У Запоріжжі затягують доопрацювання Програми поетапного зниження викидів промпідприємств
Активісти скаржаться на непрозорість розробки Програми поетапного зниження викидів. Міська влада відмовляється надати її попередню версію, а робочі групи для обговорення проєкту з громадськістю постійно відкладаються. “ЗЦР” цього тижня також отримав від міського управління екологічної безпеки відмову надати документи
Програма поетапного зниження викидів розробляється на замовлення міської влади Запоріжжя у Києві, в Інституті громадського здоров’я ім. О.М.Марзєєва. Згідно із планом, за 7 років після впровадження вона має призвести до помітного покращення якості повітря у Запоріжжі.
Розробка коштує 1,7 млн грн з бюджету міста. Відповідно до графіку, у грудні 2023 року Інститут мав надати остаточну версію документа. Втім, поки що цього не сталося. Крім того, представникам екологічних громадських організацій Запоріжжя відмовилися надавати поточну версію програми, що дорозробляється. Відповідний запит подавав учасник ЕкоКоаліції Запоріжжя Микола Ралик, а також “Запорізький центр розслідувань”.
Департамент екологічної безпеки міськради посилається на Закон про стратегічну екологічну оцінку. Згідно із відповіддю, яку отримав “ЗЦР” у середу, 15 травня, проєкт Програми та звіт про стратегічну екологічну оцінку мають бути опубліковані на офіційному веб-сайті замовника (міської ради), а також внесені до Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки. Після цього громадськість зможе подавати зауваження та пропозиції.
Крім того, департамент посилається на те, що проєкт містить дані про розташування промпідприємств-забруднювачів. Розповсюдження їх під час воєнного стану може бути небезпечним, твердять у владній структурі.
Зауважимо, що юридична радниця “ЗЦР” Аліна Родіна спеціально для того, щоб уникнути небезпеки, подавала запит на проєкт Програми із видаленими даними про місця розташування об’єктів. Втім, департамент проігнорував цю вимогу.
Як твердять представники екологічних організацій Запоріжжя, існує імовірність, що Програма не вплине помітним чином на якість повітря. На засіданні робочої групи, створеної для її обговорення, активісти бачили “чернетку” документа. Як стверджує організаторка мітингу “Маю право дихати”, учасниця ініціативної групи Тетяна Ярмохіна, у проєкті не було відповіді на запитання, коли і наскільки покращиться якість повітря у Запоріжжі. Крім того, активісти твердять, що проєкт не відповідає технічному завданню, яке було напрацьоване робочою групою із представників міської та обласної влади, основних забруднювачів, експертів інституту Марзєєва та, власне, запорізьких громадських організацій.
Відповідно до домовленостей, робоча група для обговорення проєкту мала б зустрічатися що два тижні. Однак після березневої зустрічі жодних наступних засідань не проводилося. Одне із них було призначене на 15 травня. Його також перенесли без наведення причин. Це було третє перенесення поспіль.
Таким чином, хоча формально громадські організації Запоріжжя можуть вносити свої пропозиції на розгляд робочої групи, фактично вони залишаються без розгляду. Крум того, неможливо залучити незалежну експертизу, щоб попередньо оцінити ефективність заходів, які пропонуватиме Інститут громадського здоров’я.
Читайте також: “В Запоріжжі поставили кіоск на фундамент серед газону – «ЗЦР» звернувся до мерії“
Обговорення