У Запоріжжі відкрите кримінальне провадження щодо укриттів – але дізнатися деталі неможливо

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

“Запорізький центр розслідувань” подав заяву до Національної поліції стосовно завищених цін при ремонті укриття у гімназії №68. Але у відкритті кримінального провадження нам відмовили. Виявилося, що справа стосовно неналежного нагляду за станом сховищ у навчальних закладах вже відкрита, причому ще влітку 2023-го. Механізмів, щоб дізнатися, що відбувається у слідстві, не існує

Юридична радниця “ЗЦР” Аліна Родіна подала заяву про відкриття кримінального провадження за статтями 191 та 366 Кримінального кодексу ще 16 лютого 2024 року. Заява базувалася на аналізі акту виконаних робіт за грудень 2023-го. За ним міський Департамент освіти оплатив переоблаштування підвалу на укриття у гімназії №68. Тоді після аналізу лише 15-ти товарів з акту ми виявили завищення на суму до 280 тис грн – це вартість непоганого багаторазового розвідувального дрона для ЗСУ.

Хоча заяву “ЗЦР” мали внести до реєстру протягом доби, цього не відбулося. Ми подали скаргу на бездіяльність відділу №1 Запорізького районного управління поліції – але і цей факт у поліції проігнорували, не надавши суду відповідні документи. Лише 1 березня відбувся кінцевий розгляд скарги. Саме тоді з’ясувалося, що заява “ЗЦР” не може бути задоволена: відділ №1 вже проводить інше досудове розслідування щодо стану захисних споруд. Заяву ГО “ЗЦР” додали до цієї справи.

Як вказано в ухвалі суду стосовно скарги “ЗЦР”, кримінальне провадження було відкрито стосовно “невстановлених службових осіб Департаменту освіти науки Запорізької міської ради”. Вони “неналежно виконують свої службові обов`язки, в тому числі щодо здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту”. Крім того, ідеться про неналежний контроль за використанням бюджетних коштів “під час проведення закупівлі ремонтних робіт укриттів, розміщених в закладах освіти міста Запоріжжя, закупівлі інвентаря для облаштування таких захисних споруд”. 

Джерело: ухвала Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя

Провадження відкрите 5 липня 2023 року. Таким чином, воно триває вже більше 8 місяців. Слідчими діями керують прокурори Вознесенівської окружної прокуратури. Перевіряють, серед інших, і тендер на ремонт укриття у гімназії №68, який виграло ТОВ “Дінатрон Груп”.

Такі провадження можуть існувати багато років. Іноді вони слугують для правоохоронців “пилосмоком”, який збирає в єдине розслідування всі можливо причетні факти. Крім того, цей “пилосмок” може використовуватися для того, щоб гальмувати розслідування фактів корупції. Адже до матеріалів провадження мають доступ лише декілька слідчих і прокурорів. 

Аби отримати інформацію щодо того, які ще провадження було відкрито поліцією стосовно Департаменту освіти, “ЗЦР” звернувся до низки депутатів міської ради із проханням подати відповідні депутатські звернення. Одне із них уже було направлене.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі