Чому в Запоріжжі не помітно покарань за розкрадання гуманітарки? 

Зображення завантажується

Розкрадання гуманітарної допомоги стало у 2022 році болючою темою не тільки для Запоріжжя. На хвилі запиту громадян парламент похапцем прийняв окрему статтю до Кримінального кодексу. Але як виявилось, вона працює дещо кволо. ЗЦР розбирався, скільки зараз “розкрадачів гуманітарки” виявили і чому їх важко знайти 

Офіційно стаття «за розкрадання гуманітарки» називається «Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги»

Якщо звести до переліку, то що зараз розслідується в Запорізькій області по статті 201-2? 

Хитрування з авто

В роботі у поліціх перебувають три спроби продати автівки, ввезені, як гуманітарна допомога:

  • Перша «автоісторія» – п’ять авто, за які просили разом 23 800 доларів, мінівени та джипи. 
  • Друга – поліція підозрює, що власник фірми «Автолідер-СВ» заснував «Благодійний фонд «ФСВ» і через нього провіз як благодійну допомогу близько 10 автівок, на які вже згодом підшукували покупців серед військових. 
  • Третя – спроба продати за 7 400 доларів Ford Ranger, ввезений як гуманітарну допомогу. У цій історії продавець вже опинився під судом, процес триває. 

Яйця і мука

І, також існує «головне провадження», яке порушили за зверненням Злати Некрасової, коли вони 2 квітня 2022 року очолила гуманітарний штаб і почала розбиратись, що відбувалось у попередні шість тижнів від початку вторгнення. Окремо зауважимо, що це інша справа, ніж та, за якою НАБУ проводила обшуки в тої ж Некрасової, інших посадовців та в Анатолія Куртєва, коли в нього (чи в його помічника) вилучили готівки на 10 мільйонів гривень

Отже, за «головним провадженням» є декілька конкретних епізодів. 

З них найкумедніша – про списання майже півмільйона курячих яєць. 

Наприкінці березня 2022 року обласна адміністрація отримала «яйця птиці, які було поміщено до коробок у кількості 1 248 шт., (в 1 коробці 360 яєць) загальною вагою 28 350 кг» – 450 тисяч яєць вагою 28 тонн, простіше кажучи.

Їх залишили на зберіганні на складі одного з міських КП, і «згадали» про них більш ніж через два місяці. На початку червня, провели лабораторні дослідження, і визнали непридатними до вживання та відправили на утилізацію. Хоча за документами від виробників термін придатності спливав у середині серпня. І от вже два роки поліція з’ясовує, що трапилось з сотнями тисяч курячих яєць.  

Інший епізод – поліція зробила обшук на СТО на вулиці Сортувальній поряд з «Запоріжкраном» і в одному з гаражів виявила «591 мішок з борошном фасоване по 50 кг українського виробництва Тернопіль; 5 мішків з цукром фасований по 50 кг виробництва Туреччина; 6 мішків з цукром фасований по 50 к. виробництва Грузія (Агара), а також коробки з макаронними виробами, згущеним молоком, соняшниковою олією, солодковершковим маслом, солодощами, рисом, іншими крупами, медикаментами, шприцами, масками, бинтами, ватою, одягом та взуттям, дитячими кашами, дитячим харчуванням, памперсами та іншою продукцією». 

Як пояснили присутні при обшуку посадовці ОВА, знайдене борошно є гуманітарною допомогою, яку вони отримували у березні 2022 року. Частину борошна відвантажили до офіційного складу для гум.допомоги на території ПрАТ «Запоріжкран», а інше відвантажили на це СТО. Посадовці відмовились давати пояснення, чому так вийшло, і власник СТО пояснив, що з ними домовились в усному порядку, без документів. 

Зараз за епізодом «мішки з мукою, які загубились на Запоріжкрані» судять в.о. директора обласного Департаменту економіки Людмилу Грабчилєву і можна сказати, що це єдина людина в місті, яка потрапила під суд через ситуацію з гуманітарною допомогою. 

Чому стаття «за гуманітарку» не працює? 

Крім згаданих, ми знайшли в реєстрі ще два дрібних епізода формату «зупинили мікроавтобус, а там нетипові закордонні продукти та побутова хімія». Отже разом шість проваджень, чому так мало за два роки?

Як кажуть юристи, об’єктивні сторони злочину так сформульовані, що статтю дуже важко доводити. Ключове, що важко зрозуміти людям поза галуззю – розподіл на отримувача і бенефіціара. Отримувач – це ГО чи державна структура, яка отримує від великих фондів, чи за певними програмами, гум.допомогу, і розподіляє її між бенефіціарами, людьми, які потребують допомоги.  

Щоб  був склад злочину, необхідні три складові: предмет передачі має бути гуманітарною допомогою, особа яка його продає має бути її безпосереднім отримувачем,  а не бенефіціаром, і мета має бути – отримання прибутку. Тобто для цього треба, щоб громадська організація Х отримала для поширення продуктові набори вартістю 500 грн кожен і продала їх за суму з прибутком. Якщо громадська організація передала фізособам-бенефіціарам, а вони продають, то вони розпоряджаються своєю власністю. А якщо державна чи комунальна структура, яка є отримувачем гум.допомоги, щось десь “загубила”, то це вже інша стаття, службова недбалість

Сергій Лишенко, керуючий партнер АО «Юрлюкссервіс»

Як зазначає адвокат, якщо громадська організація віддала дуже багато допомоги одній особі, яка її вже продає, то ГО відповідає лише перед донорами, що вона порушила певні норми-обмеження на видачу. За це її покарають тим, що більше не будуть працювати з нею, але це максимум.  

З авто простіше. Є кінцевий бенефіціар – військова частина, а замість цього йде продаж. Вартість авто явно перекриває витрати на доставку, отже є прибуток. Але це треба бути дуже зухвалою людиною, щоб так робити з автівками, які перебувають на моніторингу митниці. Тому і з цього боку проваджень так мало

Сергій Лишенко, керуючий партнер АО «Юрлюкссервіс»

І від себе зауважимо, що продаж гумдопомоги на “чорному ринку” –  це одвічна проблема,  яка з’явилась одночасно з появою гуманітарної допомоги наприкінці 19 століття. Інша справа, як цю проблему долають і чи визнають.  

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі