Набережна, пляжі і водні станції – хто в Запоріжжі має доступ до води
Ділянки біля води, що в більшості в рекреаційних зонах, є привабливими для бізнесу. За останні декілька років майже вся вільна земля була орендована. Деякі з них переходять від одних власників фірми до інших, і роками не втрачають цей статус. “Запорізький центр розслідувань” розкаже, хто в Запоріжжі має доступ до води.
Українське законодавство захищає прибережні зони і гарантує вільний доступ громадян до води. Крім того, має обмежені види використання такої землі. Адже на ній здебільшого можна розміщувати оздоровчі та спортивні комплекси, зони відпочинку тощо. Однак, попри це, бізнес часто порушує ці правила, а на берегах все облаштовують приватні будинки або інші об’єкти з порушеннями.
Землі Шестопалова
Почнемо, наприклад, з Набережної, яка незмінно залишається популярним місцем відпочинку запоріжців. І не менш вигідним для бізнесу.
Найбільше землі, дві ділянки, загальною площею 5,5 гектара належить фірмам пов’язаним з бізнесменом Борисом Шестопаловим, який є співвласником HD-group.
Перша ділянка знаходиться в оренді у фірми “Дніпротехпоставка” до серпня 2036 року. Вона розташована навпроти Вознесенівського парку . Раніше, фірма викупила майно, що знаходиться на території – кафе, нежитлові будівлі, приміщення туалету. А потім отримала в додаток і землю.
Друга ділянка знаходиться поруч з “Reikartz” і виходить на берег Дніпра. Це шматок дикого пляжу вже давно в оренді у фірми «Сіті Девелопмент» і неодноразово змінював власників. Раніше, її пов’язували з бізнес-структурами Ахматова, але зараз фірма має нових хазяїв.
Кінцевими бенефіціарами “Дніпротехпоставка” є бізнесмен і співзасновник “HD-group” Борис Шестопалов, його дружина Марина Мацегора та Сергій Ткаченко. “HD-group” – це група компаній, яка була заснована в 1998 році як ГК “Хлібодар” в Запоріжжі. Кінцевим бенефіціаром “Сіті Девелопмент” також є Сергію Ткаченко.
Земля братів Трофименко
По сусідству з ділянкою «Сіті Девелопмент», ближче до Набережної магістралі, знаходиться й інша територія, що перебуває в оренді у фірми, яка входить до групи братів Трофименко, зокрема, відомим мережею кінотеатрів “Мультіплекс”.
Площа ділянки складає 0,88 гектара і її передали в оренду до 2016 року для будівництва культурно-оздоровчого центру. А взагалі земля, вже як декілька років, повинна була повернутися місту. Або, фірма, мала укласти новий договір оренди.
Наразі прокуратура намагається повернути цю ділянку місту. Правоохоронці вказують на те, що будівництво почалося нещодавно і при цьому права оренди на ділянку у фірми не було. Хоча містобудівну документацію фірма все ж таки якось отримала. На останньому засіданні, що відбулося в вересні, прокуратура домоглася, щоб будівництво було припинене і змогла накласти на нього арешт.
Зараз, з червня 2021 року, керівником фірми є Сергій Федоренко. Засновником – ТОВ “Роадхаус корпорація”, а кінцевими бенефіціарами – Світлана Лісонь, Катерина Плигач і Світлана Бевз.
Фірма “Славойл”, по інформації системи “Юконтрол”, входить до групи Братів Трофименко, які займаються будівництвом, девелопментом та управлінням нерухомістю. Головні активи групи: столичний девелопер – компанія “НЕСТ”, а також мережа кінотеатрів “Мультіплекс”.
За часів Олександра Сіна фірма була оформлена на менеджерів Євгена Анісімова.
Землі Черняка
Поруч з ними в районі каскаду “Райдуга” знаходиться 4,06 гектари в оренді у фірми «Корт Інвест», що пов’язана з бізнесменом Олександром Черняком – батьком більш відомого Євгена. Як і інші, ділянка призначена для спортивно-оздоровчого комплексу і має доступ до води – до неї входить частина піщаного берега біля Дніпра.
Ще одна ділянка, що належить Олександру Черняку знаходиться на пляжі «Магадан», що навпроти острову «Байда», на “стрілці” землі між затокою-гирлом річки Верхня Хортиця і Дніпром. У 2009 році міськрада уклала договорів з “Запорізьким заводом кольорових сплавів” на 10 років. Землю віддали під будівництво комплексу, і в 2019-му строк оренди продовжили ще на 19 років.
Кінцевим бенефіціаром “Корт Інвест” і “Запорізький завод кольорових сплавів” є Олександр Черняк, батько бізнесмена Євгена Черняка – власник ТМ “Хортиця” та інших алкогольних брендів. Наразі відомий по YouTube-каналу про бізнес «Big Money».
До речі, раніше фірмі належала це одна ділянка з доступом до води на початку «Хвилі» – смуги баз та пляжів по вулиці Чубанова. А саме на північному березі круглої затоки, що утворилась після затоплення піщаного кар’єру, за адресою Привокзальна, 15-в. Однак, наразі ділянка зазначена на кадастровій карті, як “архівна”, але у фірми залишається майно на ділянці. “Корт інвест” викупила фундамент недобудованого заводу силікатної цегли ще у 2005-му.
“Pool&Beach” Гатунка
Найбільша ділянка поблизу Вознесенівського ринку належить фірмі екс-депутату Артуру Гатунку, відомому в Запоріжжі по мережі магазинів “YABLOKI”.
«Фін-інвест» орендує ділянку вже багато років з 2008-го. За цей час прокуратура намагалася повернути її місту ще у 2012 році. Мотивувавши тим, що відповідач всупереч договору не використовує надану йому в оренду земельну, а саме не будує торгового центру. Однак прокуратура програла апеляцію. Однак, все ж таки, фірма побудувала комплекс “Pool&Beach” і з низкою порушень, про які ми писали раніше.
Кінцевими бенефіціарами «Фін-інвест» є Артур Гатунок та Ілона Внукова. З 2016-му році директором фірми була Євгенія Глинська, і вона ж керувала тоді “Сплав-2001”, якою володів Олександр Богуслаєв, син В’ячеслава Богуслаєва. Тобто, партнерами Гатунка по будівництву є група “Мотор-Січі”. Втім, про надбання менеджерів “Мотор-січі” варто писати окремо
Землі “богуслаєвських”
Фірма “Делфіс”, що пов’язана з Богуслаєвим має три ділянки загальною площею в 2,8 гектара. Це колишня територія профілакторію і баз відпочинку Абразивного комбінату.
Перша ділянка знаходиться поруч з комплексом “Люкс хвиля”, друга по сусідству з готелем “Джаз”, третя ділянка – розташований вздовж самого берега Дніпра. В тому році, забудовник отримав дозвіл на будівництво басейну, але поки що не побудувався.
Кінцевим бенефіціаром “Делфіс” є Андрій Кононенко. Кононенко – співзасновник страхової компанії “Мотор Гарант” разом з В’ячеславом і Олександром Богуслаєва.
Крім того, у 2021 році, фірмі “Полігон-Елітсервіс” передали в оренду ділянку на березі Дніпра, поруч з “Дубовий гаєм”. Адреса ділянки – Оріхівська бухта, 18А. По сусідству знаходиться закрита територія “моторовців”.
Власником фірми “Полігон-Елітсервіс” є Лілія Труфанова, а директором – Тетяна Щербан. Лілія Труфанова разом з В’ячеславом і Олександром Богуслаєва разом володіли колишнім футбольним клубом “Металург”.
Неповернутий “Корсар”
Ще один не менш привабливий шматок землі неподалік від Південного мікрорайону в Запоріжжі є берег затоки-екскар’єра. Уздовж берега, готельний комплекс «Порто-Риво» і яхт-клуб «Корсар».
Фірма «Корсар» орендувала ділянку під “спортивно-оздоровчого комплексу”. Не дивлячись на це, вже кілька років на даній ділянці розташовано котеджне містечко для постійного проживання людей.
Крім того, попередні роки на сайті з продажу нерухомості висіли оголошення з приводу продажу будинків за цією адресою, із зазначенням “Корсар”. Про це «ЗЦР» писав раніше.
Сусідню ділянку, яка також пов’язана з «Корсар» і розташована на самому берегу. У 2019 році поліція відкрила провадження за фактом самовільного будівництва. Однак, вже у 2020 суд відмовив у продовжені досудового розслідування по цій справі. На сьогодні, ділянку так і не повернули.
Обслуговуючим кооперативом “Корсар 2012” керує Сергій Каценельсон. Перелік членів кооперативу не оприлюднюється, адже закон цього не вимагає. Каценельсон відомий в місті, як власник запорізької мережі кафе і ресторанів “Лімонсоль”, таких як “Фієста”, “Шелест”, “Вілла Олива” та інші. До речі, сама юридична форма – “обслуговуючий кооператив” – вказує, що це вже місце постійного проживання, а не готельний комплекс.
А поруч з «Порто-Риво» знаходиться готель «Водограй» на 0,8 гектара землі ПП «Альфа-Стар». Фірма оформлена на Антоніну і Антона Кокойло – матір і сина Валерія Кокойло, власника вже закрилася мережі магазинів побутової техніки «Ост-Вест».
Про загальні тренди
В Україні загалом і в Запоріжжі окремо склалась ситуація, коли “земля ходить за майном”. Але ключовий нюанс – це майно може бути не найкращої якості. Іноді можна придбати декілька напіврозвалених боксів або гаражів на березі, зареєструвати їх в БТІ, та потім претендувати на гектар берега довкола цих будівель.
За таким принципом була передана не одна ділянка. Для прикладу, раніше фірма ексдепутатки Ольги Ревчук викупила три гаражі і отримала пів гектара земля на березі Дніпра. Зараз, ділянка не знаходиться в оренді, за даними кадастрової карти. А в реєстрі майна у фірми немає гаражів, отже вона або переписала їх на іншу фірму, або продала.
Передача через низку зрежисованих позовів тем стала нормою. Так, зараз триває низка судових справ довкола адмінбудівлі, елінгів, та літнього майданчику водної станції “Кремнійполімер”, що зараз належать приватному підприємству “Мередіан”. Наразі, ПП визнають банкрутом, а значить вона може розплатитися майном. І це популярна схема, щоб приватна фірма могла заволодіти майном, а згодом отримати в додаток і землю.
І на який же берег можна піти у підсумку?
Отже, до яких ділянок берегу, крім “офіційних” пляжів, Центрального і Правобережного, лишається доступ у запорожців? Адже крім перерахованих нами, узбережжя в межах міста ще з радянських часів зайнято або промисловою зоною, або човновими кооперативами, або приватним сектором. Або гранітними скелями, з часів раннього кембрію – якщо говорити про правий берег.
Їх вже й не так багато. На правому березі це вже згаданий пляж “Магадан” і невеличкі клаптики серед гранітних скель, де до ріки виходять балка між третім і п’ятим мікрорайонами Бабурки, і балка “Торгова бухта” поруч з гранітним кар‘єром.
На лівому березі це вже згадані нами ділянки нижче Центрального пляжу, які вже в оренді у “Сіті Девелопмент”, але не використовуються, і берег поряд з Вознесенівським ринком, між Pool and Beach та човновими кооперативом. Також можна піти на дикий пляж, що тягнеться нижче гирла “Червоної річки” за “Епіцентром” на Набережній й прилеглими складами – якщо те, що вода в місці впадіння Червоної річки до Дніпра, справді іноді має відтінок іржі, вас не бентежить. Ну і на “Хвилі” теж є невеликий “дикий пляж” поряд з ділянкою муніципальної школи греблі “Локомотив”
Отже, виходить, що більшість земель є зайнятими і частина з них вже забудована. Це створює проблему доступу до води громадян, бо після отримання ділянок бізнес може встановлювати паркан. Потрапити за який можна лише за гроші, не дивлячись на закон, який гарантує громадянам вільний доступ.
Читайте також: В Запоріжжі впритул до житлового будинку хочуть збудувати автозаправку
Обговорення