У Запоріжжі виділили 14,5 мільйона гривень на укриття

Зображення завантажується

У Запоріжжі виділили 14,5 мільйона гривень на роботи, пов’язані з облаштуванням укриттів. “Запорізький центр розслідувань” проаналізував закупівлі і розповідає, на які об’єкти витратять гроші, а також про загальні тенденції в тендерах.  

У прифронтовому Запоріжжі є 2246 укриттів різного типу, з яких 1950 найпростіших – підвальні приміщення. При цьому частина з них в поганому стані і не підходить для тривалого перебування. За останні 5 місяців влада виділила гроші на роботи і товари для деяких об’єктів  —  це укриття у школах-інтернатах, садочках і яслах, а також у житлових будинках. Щоправда, таких будинки лише два. 

Цифри  

За даними аналітиків Transparency International Ukraine, у період з червня по жовтень в місті відзвітували про 28 закупівель щодо облаштування укриттів. Департаменти, комунальні заклади і підприємства замовили роботи від 90 гривень до майже 6 мільйонів. Загалом виділили 14,5 мільйона на обʼєкти в міста і ще 574 тисячі на обʼєкти в Запорізькому районі. 

Найдорожчі  – укриття в будинках 

Найбільше грошей з міського бюджету виділили на ремонт укриттів у двох житлових будинках Вознесенівського району міста. В обох випадках, замовники прозвітували про укладення договорів, тобто торги не проводили. Зазначимо, що зараз укриття належать до виключень, які можна купувати без тендерів, прозвітувавши про це в Prozorro.

Перший і найбільший тендер на поточний ремонт укриття в житловому будинку по вулиці Сталеварів,8. На роботи виділили 6 мільйонів гривень. За ці гроші запланували облаштувати 17 кімнат і три туалети: стіни, підлогу, прокласти трубопроводи та інші роботи. 

Це замовлення отримала фірма “Бантина”. Її зареєстрували у липні 1998 році в Дніпрі. За цей час “Бантина” майже не брала участь у торгах. Однак у лютому 2022 фірма змінила бенефіціара і адресу. Ймовірно, попередні власники її продали. Навесні “Бантина” отримала перший тендер на мільйон гривень за договором. Наразі ремонт укриття — найбільше замовлення. 

Другий тендер на поточний ремонт укриття в будинку по вулиці Незалежної України, 39А. За цією адресою зареєстровано багато офісів компаній і фірм. Ціна замовлення складає 2,9 мільйона гривень. За ці гроші планують зробити 11 кімнат, одну вбиральню, зокрема виконати роботи пов’язані з вентиляцією, електропостачання тощо.

Замовлення отримало приватне підприємство “Васк – М”, яке бере участь в тендерах з 2017-го року, цей тендер найбільший за весь час.

Також замовник окремо уклав договори на технічний нагляд за ремонтом цих обʼєктів на загальну суму 57,7 тисячі гривень.

Дискримінація в закупівлях

Проаналізувавши закупівлі ми помітили, що деякі спрощені відбулися за відсутності конкуренції. Спрощені — це закупівлі, які відбуваються як аукціон, якщо на них приходить двоє і більше учасників. Однак якщо прийшов лише один, з ним можна укласти договір напряму.  У нашому випадку, якраз так і сталося.

Аналітики, які працюють із Prozorro, зазначили, що це пов’язано з потенційною дискримінацією. Зокрема, у закупівлі на ремонт укриттів  у “Запорізькій загальноосвітній санаторній школі-інтернаті №7 І-ІІ ступенів” є вимоги щодо наявності документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів. Замовник вказав, що таких має бути не менше 5-ти. 

Аналогічний договір — договір, що підтверджує наявність в учасника за останні 2 роки досвіду виконання послуг з поточного ремонту за бюджетні кошти. Закон не містить визначення терміну «аналогічний договір», а також не містить будь-яких інших вимог до «аналогічного договору» (термін надання послуг, форми власності та/або організаційно-правової форми суб’єкту з яким укладено договір, обсяг наданих послуг тощо) та кількості аналогічних договорів. Встановлення вимоги аналогічного договору: «виконання послуг з поточного ремонту за бюджетні кошти» є дискримінаційною та  обмежує коло потенційних учасників закупівлі”, — зазначає аналітик проєкту DOZORRO TI Ukraine Ярослав Пилипенко.

Також в деяких тендерах прописано й кількість працівників, що також може зменшувати конкуренцію. Проте в умовах, коли замовлення має бути виконано в короткий термін певна кількість робітників може бути й  необхідністю. 

“Вимога щодо наявності в учасника n-ї кількості працівників. Колегія Антимонопольного комітету України зазвичай вважає це дискримінацією та постановляє таку вимогу усунути з ТД.З іншої сторони, коли Замовнику потрібно у короткий термін відремонтувати укриття, наявність у виконавця певної кількості  кваліфікованих працівників є необхідною умовою. Водночас ніхто з потенційних учасників закупівлі не оскаржував вимоги Оголошення”, — додає аналітик проєкту DOZORRO TI Ukraine Ярослав Пилипенко.

Про те, серед закупівель, в яких було вказано кількість працівників, ми помітили деяку тенденцію. Наприклад, в тих, де замовник встановлював вимогу “наявність у учасника не менше 7 працівників” у закупівлі брала участь “Запорізька будівельна компанія”. Вона отримала два підряди на загальну суму трохи більше мільйона, а саме 589 тисяч на ремонт укриття у дошкільних навчальних закладах (ясла-садок) «Гармонія» та 432 тисячі на «Бджілка».

А в тих закупівлях, де замовник встановлював вимогу щодо наявності вантажного автомобіля та не менше 4 робітників – брала участь Будівельна компанія “Карат”.  Вона отримала 2 замовлення на мільйон: 748 тисяч на ремонт укриття у дошкільному закладі “Сонечко” та 253 тисячі на ремонт у дошкільному закладі “Запорожець”.

Отже, у Запоріжжі найбільше грошей виділили на облаштування укриттів у двох будинках. У три рази менше на 7 укриттів для дошкільних закладів. Найменше грошей пішло на роботи пов’язані з укриттями в школах-інтернатах. Водночас в одному з тендерів ми виявили потенційну дискримінацію.

Читайте також: “Дім з дірою” в Запоріжжі. Мешканці розповіли, як пережили ракетний удар

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі