Звільнення директорки «підземної школи» у Запоріжжі: звідки конфлікт і що залишилося за лаштунками

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Котрий день не вщухає скандал навколо зачиненої у тривогу «підземної школи» у гімназії №107 і звільнення її директорки. Частина батьків звинувачує журналіста у замовній провокації. Сама директорка наголошує: необхідно виробити алгоритм роботи «підземних шкіл» як сховищ, зручний для всіх. У департаменті освіти твердять: у кожної школи він свій. Але поки за кадром залишається головне питання: а чи мала «підземна школа» вже працювати?

Протирадіаційне укриття у гімназії №107 урочисто відкрили 27 грудня 2024 року. Відкривали неабихто: Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністр освіти Оксен Лісовий та голова Запорізької ОДА Іван Федоров. «Це краще з того, що я бачив», – зазначив тоді очільник Міносвіти.

За місяць, 28 січня, запорізький журналіст, власник міського порталу «ZаБор» Костянтин Алєксєєнко під час повітряної тривоги спробував потрапити до підземної школи. Двері були зачинені, а жінка, яка спілкувалася із ним через домофон, порадила йому йти до школи. Відео із невдалою спробою отримало неабияку реакцію у соцмережах.

Вже наступного ранку стало відомо, що міський департамент освіти ухвалив «відповідні кадрові рішення» відносно директорки гімназії Галини Ємельянової. Пізніше у департаменті уточнили, що ідеться про розірвання контракту за згодою сторін. Як розповів ЗЦР перший заступник директора Депосвіти Віталій Лисенко, Галині Ємельяновій запропонували місце  заступника директора у тій же гімназії.

Рішення викликало чималий спротив батьків учнів гімназії. Своє обурення вони активно висловлюють у соцмережах. Обурило їх багато що: і рішення департаменту, і дії журналіста, якого звинуватили у замовній провокації проти директорки, і позиція тих спостерігачів, хто не висловлює їм однозначну підтримку. 

На підтримку Костянтина Алексєєнка висловилася частина медіаспільноти. Медійників шокував підхід, за якого недоторканість навчального приміщення поставили вище за людські життя. 

У підсумку ображеними залишилися усі. Чому? Розбираємося.

Школа чи укриття?

Це питання, яке чи не найчастіше піднімають батьки учнів 107-ї гімназії. За їх словами, їм обіцяли саме безпечний освітній простір. Тільки зараз вони з’ясували, що споруда все ж таки має назву «протирадіаційне укриття», а не «підземна школа» – і щонайменше частина з них впевнена, що поєднати ці функції неможливо.

І в коментарях на Фейсбуці, і в коментарях журналістам деякі батьки говорять: якщо до приміщення підземної школи будуть пускати будь-кого, вони своїх дітей туди не відправлять. Перехожим, яких повітряна тривога застала на вулиці, пропонують користуватися звичайним укриттям гімназії. Воно не облаштоване, але місцеві мешканці ходять до нього з початку повномасштабного вторгнення.

Фото: zprz.city

Звідки таке категоричне несприйняття сторонніх людей? Частково його пояснює тепер вже колишня директорка гімназії Галина Ємельянова:

Зараз взагалі діти почали дуже сильно хворіти. Три класи початкової закриті на карантин, тому що діти вийшли (на очне навчання, – ред). Ми розуміємо, що таке соціалізація, що таке адаптація. Діти довго не бачилися, не були в колективі – звичайно, будуть захворювання. Але якщо ще й сторонні люди…

Галина Ємельянова, колишня директорка гімназії №107

Батьки у коментарях висловлюють і інші побоювання: що зіпсують меблі, принесуть гранату, влаштують туалет, загублять голку від шприца. За цими страхами, які інші коментатори вважають не надто реалістичними, стоїть головна вимога – контролювати тих, хто заходить до приміщення. Як розповідає Галина Ємельянова, до цього якраз починали вживати заходів:

Вчора (30 січня, – ред) мали принести договір на підписання встановлення кнопки тривожної. Допуск має бути, охорона має бути, щоб я знала, що я збережу життя людей. Не дай Боже, хтось зайде вниз, і не дай Боже, щось трапиться – як я буду відповідати за життя людей, які там чергують? Це ж теж неправильно. Хоча б тривожна кнопка, яка є в приміщенні основної школи, яка є зовні на сходах. Плюс дійсно треба мати окреме приміщення, щоб діти не пересікалися з оцим усім.

Галина Ємельянова, колишня директорка гімназії №107

Як «не пересікатися»?

Це складно. У перший день скандалу на офіційній сторінці Департаменту освіти писали, що укриття має бути доступним для всіх із 17 до 7 години, а у випадку «потреби, посилених обстрілів або екстреної ситуації доступ до укриттів можливий у будь-який час». Віталій Лисенко у коментарі ЗЦР уточнює:

Як і всі інші заклади освіти, тут мають забезпечувати повний і вільний доступ населення в будь-який час доби під час повітряної тривоги до споруд, які мають захисні властивості.

Віталій Лисенко, перший заступник директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради

Галина Ємельянова водночас час розповідає про плани школи, яка нарешті отримала можливість давати знання офлайн:

У нас школа велика, дві зміни. Плюс дітям потрібно розвиватися, у нас гуртки будуть, секції. Годин до 19 у нас школа буде зайнята. Якщо ми можемо це дітям дати – чому не дати офлайн?

Галина Ємельянова, колишня директорка гімназії №107

Таким чином, принаймні дві години на добу на приміщення «претендують» і ті, хто шукає сховку, і ті, хто хоче займатися у гуртках. Але фактично сторонні мають право заходити до підземної школи чи не в будь-який момент. І хоча керівниця у розмові постійно підкреслює, що людське життя – понад усе, але говорить також: необхідно сідати і спільно виробляти алгоритм роботи підземних шкіл, який би забезпечив і навчання, і роботу в режимі укриття. 

«2 в 1» – таки реальність

Попри емоційні сумніви батьків 107 гімназії, суміщати навчання і укриття можливо. За словами Віталія Лисенка, у кожній школі для цього знаходять свій спосіб.

У деяких закладах є визначені окремі кімнати – це 98-ма, 97-ма школи. Там при вході є окремі кімнати. Якщо немає потреби у більшій площі, то мешканців пускають саме туди. Якщо треба пустити більшу кількість людей, то відкриваються далі кабінети і пускаються люди. Якщо в укриттях немає можливості такої, то в будь-якому разі під час освітнього процесу людей ми все одно пускаємо. Але пояснюємо, що безпосередньо в аудиторії, в класи заходити не можна, бо там іде освітній процес. Пропонується побути або в коридорі, або десь на вході. 

Віталій Лисенко, перший заступник директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради

Хоча в депосвіти розуміють, що там, де навчаються діти, має бути чисто і безпечно, перешкодою для перебування сторонніх людей це не вважають.

Із 17 години до 7 години людям забезпечується вільний доступ до укриттів під час повітряної тривоги. У нас дуже багато хто і ночує в них, і з дітьми, і з тваринами, і ми до цього ставимося з розумінням. О сьомій ранку просимо звільнити, якщо це навчальні класи і кабінети, для того, щоб технічні працівники встигли підготувати простір для освітнього процесу: помити підлогу, прибрати, якщо десь хтось насмітив. 

Віталій Лисенко, перший заступник директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради

Нам підтверджують, що це не просто слова керівників від освіти. Розповідають, що у Шевченківському районі доступ до шкільних укриттів вільний. Директори забезпечують регулярне прибирання і дезінфекцію приміщень кожні декілька годин.

Таким чином, несприйняття батьків походить швидше від непоінформованості – і, звісно, від конфлікту, спровокованого звільненням і справді популярної директорки, про яку пишуть, що за дітей вона стоїть скелею. 

Звідки таке швидке звільнення

Про те, що кадрове рішення схоже на «замовне», пишуть і батьки, і навіть Костянтин Алєксєєнко, який аж ніяк не очікував на звільнення директорки гімназії. Попри підозри коментаторів, Костянтин регулярно знімає відео з укриттів різних шкіл, але вперше зіткнувся з такою вірусністю – і такою реакцією.

Ми запитали у Віталія Лисенка, чому рішення було таким жорстким. Відповідь: питання є принциповим.

Неодноразово департаментом всім керівникам закладів наголошувалось, що персональна відповідальність керівництва закладів – забезпечення доступу до укриттів. Ви знаєте, які випадки були у нас по країні. Тому питання є досить принциповим. Постійно з’являються повідомлення про те, що не знайшли вхід, не знайшли вихід. Розбирається по кожному цьому повідомленню. І якщо є факти, що укриття дійсно закрите і мешканців туди не пускають під час тривоги, то тут є позиція принципова.

Віталій Лисенко, перший заступник директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради

Сама Галина Ємельянова каже, що не знімає із себе відповідальності за те, що відбувається у закладі:

Просто сказати, що не пустили, бо не пустили… Людина (на вахті, – ред.) нова. Не до кінця, можливо, все зрозуміла. Не до кінця, можливо, їй алгоритм розказав заступник, який керує цим питанням. Все можливо, я нікого не звинувачую. Звичайно, я як керівник відповідаю за все, що відбувається у школі, я ніщо ні на кого не перекладаю.

Галина Ємельянова, колишня директорка гімназії №107

У депосвіти підкреслюють: керівниця відпрацювала у гімназії багато років, і з попереднім директором, і сама як директорка. Тому Галині Ємельяновій запропонували перейти на посаду нижче, але вона відмовилася.

Сама Галина Ємельянова на наше запитання, чи повернулася б вона до школи на роль директорки, якщо департамент піде на зустріч батькам, відповідає так:

Я в цю школу вклала душу і серце. Я в цю школу вклала все своє життя.

Галина Ємельянова, колишня директорка гімназії №107

Судячи з реакції батьків, ладних «порвати» за свою директорку і причетних, і непричетних – так і є.

Красиві відкриття: картинка і реальність

Галина Ємельянова підкреслює: у закладі готувалися до відкриття підземної школи. Тестували, читали, вивчали, як організувати навчальний процес. То чому ж за місяць після відкриття на камери у приміщенні і досі немає тривожної кнопки і замків на кабінетах?

Відповідь читається між рядками. І Галина Ємельянова, і Віталій Лисенко говорять: школа працює в тестовому режимі. В одному із коментарів батьків ідеться: лише за день до інциденту тут прибрали останні огородження.

Коментар у соцмережах

Інформацію для роздумів дають і графіки будівництва споруди. Згідно із тим, який був закладений у проєкт від початку, протирадіаційне укриття мали відкрити… лише у серпні 2025 року. 

З угоди на побудову протирадіаційного укриття

Але вже за кілька тижнів графік змінили: усі роботи «втиснули» до кінця 2024 року. Тому не дивуєшся, коли чуєш від Галини Ємельянової, що в облаштування школи вкладався і її колектив:

Ми всі тут старалися до ночі півтора місяця, до одинадцятої ночі, раніше ніхто не йшов, і у вихідні. І батьки, і вчителі, і діти, і випускники – всі носили, перемивали. І тепер…

Галина Ємельянова, колишня директорка гімназії №107

Скорочення термінів робіт майже вдвічі не могло не датися взнаки. Але найцікавіше не це. Найцікавіше те, що в Єдиному державному реєстрі в сфері будівництва ми так і не змогли знайти інформації про введення протирадіаційного укриття у гімназії в експлуатацію.

Ми запитали про це у Віталія Лисенка. Але на момент випуску тексту не отримали відповіді, і готові опублікувати її окремо.

Якщо це дійсно так – чому у підземній школі навчаються діти? Чи безпечно це? Що таке «тестовий режим»? Як говорить Віталій Лисенко, протирадіаційне укриття поки не передане на баланс гімназії, а навчання в ньому почали за рішенням обласної ради оборони.

Наскільки висока імовірність, що «підземну школу» відкривали якнайшвидше, під приїзд високих сановників, і просто не встигли її доробити? Ми розцінюємо її як дуже високу.

І тоді не виникає питань, чому у приміщенні немає тривожної кнопки. І чому до кінця не опрацьовані механізми суміщення навчання і укриття. Все це просто не встигли зробити після реального запуску школи – який, за твердженням тих же батьків, відбувся не наприкінці грудня, а лише тиждень тому (не забуваймо про зимові канікули).

Де вирішення конфлікту?

У комунікації. І перше, що, на нашу думку, треба зробити – це ще раз зважити доречність звільнення Галини Ємельянової. Адже в якомусь сенсі керівниця розпіареного об’єкта фактично стала жертвою чужого піару. І ми не маємо на увазі журналіста.

Друге – спілкування батьків 107-ї гімназії із батьками дітей з інших шкіл, де навчання успішно суміщають із роботою укриття. Це незвично, але це реально.

Третє – інформування батьків із усіх інших «підземних шкіл», які готують до відкриття, про те, що їх дітям, можливо, доведеться вчитися поруч із дорослими, які ховаються від КАБів. І про те, на що їм треба звертати увагу під час відкриттів, щоб щаслива подія не залишилася подією лише «на камеру».

Ольга Сидорова, Сергій Сидоров, Катерина Звєрєва

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі