Відкрите звернення редакторів щодо публічності дистанційних засідань Запорізької міської ради

Зображення завантажується

Шановний виконуючий обов’язки міського голови!

Шановні депутати!

Ми ознайомились з проектом Положення про тимчасове проведення дистанційних засідань Запорізької міської ради, постійних комісій Запорізької міської ради, засідань погоджувальної ради та засідань виконавчого комітету Запорізької міської ради в період воєнного стану, яке зараз обговорюється на комісіях міської ради.

На жаль, ми не бачимо в цьому проекті норм, які регламентують відкритий доступ до дистанційних Засідань як представників засобів масової інформації, так і громадян в цілому.

У зв’язку з чим, ми наполягаємо на поновленні прав громадян і включенні в це положення норм, що роблять обов’язковою  трансляцію дистанційних засідань ради, постійних комісій, виконавчого комітету, з можливістю доступу до них, для усіх бажаючих громадян. 

Громада має розуміти, як розподіляється бюджет, який складається з її грошей, з грошей платників податків. Під час онлайн-трансляцій сесії, яку підтримувала КП “Муніципальна телевізійна мережа”, кількість одночасних переглядів стало становила 100-120 глядачів, періодично перевищуючи 200. Відтак, попит на відкритість сесій є не лише з боку медіа, а і з боку громади в цілому. 

Нагадуємо вам про ситуацію дворічної давнини, коли тодішня влада, маніпулюючи карантинними нормами, протиправно обмежувала доступ для працівників медіа в сесійну залу. Прийняття Положення про тимчасове проведення дистанційних засідань в тій версії, що була підготовлена в жовтні, поверне нас в аналогічну ситуацію.

Зараз, під час війни, в умовах загальної нестачі грошей та напруженої ситуації, толерантність суспільства до корупції різко впала. Закриті сесії міської ради підвищать цю напруженість громади і призведуть до загального падіння довіри до міської влади.

Отже, ми наполягаємо на необхідності передбачити в  проекті “Положення про тимчасове проведення дистанційних засідань Запорізької міської ради, постійних комісій Запорізької міської ради, засідань погоджувальної ради та засідань виконавчого комітету Запорізької міської ради в період воєнного стану” можливості відкритого доступу до трансляції дистанційних засідань міської ради, постійних депутатських комісій, виконавчого комітету засобами електронного зв’язку. 

ПРАВОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ

Ст. 19 Конституцій України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 17 ст. 46 ЗУ “Про місцеве самоврядування” передбачено, що  сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”

     Згідно до ч. 2 ст. 25 ЗУ “Про інформацію” журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством.

Відповідно до пункту 3 Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні”», реєстраційний № 2102-IX від 24 лютого 2022 р.) у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, передбачено можливість обмеження прав передбачених  ст. 34 Конституції України на підставі закону.

Отже, обмеження доступу до публічної інформації можливо лише, якщо є прийнятий закон, який це обмеження передбачає.

На сьогодні, ВРУ прийняла Закон, яким внесла зміни до ч. 10 ст. 9 ЗУ “Про правовий режим воєнного стану”, яким у період дії воєнного стану на акти органів місцевого самоврядування, військово-цивільних адміністрацій та військових адміністрацій, а також їх посадових осіб не поширюються вимоги пункту 3 частини першої (у частині оприлюднення проектів актів), частини четвертої статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”.

За таких обставин, залишились діючими норми, які регламентують гласність проведення засідань.

А отже,  слід передбачити в згаданому положенні можливість безперешкодного долучення громадян під час проведення дистанційних засідань Запорізької міської ради.  

Окрім згаданого, слід нагадати, що 23.08.2022 набрала чинності постанова КМУ від 19.08.2022 № 928, якою продовжили  карантин на всій території України до 31.12.2022.

А тому, слід керуватись додатково підпунктами 1, 3, 5 пункту 11-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», де передбачено, що порядок проведення дистанційних засідань (тимчасовий порядок, регламент) повинен забезпечувати:  

  • порядок підготовки та проведення, форму дистанційних засідань місцевої ради, її постійних комісій; 
  • можливість реалізації прав депутатів місцевих рад; 
  • ідентифікацію осіб, які беруть участь у засіданні місцевої ради, її постійних комісій; 
  • встановлення та фіксацію результатів голосування стосовно кожного питання; 
  • можливість відкритого доступу до трансляції дистанційного засідання місцевої ради засобами електронного зв’язку.

Аналогічне звернення, оформлене згідно ЗУ “Про звернення громадян”, направлене у паперовому вигляді до Запорізької міської ради. Його підписали нижчеперелічені особи. 

Але ми просимо долучитись до підписання відкритого звернення не тільки наших колег з медіа, але й громадських активістів, і просто небайдужих громадян! Ваша думка і ваша підтримка важливі. адже ми працюємо, насамперед, для вас!  

Сидоров Сергій Сергійович, керівник Запорізького центру розслідувань

Клочко Катерина Володимирівна, заступниця редактора порталу “Сайт Запорожья 061.ua”

Чубукін Олександр Сергійович, редактор сайту “Громадсько-політичний портал “Акцент”

Алексеєнко Костянтин Олександрович, редактор сайту “Зaбор”

Андреєва Наталія Миколаївна, Т.в.о. продюсера філіі АТ “НСТУ” “Запорізька регіональна дирекція”

Підписуватись тут – https://forms.gle/AoFRRP2qiqehsJZP6 . За підсумками декількох днів будемо робити апдейт підписантів. 

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі