Як нащадок кадрових військових РФ руйнує міф про «путінську війну»
Запостити відео з фронту на Запоріжжі, поскаржитись, що хлопці воюють голі-босі, полаяти владу, натрусити грошей. Але все одно в російського офіцера за цим алгоритмом виходить збирати менше, ніж в українців. Хоча цілком достатньо для того, щоб ми ще раз впевнились: це з нами не Путін воює, а й “прості росіяни” теж
Ім’я вояки-блогера – Олєг Марзоєв. Олєг – осетин, офіцер запасу, про що свідчить опис його сторінки у соціальній мережі. Марзоєва можна назвати військовим-блогером, адже у своєму Telegram-каналі він розповідає про те, як воює “героічєская владікавказская пєхота”, а також збирає гроші на воєнні потреби все для тих же піхотинців.
До речі, про Telegram-канал. Його зламали. І тепер Марзоєв жаліється на те, що від його імені гроші збирають шахраї. На щастя для нас, всю інформацію з Telegram офіцер дублював у заборонену в Україні соціальну мережу Вконтактє, тож пройдемося по контенту.
Умовно вміст його акаунта можна поділити на три основні частини: збір грошей, розповіді про фронт та… критика командування. Несподівано.
Саме дописи про збір грошей руйнують міф про “путінську війну”. Адже, судячи з численних дописів-звітів, власні рублі переводять як поодинокі жителі Росії, так і цілі організації: тут вам і благодійний фонд, і пологовий будинок (в якому народилася матір Марзоєва, він сам, його брат та його діти), і митники, і духовенство. Коротше, зі світу по нитці. У своїх дописах офіцер запасу Марзоєв розповідає, із якою радістю та гордістю люди віддають свої кошти для забезпечення “прастих пацанов”. Як пише сам військовослужбовець, “народ і армія – єдіни!”
За словами Марзоєва виходить, що за один день, 26 серпня, шестеро росіян поповнили його картку на 10 тисяч рублів (що дорівнює приблизно 6 тисячам гривень). А в період з 22 по 26 серпня на рахунок Олега 33 людини прислали 105 259 рублів (64 900 гривень). Суми не такі вже і серйозні, якщо порівнювати зі зборами українців.
Наприклад, у Telegram-каналі “Николаевский Ванёк” автор оголосив збір на патрони для українських снайперів на загальну суму 45 600 гривень. Українці накидали на рахунок захисників 59 555 гривень за 11 хвилин. На 100 комплектів форми для військовослужбовців українці зібрали за 19 хвилин – 99 тисяч 400 гривень. І таких прикладів – безліч.
Але, звісно, у Марзоєва є і більш щедрі донатери. Наприклад, Олег розповів, що росіянин на ім’я В’ячєслав Зєлімхановіч Бітардов прислав на рахунок 1 мільйон рублів (616 тисяч гривень), за які для окупантів купили 6 дронів DJI Mavic 3. Але цей випадок, скоріш, виключення.
Про війну блогер-вояка розповідає не надто багато, але вкрай яскраво. Своїми постами Марзоєв підтверджує, що осетини беруть активну участь у війні на Запорізькому та Харківському напрямках. Але, звісно ж, за словами блогера, воюють вони не лише з “хохлами”, а й з громадянами Європи та Америки, яких він називає “укронатовцами”. Як “доказ”, Марзоєв публікує фотознімки сухпайка із британським прапором на упаковці.
Також блог осетинського офіцера дає нам зайвий раз переконатися в тому, що на Запорізькому напрямку іноземна зброя з’явилася всередині літа: саме у липні Олєг Марзоєв вперше публікує допис зі згадкою про те, що військам українських противників почало прилітати іноземними снарядами, і прилітати почало БАГАТО. Окрім цього, офіцер переповідає, як відбуваються бойові події, в яких він сам, начебто, бере участь: як про атаки захисників України, так і про так звані успіхи російської сторони.
Несподіванкою для нас став контент Марзоєва із різноманітною критикою. Мовляв, від влади Північної та Південної Осетії не дочекаєшся жодної підтримки. Марзоєв звертається до керманичів: “И вновь вопрос каждому, кто обладает значительными финансовыми возможностями, кто способен в мгновение снять с народа финансовое бремя, а также к тем, кто имеет на таких людей личное влияние: возьмите шефство над боевыми военными подразделениями на фронте”.
При тому, Марзоєв відзначає, що з квітня народ Осетії та меценати змогли оснастити 7 батальйонів необхідним воєнним скарбом. Відзначимо, що офіцер Марзоєв, судячи з його сторінки, не займається оснащенням осетинських військ побутовими речами (шкарпетками, трусами й таким іншим). Він закупляє для бійців технічну складову: дрони (як от, наприклад, вже згаданий вище DJI Mavic 3), рації й так далі. Окрім цього, він пише про те, що займається оснащенням дивізіонів артилерії: “Сейчас идёт проработка по артиллерийским дивизионам, поддержка будет оказана в ближайшее время, чтобы контрбатарейная борьба вышла на более эффективный уровень и мы сполна, наотмашь сочлись с теми, кто возомнил о себе что-то, получив вражеские стволы из-за океана”.
І знову ця теза: “Народ і армія – єдіни!”.
Окрім цього, Марзоєв дивується тому, куди діваються гроші, які збирають російські блогери та фонди нібито на війну? У своїх дописах він обурюється тому, що публічні росіяни лише піаряться на зборах фінансів для фронту, а народні гроші забирають собі.
Дісталося й можновладцям, які витрачають кошти на передвиборчі кампанії. На думку блогера-офіцера, багатії повинні взяти на себе відповідальність за забезпечення війни грошима: “Фронт должны поддерживать люди состоятельные, для которых десять миллионов, как для нас тысяча рублей, именно они смогут снять эту задачу с простого народа и полностью закрыть все пробелы в обеспечении войск. Но чтобы это произошло необходимо, чтобы в обществе воцарилась атмосфера всеобщей решимости в поддержке фронта. Тогда богатые психологически не смогут оставаться в стороне”.
Також дісталося представникам російських ЗМІ. На них Марзоєв ображений за те, що вони, на його думку, мало розповідають про Запорізький, Криворізький та Харківський фронти, де воюють “настоящіє молодиє гєроі” та “цвєт російской нации”.
Інший контент Марзоєва також служить доказом того, що війну Росії проти України підтримують звичайні жителі РФ, а сам офіцер всіляко підіграє аудиторії, розповідаючи байки про “прастих пацанов с буквой Z”.
Також не можемо не відзначити, що за результатами опитування Левада-центру станом на кінець серпня 2022 року 76% росіян підтримують дії російської армії: “Рівень підтримки дій ЗС РФ в Україні за літні місяці не змінився: 46% “безперечно підтримують” дії російських збройних сил і ще 30% “швидше підтримують”. Не підтримують – разом 17% респондентів“.
Окрім “Вконтакте” і Telegram-каналу Олег Марзоєв не забув і про “Однокласники”. Тут вояка-блогер не тільки критикує і збирає гроші, але й ділиться своїми “талантами”. Ось, наприклад, його вірш: “Уходила к чертям Украина, как в Страну дураков Буратино, в трех соснах заплутав, как в миру…”.
Поміж іншим, він розвиває себе не тільки, як блогера, але встигає попрацювати ще й військовим кореспондентом для російської пропаганди. РосЗМІ називають й військовим експертом, й активістом.
Ми не могли оминути й факти з біографії Марзоєва, які безперечно показують нам життя цього вояки. Мабуть, слід почати з того, що війна для Олега “любимое дело”. Про що він розповідав раніше у інтерв’ю присвяченому виключного його персоні.
З його ж слів, можна зробити й висновки про його “чудове” дитинство, яке вплинуло на подальше життя. Цитуємо: “Уже лет с трех отец брал меня на полигоны, усаживал рядом с собой в танке и вперед: дневные и ночные вождения. Впервые стрелял из автомата, когда он еще был ростом выше меня. Лет в пять поднимались с отцом на вертолете, он при мне выпрыгивал с парашютом, а я возвращался с экипажем и на земле его встречал, первый прыжок совершил в 14 лет”.
Не дивно, що Марзоєву так подобається війна, бо в його родині “авторитет военной службы абсолютен”. Тут слід додати трохи про сім’ю військового. Його дід був офіцером ще у часи Другої світової війни, і обидва його сини пішли теж в армію. Батько нашого “героя” дослужився до замкомандира 58 армії, яка воювала на Кавказі, та його гвинтокрил в Другій чеченській війні збили ічкерійські повстанці. А от дядько, судячи з розміщених на сторінці Марзоєв дописів, зараз командує 22-м армійським корпусом. По суті, це усі сухопутні війська РФ, що сконцентровані в анексованому Криму.
Дивно (або не дуже), що з такими родичами сам Олег не воює, а лише блогерствує, збирає гроші та роздає експертні коментарі. В одному з інтерв’ю Марзоєв розповідав, що звільнявся, через сімейні обставини, але у 2015-му році, відновився в званні лейтенанта. У своїх публікаціях чоловік зазначає себе “офіцер запасу”. Ймовірно, він не воює, як кадровий військовий, бо мав би швидко вирости до майора.
Тобто, можна припустити, що Марзоєв з династії вояків, запропонував себе у якості пропагандиста. І зараз він відпрацьовує свою відсутність на “нулі” збором коштів. Морально це чи не дуже – вирішувати вже його спільноті.
А щодо нас – завдяки таким військовим-блогерам, як Олег Марзоєв, ми можемо побачити справжнє ставлення “звичайного російського народу” не тільки до агресивної війни, але й до вбивства мирних українців, які не тримають зброї в руках. Нагадаємо, що станом на 1 вересня від військових рф постраждало 1116 дітей, серед яких 380 загинуло. Однак, чомусь такі “герої” і “спасители”, як Олег Марзоєв про це в своїх блогах не згадують, як і про вбивство інших мирних жінок і чоловіків.
Маргарита ОГНЕВА, Вероніка ХОРОЛЬСЬКА для “Запорізького центру розслідувань”
___________________________________________________________________________________________________
Ця стаття була представлена ГО «Запорізьким центром розслідувань» в рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни». Зміст статті є винятковою відповідальністю ГО «Запорізький центр розслідувань» i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війти та миру.
Читайте також: Верховний суд “повернув” Кальцеву парк Яланського
Зрадники в Розівці: депутат “Опоблоку”, “засланий казачок” і колишній очільник селища
Обговорення