

Зараз активно йде підготовка до зими: переводимо тварин у теплі приміщення — це мавп, папуг, носушок та інших теплолюбних тварин, а копитні та хижаки (леви, тигри, ведмеді та інші) залишаються зимувати у вольєрах на вулиці. Гімалайська ведмедиця Вірочка вже готується до зимової сплячки, а ось бурий ведмідь Балу у нас настільки активний, що сплячку не впадає навіть узимку”.

Про підтримку: “Дуже дякую всім, хто надає допомогу! Зараз дуже важкі часи для всіх, ми це розуміємо та цінуємо підтримку кожного. Люди допомагають у силу своїх можливостей. У двох словах не можна передати, але повірте: це дуже цінно, коли люди всією вулицею збирають з кожного городу потроху врожаю та передають у зоопарк для тварин. Люди, які зараз знаходяться дуже далеко від рідного дому, котрі люблять і знають нас, надають фінансову підтримку. Надсилають повідомлення з теплими словами та переживають за нас! Це дуже важливо зараз!”

Допомогти зоопарку “Страус-Юг” можна за наступними реквізитами: картка “Приватбанку” 4149 4393 0075 5539 (Кусяка Олена). Сторінка у соцмережі.

Бердянський зоопарк “Сафарі”

“Сафарі” також відповів на запит “Запорізького центру розслідувань”, але вкрай коротко: спілкуватися наразі – небезпечно. Але адміністрація підтвердила, що реквізити, розташовані на сторінках соціальних мереж, актуальні для допомоги: картка “Приватбанку” 4627 0557 1003 1765 або можна купити квиток на сайті зоопарку.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі