Держава виділить Запорізькій області 1,5 млрд грн для збиткових громад

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Цього року місцеві бюджети Запорізької області отримають 1 млрд 563 млн грн базової дотації з державного бюджету.  Головні одержувачі – громади великих окупованих міст

У 2023 році Запорізька область була однією з трьох, які не перерахували до державного бюджету реверсну дотацію. Двома іншими були Донецька та Луганська області. В той же час, із бюджету запорізькі громади отримали 1 млрд 766 млн грн так званої базової дотації. 

Ці кошти були розподілені між 63 місцевими бюджетами. Тільки чотири населених пункти не потребували допомоги – власне, Запоріжжя, Енергодар (оскільки і працівники ЗАЕС, і працівники теплової станції продовжують отримувати зарплатні і, відповідно, перераховувати свої податки до місцевого бюджету), а також Семенівська та Малобілозерська сільські громади.

Джерело: інформація Запорізької обласної державної адміністрації

У 2024 році сума підтримки від держави знизиться на 200 млн грн. Найбільше отримають Мелітопольська (275 млн грн), Бердянська (226 млн грн) та Токмацька (63,5 млн грн) міські громади. 

Найвищий рівень дофінансування викликаний тим, що за цими громадами і досі числиться найбільша в області кількість людей. В той же час, підприємства, колись зареєстровані в окупованих містах, або припинили роботу, або перереєструвалися на підконтрольній території. Місцеві бюджети припинили отримувати з них податки. Таким чином, за формальними показниками ці громади потребують найбільшої допомоги.

Довідково

Базова дотація – це механізм, яким держава вирівнює прибутковість місцевих громад по всій країні. Для цього вираховується середнє значення податкоспроможності, тобто отриманих бюджетами податків з доходів фізичних осіб. 

Якщо громада за рік отримала менш ніж 90% від цього середнього значення, до її бюджету перераховують базову дотацію. Вона має на 80% “підтягнути” громаду майже до необхідного рівня. 

Якщо ж прибутки громади були вищі за 1,1 від середнього рівня, уже вона перераховує гроші до держбюджету. Це реверсна дотація, і вона складає половину від суми, яка перевищує порогове значення. У 2023 році в Запорізькій області не було жодної громади, яка б спромоглася на таке перерахування.

Базова дотація не має цільового призначення. На свій розсуд місцеві громади можуть використовувати її на освіту, охорону здоров’я, соцзахист, пожежну охорону, муніципальні формування з охорони порядку тощо.

Читайте також: “Іван Федоров: від міста Запоріжжя будуть просити менше 17% на ЗСУ”

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі