Умовне для “адвокатів” агресії та ув’язнення коригувальникам: як карають прибічників РФ в трьох областях

Зображення завантажується

Одних ловлять за репости, а інших – за коригування. Перші отримують зазвичай умовне, а другі – колонію. Скільки вже покарали і як на Запоріжжі, Харківщині і Кіровоградщині – у нашій історії.  

З початком активної фази війни 24 лютого Кримінальний кодекс збагатився статтями за колабораціонізм, пособництво агресору, а також за виправдання російської агресії і роботу коригувальником для обстрілів окупантів. Отже, спочатку дуже коротко про  новації

  • виправдання збройної агресії Російської Федерації проти України, “глорифікація” (уславлення) окупантів – це ст. 436-2 Кримінального кодексу України, до 8 років позбавлення волі. 
  • коригування вогню окупантів, передача інформації про розташування техніки та бойців ЗСУ – тут є ї окрема нова 114-2, і “олдскульні” ст. 111, 113 – зрада і диверсія.  

Дисклеймер: ПІБ засуджених ми не оприлюднюємо, адже вони не публічні особи – не посадовці, депутати, громадські діячи чи хоча б педагоги. Ми вважаємо, що їм вистачає отриманого покарання та осуду їх оточення.  

Зараз оприлюднено вже 16 вироків по Харківської області щодо людей, які займалися «виправданням і уславленням» російських військ. Більшість вироків, які потрапили до публічної площини – стосуються міста Харкова. Але реально за грати ніхто не відправився, усі відбулися штрафами і «умовним» позбавленням волі.

Так, перший вирок в області за цією статтею винесли на початку червня. Три роки тюрми умовно отримав чоловік, який не лише виправдовував російську агресію, але й брехав про те, що за 40000 гривень здійснював передачу координат об`єктів критичної інфраструктури міста.

Варто відзначити, що мінімум троє засуджених народилися не в Україні . Але вистачало й українців. Наприкінці червня у глорифікації агресора звинуватили неповнолітнього мешканця окупованого селища Борова, який з початком війни з родиною евакуювався в іншу громаду області.

Він відзначився тим, що в березні створив на “YouTube”, зробив на ньому заставку з символом “Z”, а також відеоролик тривалістю майже 3 хвилини, в якому зібрав всі російські наративи. Й цитати Путіна, й розповідь про «спеціальну військову операцію» без оголошення війни. Ролик закінчувався зображенням радянського солдата із написом «Україна вільна!».

Даний ролик був переглянутий 74 рази. Тепер хлопець не зовсім вільний. Його визнали винним та призначили покарання у вигляді позбавлення волі на 2 роки без конфіскації майна з «умовним» терміном відбування покарання на 2 роки.

Вирок від 10 серпня отримав пенсіонер, уродженець міста Волковиськ Республіки Білорусь, який мешкає у місті Дергачі, що протягом місяців перебувало під обстрілами російських військ. Чоловік в березні-квітні розмістив у «Facebook» пости з підтримкою агресора. Ось приклади: 

«Мариуполь, зачистка: Кадыровцы находят бандеровцев, пытающихся вырваться из «котла» под видом беженцев…..вспомню, как мы мариуполь брали»;«Внимание народ! Неонацисты в Одессе готовят какую-то жуткую провокацию!” 

Решта в такому ж стилі.

Спеціальна експертиза встановила, що у таких дописах є виправдання, визнання правомірною збройної агресії РФ проти України. Чоловіка засудили на три роки позбавлення волі, але звільнили від в’язниці.

2 серпня отримав вирок слюсарь-ремонтувальник харківського комунального підприємства “Комплекс з експлуатації об’єктів водозниження і зливової каналізації”, який в березні лайкав у соціальній мережі «Одноклассники» пости, які виправдовували збройну агресію РФ проти України. Він отримав три роки умовного покарання.

Але кількість справ продовжує зростати.

Так, наприкінці серпня правоохоронці затримали 19-річного хлопця, який був адміністратором каналу в одному з месенджерів, поширював матеріали, у яких заперечується збройна агресія рф проти України, а також прославляються військовослужбовці країни-агресора.

Ще одну любительку “русского міру” затримали за виправдовування знищення українських міст та стверджувала. В черзі в одній з адміністративних установ жінка стверджувала, що Харків є частиною росії. За її словами. дії ворожої країни йдуть на користь всім українцям. Під час обшуків, у її сина поліцейські виявили зошит з малюнками символіки росії.

Окрема категорія фанатів “руського міру” – це ті, хто стає коригувальниками. Ще у квітні у Харкові затримали 29-річну Дар’ю Кригіну, це найвідоміша публічна історія. Правоохоронці підозрюють, що за завданням куратора дівчина встановлювала координати розташування військової та критичної інфраструктури міста, а також місця дислокації сил та підрозділів ЗСУ та Нацгвардії України.

За даними правоохоронців, вона передала координати та допомогла ворогові скоригувати вогонь по освітніх, медичних, торгових об’єктах та житлових кварталах у центрі міста. Внаслідок скоригованих нею ракетних обстрілів є загиблі та поранені харків’яни.

Кригіна родом з Луганської області. В 2015 році вона закінчила Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Варто відзначити, що однокурсником Кригіної є заступник голови облради Богдан Мальований, у якого знайшли російський паспорт незадовго до початку війни. Але диплом юристки-міжнародниці в т.з. “ЛНР” Кригіной не знадобився. І, навіть, кандидатська не допомогла. Вона намагалася робити кондитерські вироби, працювати дизайнеркою. А потім влаштувалася в маркетингове агентство для роботи в окупованому Луганську. Кригіна активно каталася на окуповану територію, була в Ялті. Минулого року вона їздила до Москви.

Після початку військового вторгнення у своїх соцмережах вона написала, що “знайшла плюси у обстановці”. Схоже це саме й була робота у допомозі окупантам. Під час проведення обшуку у Кригіної знайшли  134050 євро, 216850 доларів США та 730650 рублів.

Зараз її справа передана до суду.

В цілому по коригувальникам, то в Харківській області на даний час винесли 5 вироків. Всі обвинувачені отримали покарання у вигляді 5 років позбавлення волі умовно. І лише один з цих вироків стосувався саме міста.

Мова йде про засудження викладача Національного технічного університету “Харківський політехнічний університет”, який поширив у додатку «Вконтакте» на особистій сторінці публікацію. У пості було зображення карти місцевості у застосунку «Google Maps» з координатами розташування військової техніки ЗС України та наступною текстовою частиною: «Приблизно 30-40 розмістилися з трьома гарматами артилерійськими в моєму районі по вул. Шевченка 315 (біля будівлі патрульної поліції), чекайте на приліт:) Мабуть ситуація з зруйнованими будинками СБУ та поліції нічого не навчила”.

Чи навчить чомусь цей вирок вже колишнього співробітника вузу – питання риторичне. Ще десятки справ чекають на своє завершення. Як наприклад, історія коригувальників, які вирішили допомогти агресою після обстрілів танкового училища в Харкові. Один з підозрюваних виявився пенсіонером МВС. Зрадники поїхали і 27 липня зафіксували укріплення українських військ біля училища. За кілька днів по будівлям в цьому районі прилетіли ракети.

За суміжні, але більш системні злочини, вже як за державну зраду, отримала 15 років позбавлення волі жінка зі Зміївщини.

Ця жінка в березні-квітні цього року здійснювала пошук, збір та аналіз відомостей щодо переміщення, руху та дислокації підрозділів Збройних Сил України, Національної гвардії України на території с. Височинівка Чугуївського району, м. Зміїв. Вона сама спостерігала, опитувала місцевих, і збирала відомості щодо облаштування фортифікаційних та інженерних споруд ЗСУ на дорозі сполученням «Зміїв – Мерефа», щоб потім передати все росіянам.

В Запоріжжі корегувальників і “глорифікаторів” виявляють, затримують, і зараз в судах знаходяться десятки справ на розгляді. Але вже є і вироки з ув’язненням.

Так, 05 вересня, Жовтневий райсуд засудив пенсіонера з Новомиколаївки до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Він збирав та зафіксував інформацію про зброю, військову техніку та дислокацію військовослужбовців ЗСУ в місті Вільнянськ, що на Запоріжжі.

Чоловік передав інформацію про розміщення наших військ на території ВАТ «Вільнянський завод імені Шевченка» до окупаційної військової адміністрації Мелітополя, і таким чином, чоловік корегував вогонь держави-агресора.

У судовому засіданні обвинувачений свою провину визнав. Пенсіонер пояснив, що його молодший син разом із дружиною постійно проживали в м.Мелітополі, згодом виїхав до Криму на заробітки. З кінця вересня 2021 син почав служити у російській армії, невістка залишилась у Мелітополі. Після розмови із сином, який просив допомогти, він погодився зібрати інформацію. 

У квітні обвинувачений разом із дружиною їздили на дачу через місто Вільнянськ, і в магазині від двох молодиків він випадково почув розмову про місце розташування техніки ЗСУ.  Інформацію про техніку, блокпости та координати він передав телефоном. За його словами, про те, що невістка співпрацює з окупантами йому не було відомо, але потім він почав про це здогадуватися.

9 вересня, Жовтневий райсуд виніс вирок і по справі 37-річного жителя Запоріжжя , який поширював проросійський контент в Інтернеті. Ще у 2014-му обвинувачений створив та зареєстрував вебсайт «smarttvnews.ru». Надалі, він використовував його, як майданчик для поширення матеріалів, у яких виправдовував агресію рф. Зокрема, тих де зазначають, що війна рф проти України це внутрішній громадянський конфлікт. Ці матеріали чоловік поширював до липня 2022.

У суді чоловік визнав свою провину і зобов`язався видалити зі свого сайту всі російські канали – «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР Планета», «НТВ», «НТВ Мир», «Россия-24», «Россия-1», «ТНТ», «Петербург-5», «Звезда», «РенТВ» тощо. Окрім того, надати інформацію та сприяти прокуратурі у виявленні інших пропагандистів.

При цьому обвинувачений уклав з прокурором угоду про визнання винуватості. Відтак чоловіка засудили до 3 років, однак його звільнили від в’язниці, якщо він протягом іспитового строку в один рік не скоїть нового злочину.

Також, в липні, Жовтневий районний суд виніс вирок по справі мешканця Запоріжжя родом з Саратовщини, засудивши його до 10 років колонії. Він поширював на своїй сторінці в «Одноклассники» дописи на підтримку країни-агресора. Ось, наприклад, деякі з ним:

  • допис із зображенням військового на фоні стяга т.зв. «новороссии» з написом «новороссия» з текстом «За Донбас! За Одессу! За Аллею Ангелов ! За 8 лет ада! За все ответите!», зображення з військовослужбовцями рф зі стягом з текстом «Мы поддерживаем нашу Армию! Наши герои! Наши защитники! Наша гордость! #Армияроссии#Поддерживаемармию#поддержкаZ», 
  • допис із зображенням та текстом «Украина получила всё: Джавелины, Хаймарсы, Байрактары, гаубицы НАТО. И при этом потерпела крах. Оказалось, кроме как бомбить свои города, насиловать и убивать своих граждан, воровать и врать, ВСУ ничего не умеют»
  • допис із зображенням та текстом «В Одессе прекратило консульство США. Здание дипмиссии закрыто. Сотрудников не видно. На днях США обратилось к своим гражданам покинуть Украину. Я так понимаю, скоро будем брать Одессу (зображення стягу рф, та знаки країни агресора “ZZZ”)  Одесса – русский город»;
  • допис із зображення президента російської федерації путіна в.в. та стягу рф з текстом «ЗАПОМНИТЕ! Россия не может войти в Европу из-за своих габаритов, по высоте дверного проёма не проходим, по ширине плеч не вписываемся, а нагибаться мы не привыкли, в.в. путин» «Великая россия! Была, есть и будет!.

За таку антиукраїнську позицію чоловіка визнали винним за статтею про колаборацію (ч.1 ст. 111-1 КК України). 

Зазначимо, що всі ці вироки можуть бути оскаржені в апеляційному суді, однак вірогідність зміни чи скасування вироку досить невелика. 

Окрім справ в яких є вироки, суд наразі розглядає і інші. 

Наприклад, суд обрав їй міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою для агентки ФСБ з позивним «007». Нею виявилася 19-річна дівчина з Пологівського району на Запоріжжі. Підозрювана приїхала до Запоріжжя під «легендою» волонтерки, а насправді виконувала завдання рф щодо виявлення дислокації підрозділів ЗСУ.

У тиловій Кіровоградській області за період повномасштабного російського вторгнення не було гучних справ щодо колаборантів чи держзрадників топового рівня, на кшталт посадовців правоохоронних органів чи відомих постатей. Обласне управління СБУ звітує, що вже 13 осіб отримали вироки за пособництво ворогу у вигляді агітації проти України чи заклики до насильницької зміни влади. Але як ми з’ясували, у більшості це пересічні пенсіонери, які поширювали в «Однокласниках» картинки з проросійською риторикою. Безперечно, вказані дописи порушують українське законодавство, проте всі досліджені нами справи завершились укладенням угоди про визнання винуватості та умовним терміном покарання.

 Так, за інформацією пресслужби СБУ у Кіровоградській області, з початку повномасштабного вторгнення РФ, в області викрито 20 ворожих агітаторів. Це особи, яким інкриміновано вчинення правопорушення, передбаченого ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдання збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників). На практиці йдеться не про якісь публічні акції чи заклики, а про пости в інтернеті.

 До прикладу, вирок за цією статтею у червні отримав пенсіонер з Кропивницького, який протягом березня поширив на своїй сторінці в «Однокласниках» низку дописів на підтримку дій РФ. Зокрема, розмістив  відеофайл з назвою «ВСУ– террористы!!!» та текстом над кадром «ВСУ–террористы!!! После того, как их выбили из города Рубежное, эти твари начали ровнять его артиллерией …». Також заявляв: «Я украинец. Я за полное уничтожение бандеровцев и нацистов Украины. И пишу об этом на странице много лет. Нас много» і поширював дописи на підтримку окупаційної самопроголошеної влади на Харківщині. Спеціальна експертиза встановила, що у таких дописах є виправдовування, визнання правомірною збройної агресії Російської Федерації проти України.

 При цьому обвинувачений уклав з прокурором угоду про визнання винуватості. Ленінський райсуд взяв до уваги його каяття, сприяння розкриттю злочину і затвердив цю угоду. В рамках неї чоловіка визнано винним та призначено покарання у вигляді позбавлення волі на 4 роки без конфіскації майна з «умовним» терміном відбування покарання на 2 роки. Цікаво, що фігурант на той час працював охоронцем Центральної міської лікарні Кропивницького.

Такий же вирок 13 вересня виніс Новоукраїнський районний суд, визнавши винним у глорифікації раніше несудимого уродженця Красноярського краю РФ, який проживає на Кіровоградщині та має українське громадянство. Чоловік підтримував російських військових, зокрема поширив на своїй сторінці в «Однокласниках» допис із світлиною особи у російській військовій формі і текст: «Давайте поддержим наших ребят, которые сейчас творят историю, защищая мирное население Донбасса и Украины от нацистов. Храни Вас Бог, пацаны!». Експериза показала, що ці висловлювання містять випрадовування російської агресії, а відтак, порушують українське законодавство. Як і в попередньому випадку, обвинувачений підписав з прокурором угоду про визнання винуватості й отримав два роки «умовного» терміну.

Межа між новітнім “виправданням агресії” та вже давно існуючими “закликами до насильницької зміни влади” в поточних умовах досить тонка.  

Якщо за статтею “виправдання” найтяжче покарання передбачене у вигляді позбавлення волі на 5 років, то “заклики” порівняно «суттєвіша» і за скоєння такого злочину можна потрапити за ґрати навіть довічно, у залежності від обтяжуюючих обставин. 

За такою статтею отримав вирок пенсіонер з села Бузинкувате колишнього Вільшанського району. Чоловік поширював на своїй сторінці у Фейсбуці дописи, які експерти кваліфікували як заклики до насильницької зміни влади. Зокрема, він шерив відео з підписом «Харьков Это Россия»: «Мы просим вас ввести миротворческие войска на территорию Харькова и Харьковскую области (нерозбірливо) Мы просим вас ввести сюда, на Харьковскую землю, миротворческие войска России » та висловлював підтримку щодо визнання незаконних збройних формувань «ЛДНР», що підтримуються Росією. Здавалося б, людина не просто повторює пропагандистські меседжі, а практично закликає до незаконних дій та повалення влади, відтак і покарання має бути суттєвішим. Проте, як і у попередніх випадках, обвинувачений уклав з прокурором угоду про визнання винуватості та відбувся умовним покаранням терміном на 2 роки.

Юрист ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов на наше прохання прокоментував подібну практику. З його слів, йдеться про нетяжке кримінальне правопорушення, а тому прокурор мав право укладати угоду з обвинуваченим.

«Ціль угоди та й взагалі цього інструменту, з одного боку, як компроміс, що виражається у пом’якшенні покарання обвинуваченого, якщо він визнає свою вину, а з іншого – в забезпеченні процесуальної економії кримінального судочинства, скороченні процедури судового розгляду та досудового розслідування», – пояснив Євген Воробйов.  

У підсумку на Кіровоградщині станом на вересень найбільше вироків за статтею 436-2 Кримінального кодексу України (виправдання збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників) – 9 справ. Ще у двох провадженнях вироки винесли за сукупністю правопорушень, зокрема по вже згаданій статті про глорифікацію, а також за ст. ст. 109 ККУ (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу) та ст. 114-2 ККУ(несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ). Два вироки винесено за ст. 110 ККУ (посягання на територіальну цілісність) і один вирок за вже згаданою ст. 109 ККУ.

Із них:

·       двоє осіб отримали покарання у вигляді позбавлення волі на 5 років з іспитовим умовним строком 3 роки;

·       одна особа – 4 роки позбавлення волі й умовно 3 роки;

·       вісім осіб – 4 роки позбавлення волі й умовно 2 роки;

·       одна особа – 4 роки позбавлення волі й умовно 1 рік;

·       одна особа – 3 роки позбавлення волі й умовно 2 роки;

·       одна особа – 2 роки позбавлення волі й умовно 2 роки. 

У підсумку можемо зробити два висновки. 

Перший – дещо кумедний, але очікуваний для усіх, хто розуміє принципи праці правоохоронців. Якщо область не знаходиться на лінії фронту, місцеве СБУ усе одно має працювати, і вони починають потроху “робити статистику” не на реальних проблемах типу диверсантів чи зрадників, але на суто “інтернет-воїнах”. Тож фанати “руського миру” та “звільнення України від нацистів” у тилових областях можуть очікувати візиту людей в штатському набагато раніше, ніж їхні однодумці ближче до фронту.

Другий висновок – приємний, який свідчить про свідомість українців. Нова стаття, ст.114-2, саме для коригувальників чи тих, хто просто оприлюднює і передає фото з військовими і технікою, майже не використовується. Адже реальні зрадники засуджуються по “старим” статтям, бо на них вистачає доказової бази. А прості громадяни проявляють свідомість і не “засвічують” техніку і тих, хто захищає їх життя.  

Читайте також: Головна по “референдуму” окупантів: фанат “бессмертного полка”, штабістка “регіоналів” та “Оппоблоку”

Зрадники в Розівці: депутат “Опоблоку”, “засланий казачок” і колишній очільник селища

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі