“Ставь галочку здесь”: “Референдум” на Запоріжжі і роль у ньому колаборантів
“Таємниці голосування не було. Людей зупиняли на вулиці. До багатьох приходили додому. У дні референдуму ми всі намагалися сидіти вдома і робили вигляд, що нікого немає” – пригадує жителька Мелітополя Олена. Кілька місяців тому, у вересні, на тимчасово захоплених росіянами територіях Запорізької області провели так званий референдум по приєднанню регіона до Росії. “Запорізький центр розслідувань” поспілкувалися зі свідками, дослідив матеріали російських ЗМІ і розповідає, як відбувався захід та про “головних” колаборантів, які допомогли цій події відбутися.
Як це було. Головні дати
8 серпня 2022 року. “Головa” незаконно створеного органу влади – окупаційної адміністрації Євген Балицький провів збори громадян у палаці культури «ім. Т.Г. Шевченко», що у Мелітополі. В тексті підозри, яку предʼявив прокурор Запорізької облпрокуратури зазначено, що він організував захід, щоб штучно створити урочисту атмосферу з використанням російської державної символіки. На захід прибули колаборанти, які представляють окупаційні адміністрації з різних міст області. Цього ж дня Балицький підписав розпорядження «Про підготовку організації проведення референдуму виборчою комісією Запорізької області».
20 вересня 2022 року. Євген Балицький підписав так званий указ “про призначення референдуму Запорізької області”, яким фактично призначив проведення у період з 23 по 27 вересня 2022 року.
23-27 вересня 2022. Так звані виборчі комісії почали збирати голоси на тимчасово окупованій частині Запорізької області, а також в деяких регіонах Росії. За інформацією “виборчої комісії” тимчасово окупованої території 93,11% або понад 430 тисяч учасників “референдуму” проголосували “ЗА”.
“Референдум” очима людей
“Людей зупинили прямо посеред вулиці і говорили: “Голосуй, тебе не нужен для этого паспорт и прописка”. Вони казали: “ставь галочку здесь”. Ті, хто ходив показували, де ставити її. Разом з людьми, які носили урни була люди з зброєю, тобто не проголосувати не можливо просто. Люди, які були проти навіть не мали вибору” – розповідає редакції “Запорізькому центру розслідувань” жителька Мелітополя Олена.
На думку жінки, людям з українською позицією залишатися в місті було просто небезпечно. Попри те, що росіяни отримують підтримку від колаборантів, тих, хто все ж таки не хотів голосувати на “референдумі”, змушували і застосовували до них тиск. Наприклад, в Олени забрали житло. За її словами, його просто націоналізували. До цього моменту до жінки неодноразово приходили з перевірками і обшуками.
Схожі факти повідомляв і законний мер Мелітополя Іван Федоров: “Як приклад того, що сьогодні чиняться тортури до наших мешканців, може свідчити декілька фактів: перш за все, рашисти заходять у будинок, в який не стучаться, якщо бачать, що люди є вдома. Заходять, сідають і заставляють голосувати. Вони просто по кількості прописаних дають бюлетені і заставляють голосувати. Також людей зараз ловлять просто на вулиці. Просто на ринку для того, щоб якось виконати ті норми, які їм поставила їхне фейкове керівництво”
Також про ситуацію з “референдумом” розповів житель Бердянську Костянтин (ім’я змінено в заходах безпеки). Каже, що члени “виборчої комісії” тимчасово окупованих територій і озброєні представники тимчасової окупаційної влади ходили по домівках, шукали людей:
“Вони ходили по домівках з урнами і бюлетенями в компанії озброєних людей у формі. Люди намагалися сховатися в ці дні, вимикали світло, сиділи тихо. Всі дуже боялися. У деяких моїх сусідів вибивали двері, змушували віддати голос “ЗА”.
“Референдум” очима російських ЗМІ
Ми дослідили інформаційні сюжети російських ЗМІ щодо так званого референдуму. З них, нам стало відомо, що представники “виборчої комісії” тимчасово окупованих територій збирали голоси на вулицях, в лікарнях, ходили по домівках і навіть ставили мобільні пункти-автобуси в Росії.
Наприклад, російський канал “Тверской проспект” опублікував сюжет про те, що на території Тверської області голосували українці з тимчасово захоплених територій.
“Также голосования идет и в регионах России, в том числе, в Тверской области. Здесь находится более 3 тысяч жителей голосующих территорий. Голоса єтих граждан также будут суммировать в общем подсчете” – інформує журналістка у сюжеті.
Також у сюжеті зазначено, що “члени комісії” ходять по домівках і в такий спосіб збирали голоси на тимчасово захоплених територіях , цитуємо: “Члени изберательной комиссии сами приходят на дом к жителям территорий участвующих в выборах.”
А от у сюжеті видання “Известия” йдеться про те, що так звана виборча комісія відвідала й палати з хворими Мелітопольської міськлікарні. Там вони допомогли їм заповнити все необхідне і проголосувати.
У іншому сюжеті йдеться про мобільний пункт для голосування на одному з підприємств Мелітополя.
Отже, можна підсумувати, що росіяни намагалися зібрати голоси в будь-який спосіб. Зазначимо, що багато героїв з їх сюжетів, які говорили про свою підтримку на камеру це літні люди і публічні колаборанти для російської пропаганди.
Колаборанти і їхня роль
28 вересня, Служба безпеки України повідомила про підозру 6 організаторам псевдореферендуму РФ на тимчасово окупованих територіях Запорізької області.
Це Євген Балицький, Галина Данильченко, Олександр Сауленко, Галина Катющенко, Андрій Сігута та Максим Зубарев.
За інформацією СБУ ці колаборанти брали участь у орнанізації “референдуму” і займалися: створення дільниць, інформуванням громадян, складаннями списків, розробили бюлетені, фінансували підготовку тощо.
Головним серед них є Євген Балицький, який з перших днів тимчасової окупації погодився співпрацювати з ворогом і зайняв посаду “голови військово-цивільної адміністрації Запорізької області” незаконно створеного органу влади.
Ми неодноразово розповідали про Балицького в попередніх матеріалах. Нагадаємо основні факти з його біографії: у 2020-му він був обраний депутатом Запорізької обласної ради від нині забороненої партії «Опозиційний блок» і був ще двічі до цього, тричі балотувався до Верховної Ради – з них двічі успішно у 2012 і 2014-му роках. Перший раз від “Партії регіонів”, а другий віднині забороненої партії “Опозицій блок”, яка по суті продовжила наративи “регіоналів”. Наразі, Балицький є обличчям російської пропаганди і активно показує свою позицію. Наприклад, він їздив на зустріч з Путіним.
До слова, багато “головних” керуючих колаборантів у Мелітополі, пов’язані саме з нині забороненими партіями, які мали проросійські наративи і діяльність, а також є людьми Балицького.
Однією з таких є й Галина Данильченко, яка самопроголосила себе меркою. У 2020-му була обрана до Мелітопольської міськради. Знов ж таки від забороненої партії “Опозиційного блоку”. Однак, у вересні 2022-го її позбавили повноважень рішенням Мелітопольської міської ради. Про це повідомив мер Мелітополя Іван Федоров.
До цього вона була депутаткою і у 2015-му. Також жінка була і помічницею Балицького, коли той був нардепом. Детальніше про неї в цьому матеріалі.
За інформацією Івана Федорова, Данильченко і Балицький давні “агенти Кремля”. У 2000-х, вони приватизували держпідприємства і “пустили їх на метал”. А у 2014-му стали очільниками “Русской весны” (проросійська акція) в Мелітополі.
Наступна людина Балицького – Галина Катющенко. Їй так званий очільник адміністрації тимчасово окупованої території доручив бути головною в т.зв. «виборчій комісії Запорізької області». Саме вона опрацьовувала та надавала “адміністрації” пропозиції по організаційному, матеріально-технічному та іншому забезпеченню заходів з підготовки до проведення “референдуму”.
Також, слідством встановлено, що жінка будучи так званою головою «виборчої комісії Запорізької області» займалася забезпечення діяльності “дільничних виборчих комісій” на тимчасово окупованих територіях Бердянського, Мелітопольського, Пологівського та Васильківського районів. Після того, як Катющенко незаконно зайняла посаду, вона неодноразово ставала спікеркою проросійських сюжетів.
Вона проводила й інформування і звіти. Наприклад, на початку вересня, Катющенко записала публічне звернення до мешканців Запорізької області. У ньому йшла мова про “формування списків виборці”.
І саме Галина Катющенко озвучила результати “референдуму” для російських ЗМІ.
51-річна, уродженка Республіки Білорусь Катющенко (Курченко) проживає в Мелітополі. Дослідивши її біографію ми побачили ймовірний давній звʼязок з Балицьким, а також прихильність до проросійських наративів і нині заборонених в Україні партій.
Раніше, жінка представляла штаб “Партії Регіонів”, про що повідомив мер Мелітополя Іван Федоров. У часи після Майдану, Катющенко почала працювати в штабі нині забороненої партії “Опозиційний блок”, яка продовжила проросійські наративи “регіоналів”. До слова, жінка працювала саме в тому окрузі, від якого в Верховну Раду балотувався і пройшов вище згаданий Балицький.
Роком пізніше, у 2015-му, вона балотувалася в Мелітопольську міську раду від нині забороненої партії “Опозиційний блок”, однак її не вистачило голосів.
Наступним помічником в проведенні “референдуму” є Андрій Сігута.
За версією слідства, Сігута в період з 8 серпня до 23 вересня запровадив тотального контроль та жорстке управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактично ліквідував приватну власність, свободу слова і волевиявлення. Окрім того, залякував населення, а також застосовував фізичний та психологічний вплив.
Він брав активну участь в підготовці “референдуму”, а саме створював територіальні дільниці для голосування на тимчасово окупованих територіях, формував списки, інформував та створював позитивний образ «Русского мира» серед незахищених верств місцевого населення Мелітопольського району.
Наразі суд надав дозвіл на здіснення спеціального досудового розслідування по справі Андрія Сігути. Також деякі країни ухвалили санкції щодо нього – це США, Канада і Японія.
Нагадаємо, Сігута добровільно зайняв посаду голови у незаконному органі влади – окупаційній адміністрації держави-агресора на території Мелітопольського района – так званій “военно-гражданской администрации Мелитопольського района”.До незаконної окупації чоловік був депутатом Мелітопольської районної ради від нині забороненої партії “ОПЗЖ”, а згодом його обрали заступником голови ради.
Наступний організатор “референдуму” вже з Бердянську. 60-річний, Олександр Сауленко родом з Новоіванівки на Бердянщині. Він “опікувався” містом і область. Чоловік виконував незаконні вказівки Балицького і забезпечив організацію та проведення роботи так званої “виборчих комісій” у м. Бердянськ та Бердянського району. А саме організував незаконні “територіальні виборчі комісії” в Бердянську та районі, Коларовці, Черніговці та Примовську.
Також звернувся до мешканців в телеграм-каналі «Бердянск.Официально» щодо порядку проведення “референдуму” і прийняття «єдиного вірного» рішення щодо “входження тимчасово окупованої частини Запорізької області до складу РФ”.
Нагадаємо, до тимчасової окупації Олександр Сауленко був головою Бердянської районної організації політичної партії «Союз лівих сил» та колишній кандидат в Осипенківської сільраду від партії «За Майбутнє». Наприкінці березня прийняв пропозицію і зайняв у незаконно створеному органі посаду “мера” Бердянська. За інформацією СБУ , чоловік контролює всі процеси в місті, а саме роботу правоохоронних органів, медицину, освітні заклади, ЗМІ тощо.
Наразі по його справі ухвалили проведення спеціального досудового розслідування.
Почали спеціалізоване досудове розслідування і по справі Максима Зубарева. 44-річний уродженець Мелітополя. Він обіймав посаду “голови Якимівської селищної територіальної громад” в незаконно стореному органі влади . Відповідно, займався організацією “референдуму” на цій території.
Однак, цей колаборант вже не дочекається правосуддя, адже в листопаді стало відомо про його загибель. За інформацією з його власної сторінки в Фейсбук, його авто вибухнуло.
Також ми дослідили матеріали проросійських ЗМІ тих днів і помітили, що не багато людей зголосилися “працювати” на камеру. Редакція має в розпорядженні списки людей, які ходили з урнами. Здебільшого це літні люди, які не робили свою діяльність публічною. Однак, нам вдалося ідентифікувати кілька людей, які все ж потрапили в обʼєктиви камер.
Ось, наприклад, 42-річна, Світлана Тікевич добровільно зайняла посаду члена т.зв. “участковой избирательной комиссии № 193” в Мелітополі.
Світлана Тікевич брала участь у зйомці проросійського ролику, де жінка стоїть з урною і забирає бюлетень коллаборанта Рогова. Відео оприлюднено 25 вересня 2022 у телеграм каналі колаборанта «Владимир Рогов».
До окупації міста, жінка була викладачкою державного закладу “Мелітопольський багатопрофільний центр технічної освіти”. Наразі, СБУ повідомило про підозру колаборанці щодо її участі в “референдумі”.
Зазначимо, що на цьому ж ролику є і Ольга Меркулова. 58-річна, уродженка Російської Федерації, яка наразі проживає у Мелітополі. Жінка також обіймала посаду голови “участковой избирательной комиссии № 193” у незаконно створеному органі влади в Мелітополі.
Вероніка ХОРОЛЬСЬКА
Це журналістське розслідування було проведене й опублікованев рамках проєкту ІРРП “Підтримання журналістських розслідувань за фінансової підтримки International Media Support (IMS)”
Обговорення