Історії виїзду: з Енергодару до Чехії за новим життям

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Покинути рідний дім і поїхати чи не в нікуди – крізь блокпости, кожен з яких може стати останнім. Такий вибір зробила молода дівчина Ірина з Енергодару. Такий вибір зробили тисячі інших мешканців окупованих територій Запорізької області. Якісь із цих історій простіші, якісь складніші. Якісь ми вам розповімо. Якісь ми ніколи не почуємо. Але ця, Іринина, – про нові перспективи, віру у майбутнє і про вибір життя

Життя в окупації

Ірина з невеличкого, спокійного містечка Запорізької області. Велика війна застала її в Енергодарі, куди вона переїхала на навчання. У місті прожила близько 6 років. Встигла знайти своє покликання, сама почала вчити людей…

Росіяни увійшли в Енергодар 3 березня, після кількох діб оточення та переговорів із цивільною владою міста. Працівники військкомату й поліція вийшли з Енергодара ще 25 лютого – ми писали про хронологію захоплення найбільшої АЕС Європи та міста енергетиків. Після недовгих боїв на ЗАЕС Енергодар потрапив в окупацію.

Окупація – це страх за своє життя та життя рідних 24/7. Ти ніде не відчуваєш себе  в безпеці, навіть вдома. Ти просто можеш комусь не сподобатися,  військові або спецслужби можуть прийти до тебе в квартиру з будь-якої причини… або взагалі без причини.

Ірина, колишня мешканка Енергодару

Життя у постійному страху стирає відчуття реальності. Проявляти емоції небезпечно – тож перестаєш розуміти, що відчувають люди навколо. Чи справді у них все добре, коли навколо відбувається таке?

Що таке жити в окупації? Це – відчувати, що ти постійно знаходишся в дурдомі. Починаєш думати, може то ти не такий, адже більшість людей, чи то від зневіри, чи то під впливом пропаганди, почали змінювати свою думку. Деякі люди почали повертатися в окупований Енергодар з Європи. А ти, в цей самий момент, мрієш звідти звалити.

Ірина

Родина Ірини протрималася в окупації два роки. Спочатку допомагало відчуття, що все, що відбувається – тимчасове, скоро закінчиться. У такому ж стані жила тоді вся Україна. В окупації сподіватися на це довелося довше.

Як ми так довго трималися, я досі  не маю гадки! Намагалися якось відволікати себе і вірили, що скоро все закінчиться. Так, і в 2-3 тижні ми також вірили, на початку.

Ірина

Аби повернути відчуття реальності, відчуття чогось свого, Ірина пішла на сміливий крок. 

В квітні 2022 року я почала вести свої соцмережі українською. Мені було не страшно це робити в окупації – можливо, я просто не розуміла масштабів того, чим для мене це може обернутися. Або була дуже впевнена в своїх підписниках? Точно сказати не можу.

Ірина

Ірина продовжувала жити і намагалася розвивати свою справу в окупованому Енергодарі, аж поки не зрозуміла – це глухий кут.

Виїзд

Писати для нас про виїзд з ТОТ Ірині важко. Дівчина каже, що дуже довго намагалася хоч на трішки забути те, як виїжджала її родина. Ми дуже вдячні Ірині за її згоду поділитися своєю історією з тими, кому вона може допомогти.

Одна із причин, через які виїзд був таким складним, – українські паспорти.

Ми виїздили з Енергодару з українськими паспортами після Нового року (2023 – ред.), і це був треш. Люди з українськими паспортами для них ждуни і мразі!  Та і тих, хто отримав в окупації паспорти росії,  теж за людей не вважають. Їх прирівнюють до вірменів, бурятів та китайців.

Ірина

Головне, що радить Ірина тим, хто буде виїздити з ТОТ будь-яким шляхом – не сподіватися провезти щось крадькома. 

На блокпостах перевіряли абсолютно все, щось ховати  марно. Не дай Боже, в тебе буде десь український прапорець, чи знайдуть підозрілий контакт в телефоні. 

Ірина

Самостійний виїзд небезпечний, навіть якщо не везеш нічого “забороненого”.

На одному з блокпостів чоловіка побили. Намагалися запевнити  в тому, що їм вигідно, відповіді на запитання навіть не слухали, знайшли і забрали 200 доларів. Але потім відпустили.

Ірина

Для Ірини не є загадкою, чому багато людей залишається на ТОТ, навіть якщо і не хотіли б цього. 

Одне можу сказати точно: виїздити дорого та небезпечно. Може, саме це і зупиняє деяких, хто так і не наважується їхати з ТОТ.

Ірина

Від редакції. Зараз виїхати з окупованої частини Запорізької області фактично можливо тільки через Росію. Спеціалізовані перевізники можуть вивезти і без російського паспорта.

Такі компанії створюють спеціальні телеграм-чати з історіями тих, хто виїхав. Якщо заплатити перевізникам по 500+ доларів з людини, виїзд, швидше за все, буде значно комфортніший. Гроші на виїзд зазвичай збирають, продаючи машини, житло, позичаючи у рідних на підконтрольній території. Звісно, гарантій безпечного виїзду і тут не дає ніхто.

Життя у Чехії

Дорога подружжя з тимчасово окупованого Енергодару до Чехії тривала 5 днів. Чому саме до цієї країни? Бо там вже жили друзі, які допомогли облаштуватися.

Я адаптувалася досить швидко. Ми  знайшли роботу, житло. 

Ірина

Українським біженцям у Чехії допомагають. На каналі “Голос Півдня” ми писали про те, на які виплати зараз можуть розраховувати нові переселенці до країни.

Чехія дає візу захисту, що дає можливість працювати та отримувати гроші. Агентури допомогають тобі знайти роботу, вони ж знаходять житло і возять до роботи. За це ви платите, але гроші невеликі. Робота нескладна.

Ірина

Ірина працює на складі логістичної компанії. Але головне – знову може займатися улюбленою справою, яку розпочала ще в Енергодарі. Саме своє професійне обладнання вона називає найдорожчим із того, що вивезла з окупації. Для чоловіка головне – гітара. 

Я маю свою справу, яку за два роки в окупації розвивати вже було майже неможливо, а в Чехії я знову сповнена сил та натхнення. За ту зарплатню, що ми тут отримуємо, ми можемо дозволити собі все, що хочемо, на відміну від окупації.

Ірина

Нове життя, нові сенси

Хоча Ірина вдячна Енергодару, повертатися саме туди – не планує. Хоче розвиватися у новому місці, де бачить більше перспектив для своєї справи.

Ми переросли Енергодар і тепер хочемо жити в іншому місті. Як мінімум, більшому. 

Ірина

А от до рідного містечка обов’язково приїде.

Я обов’язково приїду в гості до батьків – їсти помідори, кататися на скутері на хутір та гуляти в бабусиному лісі. Я дуже вдячна Енергодару за все, що він дав мені. Я на сто відсотків впевнена в його деокупації.

Ірина

Ми ще раз дякуємо Ірині за цю бесіду, яка не була для неї легкою. І хоча зараз складно усім, ми чекаємо на зустріч – і з тими, хто виїхав за кордон, і з тими, хто чекає на деокупацію на ТОТ.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі