Зафіксувати все: хто і як збирає дані про пошкоджену історико-культурну спадщину на Запоріжжі

Зображення завантажується

Російські війська, які вторглися на нашу землю, вже не раз довели, що вони нелюди і терористи, що не дотримуються ніяких правил ведення війни. Однак всі їхні злочини, здійснені не тільки проти людей, але і проти історико-культурної спадщини, фіксуються. Хто і як збирає дані в Запорізькій області, дізнавався “Запорізький центр розслідувань”

Війна – це загроза не тільки для життя людей, але і для нашої історії. Старі будівлі страждають від прямих прильотів та вибухових хвиль, археологічні пам’ятки потерпають від артобстрілів та окопів, а музеї розкрадаються російськими військовими. 

Комунальний заклад “Запорізький обласний центр охорони культурної спадщини» Запорізької обласної ради, який очолює Артур Середін, є першою ланкою у ланцюгу збору даних щодо руйнувань. Далі це потрапляє до Міністерства культури та інформаційної політики. 

Артур Середін

Все це робиться для фіксування військових злочинів та подальшої виплати репарацій росією на відбудову та реконструкцію того, що ще можна буде врятувати. 

Запоріжжя та область

Хоча в Запорізьку область російським військовим вдалося зайти швидко і взяти 60% територій майже без боїв, зараз вони тероризують обстрілами Оріхів і Гуляйполе. 

Скільки вже постраждало там пам’яток ми писали в цих статтях:

“Не лишилося ні єдиної будівлі, де не вибиті вікна”: як рф знищує історичний ареал Гуляйполя

Під постійними обстрілами: як в Оріхові страждає від російських загарбників історичний ареал

Найпершим же кричущим випадком мародерства в нашій області став замок Попова.

Замок Попова – це найперше, що було пошкоджене в області. Пошкоджено практично всі внутрішньокомплексні об’єкти, а потім ще і пограбовано російськими військами. Після цього кричущого випадка стало зрозуміло, чим окупанти будуть тут займатись, – розповідає Артур Середін.

Другим таким зухвалим випадком стало пограбування Мелітопольського музею. За деякими даними, з музею було вилучено колекцію скіфських золотих речей, знайдених під час археологічних розкопок у 1950-х роках.

Щодо Запоріжжя, то від обстрілів постраждав вокзал Запоріжжя-2, санаторій-профілакторій “Дніпроспецсталь” та будинки по вулиці Кіяшка. 

Детальніше про ці пошкодження та чим цікаві ці об’єкти в історичному та архітектурному плані можна почитати у нашій статті: Зруйнована спадщина: які памʼятки архітектури постраждали від російських ракет в Запоріжжі

Також в області пошкоджено ряд братських могил часів Другої світової війни. 

Найперше в Гуляйпільському районі, село Полтавка, потім Пологівський район, село Вербове. Також лінія зіткнення – це село Кам’янське, Приморське, це Степногірська селищна рада, – розповідає Середін про могили і додає, що після нашої перемоги буде колосальна робота – обстежити всі пам’ятки. 

Окрім архітектурних пам’яток та братських могил потерпають і археологічні пам’ятки. 

Чесно кажучи, левова частка пошкоджень, які можуть бути – це пам’ятки археології. Якщо подивитися на зйомки полів в місцях битв, то там практично все в воронках від снарядів. Скоріш за все, ми знайдемо багато зруйнованих курганів. Вони також можуть бути розкопані через будівництво військових укріплень, – зазначає директор комунального закладу. 

Як збирається та куди відправляється інформація

Артур Середін розповідає, що інформація надходить від місцевої влади з підконтрольних територій Україні, де проходить лінія зіткнення, а також просто від людей. Щодо окупованих територій, то звідти інформації практично немає.  

Всі дані поступають до центру охорони культурної спадщини, де Середін формує звіти і відправляє на Міністерство культури. 

У Мінкульта наразі є сайт “Culture crimes”, де фіксуються злочини проти культурної спадщини саме як злочини, щоб потім ці дані можна було передати в Гаагу, – розповідає директор центру. 

Подивитися сайт можна за посиланням –  https://culturecrimes.mkip.gov.ua/?page_id=2981

Також він додає, що є ще один проєкт – “Українська спадщина в огні”. Його розробляє Фонд глобальної спадщини разом з Інститутом археології Університетського Коледжу Лондона. 

Це проєкт, який спрямований на кількісну оцінку міських територій, що сильно постраждали від конфлікту. Тобто планується, завдяки супутниковим знімкам, створюватися мапа пошкоджень для майбутніх планів реконструкції.

Що далі

Поки йде війна, є велика вірогідність нових руйнувань. Інформацію про окуповані території можна отримати лише від супутників, і реальну картину ми побачимо тільки після деокупації населених пунктів. 

Однак поки що всю інформацію, яка поступає, обробляють, заносять до списків та вираховують збитки, щоб у майбутньому Росія заплатила за все.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі