Інфляція – не пояснення: за капремонт підвалу гімназії у Запоріжжі вже розрахувалися за завищеними цінами

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Завищення витрат підрядника на окремі матеріали та товари може складати до 280 тис грн тільки за 15 видами матеріалів із використаних, при загальній вартості ресурсів у 1,25 мільйони.  “Запорізький центр розслідувань” проаналізував акт виконаних робіт на капремонт підвалу у гімназії № 68. Раніше Департамент освіти на наш запит пояснював подібні розбіжності у кошторисі на підвал іншої школи запланованою інфляцією та ризиками

Тендер на переобладнання приміщення під найпростіше укриття було оголошено у серпні 2023 року. Департамент освіти і науки розраховував на вартість ремонту у 2,6 млн грн. Втім, у кошторисі, як і в інших подібних закупівлях, були закладені лише прогнозовані ціни. 

Після серії публікацій про завищення, які ми знайшли у схожих кошторисах, ми подали запит до міської ради із пропозицією відмінити результати одного із тендерів. У відповіді Департамент наголосив, що заплановані ціни є лише попередніми. Вищі за ринкові вони нібито тому, що підрядник закладає у них майбутню інфляцію та ризики.

Про це нам казали в листуванні, на зустрічі робочої групи “Прозорість та підзвітність” в обласній адміністрації, і вже депутатам – на сесії міськради.  

Відтак, аналіз реальних цін, за якими компанія купувала матеріали та обладнання, можливо було провести тільки на підставі актів виконаних робіт.

Наприкінці 2023 року низку ремонтів було завершено. Ми отримали акти виконаних робіт і таки знайшли у них розбіжності між ринковими цінами та фактичними, за якими підрядник вже отримав від Департаменту гроші. Зокрема, в акті за грудень щодо гімназії №68 такі завищення можуть складати від 200 тис грн до 280 тис грн. При цьому загальна вартість прямих витрат за цим розділом – 1 млн 257 тис грн. Тобто лише ті завищення, які ми змогли знайти, складають приблизно п’яту частину цих витрат – або вартість одного непоганого розвідувального безпілотника для ЗСУ.

І так, ми проаналізували ресурси лише на 467 тисяч гривень, на третину вартості акту. 

Найбільші розбіжності між ринковими та закупівельними цінами припадають на водоемульсійну фарбу Triora. Тут кошторис містить одразу дві неточності, які ускладнюють перевірку реальної вартості ремонту. По-перше, не вказано конкретний різновид фарби. Сайт “Епіцентра” пропонує щонайменше 9 варіантів водоемульсійної “Тріори” для внутрішніх робіт. Розбіг ціни – від 68 грн за літр до 320 грн за літр, але найдорожчі – для спалень та віталень, з ефектом шовку або оксамиту. Такий ефект явно не є першою необхідністю для шкільного укриття. Єдині адекватні варіанти – Triora Alaska (680 грн за 10 літрів) та стійкі до миття Triora TR-32 (2 176 грн за 10 літрів) або Triora TR-33 (2 680 грн за 10 літрів).

Але є нюанс. Разом із фарбою у кошторисі зафіксоване “поліпшене фарбування полівінілацетатними водоемульсійними сумішами”. Але ми не змогли знайти жодної полівінілацетатної фарби Triora – тільки латексні або акрилові. Вони, до речі, вважаються більш якісними, бо стійкіші та не мають запаху оцту. Виникає питання, якою ж фарбою насправді користувалися будівельники.

Витяг із акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023

Друга неточність – ціни, вказані за кілограми фарби, а не за літри. Такі виміри практично не використовуються у роздрібній торгівлі, тож ускладнюють перевірку вартості. Втім, середня вага водоемульсійної фарби складає 1,4 кг на 1 літр. Тож якщо перерахувати ціну “Епіцентра” у кілограми, отримаємо близько 46 грн для “Аляски”, 155 грн для TR-32 або 191 грн для TR-33. Якщо ж використовувалася невідома нам ПВА-фарба, то розбіжність може бути ще більшою.

Тим часом в акті виконаних робіт ціна невідомої нам водоемульсійної фарби Triora складає 293,6 грн за кілограм – у півтора або більше рази за ринкову. Підрядник використав 570 кг фарби: 288 на стіни, ще 282 – на стелю. Таким чином, завищення за цим пунктом складає 141 тис грн у випадку використання найпростішої “Аляски”, 79 тис грн – водостійкої TR-32 або 58,5 тис грн – ще більш стійкої TR-33.

Задорого купили і дверні блоки: герметичні вогнетривкі – на 58,5 тис грн дорожче, ніж на маркетплейсах, внутрішні металопластикові – на 25,8 тис грн дорожче. Зауважимо, що герметичні дверні блоки придбали і для гімназії №6. Там підрядник спромігся закупити їх вдвічі дешевше.

Витяг із акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 року

Іще 26 тис грн складає завищення вартості туалетної кабінки. Підрядник придбав її за ціною, втричі вищою за ринкову.

Витяг із акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 року

Решта завищень значно менші і розкидані по великій кількості товарів. Таким чином знайти їх складніше. 

А от на одному пункті виконавець заощадив. Один із видів повітроводів був закуплений за ціною, нижчою за ринкову на 177 грн за кв.м. Економія могла скласти близько 13 тис грн.

Детальніші розрахунки дивіться тут

ТоварСума завищення
Фарба водоемульсійна Triora Alaska141 тис грн
Або Фарба водоемульсійна Triora TR-3279 тис грн
Або Фарба водоемульсійна Triora TR-3358,5 тис грн
Блоки дверні металеві герметичні змежею вогнестійкості Е16058,5 тис грн
Туалетна кабінка з алюмієвої профільноїсистеми та заповнення ЛСДП26 тис грн

Блоки дверні внутрішні металопластикові з доводчиком
25,7 тис грн
Повітроводи класу Н з листової сталі M2 товщиною 0,5 мм, круглого перерізу,діаметр до 200 мм6,4 тис грн
Цегла керамічна одинарна повнотіла, розміри 250×120×65 мм. марка М1004,5 тис грн
Канальний вентиляторVents BKMC 3153,5 тис грн
Труби поліпропіленові PN 16 для теплої і холодної води діам. 20×2.8 мм (в комплекті)3,2 тис грн
Диференціальний вимикач PFL6-16/1N/С/003 EATON (MOELLER) 3,1 тис грн

Електричний нагрівач ВЕНТС НК 315-2,4-1-У
2,4 тис грн

Умивальник керамічний з сифоном CERSANIT
2,3 тис грн
Труби поліпропіленові для внутрішньої каналізації діам. 110 мм (в комлекті з фасон. частинами)1,8 тис грн
Труби поліпропіленові PN 16 для теплої і холодної води діам. 20×3.4 мм (в комплекті)1,2 тис грн
Труби поліпропіленові для внутрішньоїканалізації діам. 50 мм (в комлекті з фасон. частинами)646 грн
РАЗОМВід 198 тис грн до 280 тис грн

Таким чином, розбіжності між кошторисами ремонтників та цінами на маркетплейсах не можна пояснити закладеними ризиками інфляції та доробок. Фактичні цифри, які ми зібрали на ненайдешевших майданчиках вже після закупівлі, нижчі, ніж вказано в акті виконаних робіт.

Ремонт підвалу гімназії №68 проводило ТОВ “Дінатрон-Груп” – запорізька будівельна компанія, зареєстрована у 2019 році. Відтоді. за даними Clarity Project,  вона взяла участь у 101 закупівлі і перемогла у 99 з них. Зокрема, підприємство робить ремонти у 9 лікарні, ремонтує покрівлі у будинках, які постраждали від обстрілів. Також воно облаштовує укриття у підвалах житлових будинків, які перебувають в управлінні КП “Запоріжремсервіс”, школах та дитячих садочках. Загальна сума виграних компанією тендерів складає 191 млн грн, із них уже підписані угоди на 168 млн грн.

Що далі?

Завищення в актах виконаних робіт є підставою для звернення до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину. Після попередньої перевірки Національна поліція може порушити кримінальне провадження за статтями ККУ 191 (привласнення, розтрата майна або зловживання службовим становищем) та 366 (службове підроблення). Юридична радниця ГО “ЗЦР” уже працює над складанням заяви.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі