Чому площа Запорізька роками у розвалинах?

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Головний проспект Запоріжжя може бути мальовничим, але його закінчення з обох боків – далеко не найпривабливіші точки у місті. І якщо Привокзальну площу принаймні заасфальтували, то площа Запорізька, що біля ДніпроГЕСу, є таким собі антивзірцем розрухи. Розвалені сходи, обдерті плити, дерева на оглядовому майданчику… Історія цього місця – це історія спочатку про мерські вибори, а потім – про перерозподіл влади між фракціями у місцевій політиці 

Ще у 2018 році тодішній мер Володимир Буряк напередодні виборів вирішив зробити власне «Велике будівництво» – щоб його запам’ятали як мера, який справді змінив вигляд Запоріжжя. Проєкти планувалися чималі. Спочатку купу грошей витратили на новий аеропорт – той самий, який зараз, після ракетного удару Росії, стоїть розвалений і за який місто досі віддає позику. Але тоді це був проєкт під розвиток – хоча і в кредит.

А потім, після аеропорту і ближче до виборів, у мерії вирішили зробити щось для ширшого загалу. І почали оновлювати пляжі та ремонтувати місце, яке і справді потребувало уваги – площу Запорізьку. 

На той момент монумент від знесеного пам’ятника Леніну прикрашала явно тимчасова композиція із прапорів, плитка потребувала заміни, гранітні сходи також були не у найкращому стані. Тож ідея була нібито непогана. Згубила її така собі гігантоманія.

Історична довідка: Володимир Буряк потрапив на таку собі фінансову хвилю децентралізації. Тоді прибутки місцевих громад помітно зросли від перенаправлення грошових потоків. А от додаткові видатки «на місця» ще не передали. Надлишок грошей став приводом до занадто амбітних проєктів, яким так і не судилося завершитися.

Загальну вартість робіт на Запорізькій запланували на 120 мільйонів гривень. Спочатку була концепція створити тут повноцінний парк на декілька рівнів та зон.

До реалізації руки дійшли нескоро. Договір на першу чергу реконструкції складав 34 мільйони гривень. З них фактично сплатили лише 14,5 мільйона. 

Роботи почалися навесні 2021 року. Але полягали вони у демонтажі – розгрібанні старих конструкцій. Оновити встигли лише бетонні парапети, в які впираються старі, порослі кущами сходи. 

Зробили так мало, бо протягом усього 2021 року у Запоріжжі тривала «політична турбулентність». Володимир Буряк не міг нормально домовитись із фракціями в міськраді і скласти лояльну до нього більшість. За «велике будівництво» на площі тоді відповідав Олександр Константинов: його за квотою «Європейської Солідарности» спочатку призначили заступником мера з питань інфраструктури й благоустрою.

Але після цього призначення «ЄС» все одно не могла знайти спільну мову з Буряком і його фракцією «Єднання». Тому гроші на сектор Константинова йшли погано. Звідси й лише 14 мільйонів на роботи. Але, якщо чесно, на цю суму зробити лише демонтаж і залити дещицю нового бетону – це дещо замало. 

Восени 2021 у мерії оголосили, що будуть віддавати дизайн площі на конкурс. Нібито всі попередні роботи були лише розчищення старих конструкцій та оновленням комунікацій перед «справжньою реконструкцією».

Конкурс планували провести до кінця 2021 року. Але саме тоді Володимир Буряк остаточно пересварився зі «Слугами народу». У рамках політичної боротьби його змусили піти у відставку, в.о. мера став секретар міськради Анатолій Куртєв, і його «акціонери» почали перерозподіляти владу між собою. 

«ЄС» та Константинова посунули з «правлячої коаліції», і тема площі Запорізької відійшла на задній план. А потім почалося повномасштабне вторгнення, і великі реконструкції стали не на часі.

А площа Запорізька так і залишилася напіврозваленою та занедбаною.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі