Російські бізнеси в Запоріжжі: хто, де і що робить. Частина 1

Зображення завантажується

Один з найбагатших людей в РФ, бізнесмени з невеличкого райцентру, топменеджер Росатома, та інші – хто ці росіяни, що мають бізнес в Запоріжжі? 

Зараз закон про вилучення майна країни-агресора та її мешканців ще “сирий” і важко уявити, як він буде працювати на практиці. Скоріш за все, його будуть “допилювати”, а тим часом ми подивимось, що може підпасти під конфіскацію в Запоріжжі

З початком російського вторгнення актуальною стала тема вилучення російського майна, що знаходиться на території України – як компенсацію за всі руйнування та вбивства. Відтак, в Верховній раді швидко прийняли закон про засади цього вилучення. Згодом його доопрацювали, розширивши коло “жертв” – якщо спочатку під санкцію підпадали лише державні установи РФ, то після правок вилучати можуть і майно громадян Росії. Втім, у ньому залишаються певні прогалини. 

“ У тому вигляді, як він є, закон суперечить ст. 8, 41 Конституції України, а також не є сумісним з положеннями ст. 1 протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка теж є обов’язковою для нас. Чітко не визначено перелік осіб, до яких може бути застосована передбачена процедура “примусового відчуження” активів, фактично закон передбачає конфіскацію активів (хоч як би це не було названо), за Конституцією її можна здійснювати лише за рішенням суду, а тут процедура – за рішенням РНБО, і потім ще затвердження ВР (що теж неконституційно, ВР такими повноваженнями не наділена)” – розповідає експерт Центр протидії корупції  Антон Марчук

Відтак, закон ще будуть доопрацювати у процедурній частині, а ми тим часом вирішили подивитись, хто може підпасти під його дію в Запоріжжі. Таких фірм декілька сотень, але ми вирішили “фільтрувати” їх і розповідати лише про більш-менш значні. Формальний критерій – доля росіян в статутному фонді перевищує 50 тисяч гривень. 

Отже, ПРАТ “Плутон” зареєстрована в Запоріжжі за адресою Соборний, 75, навпроти ТЦ “Грант”( зупинка “Редакція газети”Запорізька січ”). Саме виробництво базується на Бабурці по вулиці Новобудов, 5, поруч з “Запорізьким заводом кольорових сплавів”.

Профіль товариства – електричне обладнання, на кшталт розподільних систем і  невеликих підстанцій. Власниками є бізнесмен Сергій Сечін, Дмитро Овсянікер та громадянин російської федерації Володимир Осипов. Кожен з них має 33% акцій. Росіянин Володимир Осіпов один з власників і керівників аналогічного бізнесу і в Росії – АО “НПП Энергия”, яке займається ремонтом і обслуговуванням електричного устаткування в муніципальних електротрансах РФ.

У 2014-15 роках на “Плутоні” тривав конфлікт між власниками щодо перерозподілу долі у бізнесі. Через це у 2015-му році Сергія Сечіна засудили на три роки позбавлення волі за зловживання повноваженнями під час зібрання акціонерів. Тоді ж Дмитро Овсянікер звинувачував партнера у замаху на його вбивство.

Кінцевим бенефіціаром “Запоріжгідросталь” є росіянин Анатолій Баїтов з Москви. Він значився директором департаменту управління закупками “Росенергоатом”. 

“Запоріжгідросталь” займається інжирними, будівельними роботами та надає консультації. Зареєстровано в Запоріжжі по бульвару Вінтера,26, що на правому березі міста. Товариство постійно брало участь в закупівлях і є переможцем в 79 аукціонах на загальну суму понад 25 мільйонів. Спеціалізація фірми – ремонт шлюзів, затворів та іншого “рухаючогося заліза” на гідроелектростанціях і дамбах. Найбільше грошей принесли договори, які фірма уклала з замовниками Києва.

Фірма “Зтз-Сервіс” належить російському акціонерному товариству “Электрозавод”, що зареєстровано в Москві. Кінцевим бенефіціаром є Володимир Євтушенков. Чоловік з таким же ПІБ значиться одним з найбагатших підприємців Росії. Євтушенков є головою ради директорів і власник більшої частини акцій Акціонерної фінансової корпорації «Система». Цей же чоловік є й в ще декількох запорізьких підприємствах. Наприклад, “Електрозавод-ВІТ” та АТ “ВІТ”.

“Зтз-Сервіс” розташовано по вулиці Дніпровське шосе, 11, що поряд із зупинкою громадського транспорту “ВІТ”. І має декілька напрямків роботи, серед основних –  монтаж промислової електротехніки та обладнання. “Зтз-Сервіс” реалізує товари і послуги через сайти, офлайн і на майданчику Prom.ua, однак зараз підприємство не працює, як і його сайт. Лише російська версія.  

НДИ “Редуктор” лише “прописано” в Запоріжжі – в одній з квартир житлового комплексу “Лермонтово”, що знаходиться за цирком. Фактично виробництво знаходиться в Києві, на Борщагівці. Виробляють, як не дивно, редуктори – вузли для обладнання, які змінюють обертальні моменти. Власником усіх ста відсотків “Редуктора” є мешканець Москви Ібрагім Мохаммед Мустафа. 

ТОВ “Титанбуд” володіє російська громадянка з Краснодарського краю Наталія Шарапова. Фірма займається будівельними роботами і розташована на Тепличній вулиці поряд з ЗТМК. Скоріш за все, раніше це був будівельний підрозділ титано-магнієвого комбінату, який в 90-ті зробили окремою юрособою-підрядником. Сама Шарапова, судячи за соцмережами, вже давно мешкає в Запоріжжі, але громадянство лишає російським.  

В ТОВ “Уралцентр” 30 і 35 відсотків належать подружжю Наталії Заболотної та Сергія Глебова, які мешкають в місті Ковров Володимирської області. І навіть ведуть там активне (по російськиму стандарту) політичне життя – Заболотна володіє місцевою газетою, і якось з чоловіком вони висувалися від партії Справедлива росії до тамтешньої міськради. “Уралцентр” займається продажем одягу, взуття та “інших текстильних виробів” і зареєстрований по вулиці Олександрівський, 2. Це будинок поряд зі “стометрівкою” магазинів від проспекту до Центрального ринку. В самому будинку є декілька магазинів одягу, одним з яких і має належати “Уралцентру”.

В наступній частині буде про інші фірми з російськими власниками, і про зсуви (сподіваємось на це) в доопрацюванні закону про вилучення майна. 

При написанні матеріалу використовувались дані аналітичної системи для перевірки контрагентів YouControl, яка з початком війни запустила окрему опцію – “підсвічування” фірм з російськими і білоруськими бенефіціарами.

Вероніка Хорольська, Сергій Сидоров

Читайте також: Пропаганда про перемогу Путіна і неминучу поразку Заходу

62-й день повномасштабної війни росії проти України. Головні події Запоріжжя та області

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі