Історії виїзду: з Енергодару до Чехії за новим життям
Покинути рідний дім і поїхати чи не в нікуди – крізь блокпости, кожен з яких може стати останнім. Такий вибір зробила молода дівчина Ірина з Енергодару. Такий вибір зробили тисячі інших мешканців окупованих територій Запорізької області. Якісь із цих історій простіші, якісь складніші. Якісь ми вам розповімо. Якісь ми ніколи не почуємо. Але ця, Іринина, – про нові перспективи, віру у майбутнє і про вибір життя
Життя в окупації
Ірина з невеличкого, спокійного містечка Запорізької області. Велика війна застала її в Енергодарі, куди вона переїхала на навчання. У місті прожила близько 6 років. Встигла знайти своє покликання, сама почала вчити людей…
Росіяни увійшли в Енергодар 3 березня, після кількох діб оточення та переговорів із цивільною владою міста. Працівники військкомату й поліція вийшли з Енергодара ще 25 лютого – ми писали про хронологію захоплення найбільшої АЕС Європи та міста енергетиків. Після недовгих боїв на ЗАЕС Енергодар потрапив в окупацію.
Життя у постійному страху стирає відчуття реальності. Проявляти емоції небезпечно – тож перестаєш розуміти, що відчувають люди навколо. Чи справді у них все добре, коли навколо відбувається таке?
Родина Ірини протрималася в окупації два роки. Спочатку допомагало відчуття, що все, що відбувається – тимчасове, скоро закінчиться. У такому ж стані жила тоді вся Україна. В окупації сподіватися на це довелося довше.
Аби повернути відчуття реальності, відчуття чогось свого, Ірина пішла на сміливий крок.
Ірина продовжувала жити і намагалася розвивати свою справу в окупованому Енергодарі, аж поки не зрозуміла – це глухий кут.
Виїзд
Писати для нас про виїзд з ТОТ Ірині важко. Дівчина каже, що дуже довго намагалася хоч на трішки забути те, як виїжджала її родина. Ми дуже вдячні Ірині за її згоду поділитися своєю історією з тими, кому вона може допомогти.
Одна із причин, через які виїзд був таким складним, – українські паспорти.
Головне, що радить Ірина тим, хто буде виїздити з ТОТ будь-яким шляхом – не сподіватися провезти щось крадькома.
Самостійний виїзд небезпечний, навіть якщо не везеш нічого “забороненого”.
Для Ірини не є загадкою, чому багато людей залишається на ТОТ, навіть якщо і не хотіли б цього.
Від редакції. Зараз виїхати з окупованої частини Запорізької області фактично можливо тільки через Росію. Спеціалізовані перевізники можуть вивезти і без російського паспорта.
Такі компанії створюють спеціальні телеграм-чати з історіями тих, хто виїхав. Якщо заплатити перевізникам по 500+ доларів з людини, виїзд, швидше за все, буде значно комфортніший. Гроші на виїзд зазвичай збирають, продаючи машини, житло, позичаючи у рідних на підконтрольній території. Звісно, гарантій безпечного виїзду і тут не дає ніхто.
Життя у Чехії
Дорога подружжя з тимчасово окупованого Енергодару до Чехії тривала 5 днів. Чому саме до цієї країни? Бо там вже жили друзі, які допомогли облаштуватися.
Українським біженцям у Чехії допомагають. На каналі “Голос Півдня” ми писали про те, на які виплати зараз можуть розраховувати нові переселенці до країни.
Ірина працює на складі логістичної компанії. Але головне – знову може займатися улюбленою справою, яку розпочала ще в Енергодарі. Саме своє професійне обладнання вона називає найдорожчим із того, що вивезла з окупації. Для чоловіка головне – гітара.
Нове життя, нові сенси
Хоча Ірина вдячна Енергодару, повертатися саме туди – не планує. Хоче розвиватися у новому місці, де бачить більше перспектив для своєї справи.
А от до рідного містечка обов’язково приїде.
Ми ще раз дякуємо Ірині за цю бесіду, яка не була для неї легкою. І хоча зараз складно усім, ми чекаємо на зустріч – і з тими, хто виїхав за кордон, і з тими, хто чекає на деокупацію на ТОТ.
Обговорення