Квартири на день і технагляд: у Запоріжжі починають демонтаж частини обстріляного будинку

Зображення завантажується

Після двох місяців узгоджень підрядник починає демонтаж зруйнованої частини під’їзду по Запорізькій, 2-А. Технічні складнощі – лише одна зі складових процесу. Як відбувається процес демонтажу на практиці і чого боїться частина мешканців будинку – читайте у матеріалі

Договір із ТОВ “Міське будівництво” було укладено ще у листопаді. За графіком наприкінці січня демонтаж пошкодженої частини під’їзду вже має бути завершено, але поки будинок навпроти Ашану стоїть без змін. Як твердить підрядник, левову частку періоду зайняли узгодження із численними службами, які мають дати дозвіл на роботи. Втім, разом із представником Служби відновлення запевняють: зриву графіка не буде, адже безпосередньо демонтаж, хай і дуже обережний, триває недовго.

Наразі головна перешкода для початку робіт – присутність у будинку мешканців. За нормами безпеки демонтаж має проводитися у порожньому будинку. Адже, принаймні теоретично, існує ймовірність, що під час робіт руйнувань зазнає вже інша частина будинку – люди можуть постраждати вже не від прильоту, а від процесу відбудови.

Втім, і замовник робіт, і їх виконавець запевняють: можливість суто теоретична. Але і виключити її не можуть. Організувати відсутність людей у час, коли проводяться роботи – головний виклик для відбудовника, і головний привід для суперечок на зустрічі із мешканцями пошкодженого будинку. 

Куди щодня подітись із 8-ї до 15-ї? Чи брати із собою цінні речі і тварин? А як з людьми з інвалідністю? А із пенсіонеркою з переламом, яка живе у пошкодженому під’їзді і не може пересуватися самостійно? Служба відновлення запевняє, що готова максимально допомагати у пошуках прихистку – навіть знімати для мешканців квартири на години робіт. Втім, у кожному випадку буде домовлятися індивідуально. Цього тижня підрядник буде телефонувати у кожну квартиру і з’ясовувати, як можна забезпечити порожній будинок. Інакше роботи не розпочне, адже вже має відповідний досвід в Ірпені. Там через два дні після початку демонтажу його було зупинено службою технагляду – безпека людей понад усе.

Втім, питання демонтажу має і ще один бік. Волонтерка Ірина Добровольська мешкає у другому під’їзді будинку, який постраждав менше – вибило вікна. Аби не мерзнути взимку, пані Ірина замінила вікна у квартирі самостійно. Це коштувало їй  близько 70 тис. грн. Зараз її непокоїть саме та, суто теоретична, за словами відбудовників, можливість – що, як від демонтажу другий під’їзд знову буде пошкоджено? 

Якщо це станеться, мешканці не зможуть претендувати на компенсацію від міста – ці витрати мають бути закладені у проєкт відбудови і фінансуватися Службою відновлення. Три юристи, до яких зверталася Ірина Добровольська, твердять, що і відсудити компенсацію у підрядника вона не зможе, якщо не отримає від нього письмове зобов’язання. Підрядник таке зобов’язання давати не збирається – на зустрічі і він, і представник Служби наголошували, що із квартирами нічого не трапиться.

Втім, решта мешканців, присутніх на зустрічі, пропонують розвʼязувати цю проблему, тільки якщо вона з’явиться. Вони не вбачають у демонтажі серйозного ризику – деякі навіть не планують нікуди йти на час робіт. Кажуть, що головне – не виходити на двір або на балкон, аби демонтовані конструкції не впали на голову. 

“Триматимемо стінки руками, аби не впали”, – жартують мешканці.

Ставлення до підрядника у них позитивне – розповідають навіть, що він погодився поставити у підвалі окремий лічильник води для своїх робіт, щоб їм не довелося оплачувати її за будівельників. Головне, чого бояться – зсуву термінів робіт. Завершення відбудови тут чекають із нетерпінням.

Читайте також: Коли запоріжці зможуть повернутися у свої квартири на Запорізькій – розбір відбудови 

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі