ЗЦР-check: Допомога бізнесу з бюджету Запоріжжя | Де правда, а де маніпуляція

Зображення завантажується

Міський голова Запоріжжя Володимир Буряк на своїй офіційній сторінці у соцмережі Фейсбук, 21 серпня, повідомив про те, що із міського бюджету тепер будуть компенсувати відсоток по кредитам для мікро- та малих бізнесів за державною програмою “Доступні кредити 5-7-9%”. Розберемося головні тези допису – де там правда чи не прихована десь маніпуляція

Теза 1: “Сьогодні місто підписало Меморандум про співпрацю з фінансовими установами у рамках державної програми «Доступні кредити 5-7-9%», яка покликана спростити доступ до кредитування для мікро- та малого бізнесу”

Вердикт: Без вердикту

ПЕРЕВІРКА: На офіційному сайті міськради ця теза підтверджується тільки новиною “Місто допоможе малому бізнесу сплатити відсотки по кредитах”. В повідомленні йдеться не тільки про підписаний Меморандум про співпрацю, але також і про позбавлення ФОПів першої групи зобов’язання сплати єдиного податку до кінця літа.  

Однак, на поточний час, це поки єдина інформація. Так, вона опублікована на офіційному ресурсі, проте це не сам Меморандум у вигляді документу. 

Тож ми не можемо констатувати, що теза мера міста є правдою, в той же час і зафіксувати факт неправди або маніпуляції теж немає підстав. 

Можливо, повільна робота апарату мерії не дозволила оприлюднити важливий для багатьох підприємців документ.

Теза 2: “Банківські установи надають підприємцям кредити, а місто, зі свого боку, вирішило допомогти бізнесу з компенсацією відсотків у розмірі 5% річних”.

Вердикт: Маніпуляція

ПЕРЕВІРКА:  Так, як вказано у рішенні міськвиконкому “Про затвердження Порядку фінансової підтримки суб’єктів мікропідприємництва та малого підприємництва за рахунок коштів бюджету м. Запоріжжя”, із міського бюджету дійсно будуть виділятися кошти на допомогу бізнесу з компенсації відсотків у розмірі 5% річних. 

Однак, у повідомленні на офіційній сторінці мера не вказано одне АЛЕ. Компенсація буде виділятися лише на кредити, які не перевищують 600 000 гривень. Тому, якщо кредит буде більший і також буде проходити по державній програмі “Доступні кредити 5-7-9%”, то з міського бюджету такий підприємець вже допомогу не отримає. 

Тобто в основному меседжі очільник міста допускає узагальнення – теза побудована так, що мова йде про всі кредити. Але, як бачимо є певні обмеження, про що мер не говорить. 

Теза 3: “Це дасть змогу малому бізнесу отримувати кредити на ще більш вигідних умовах, фактично під 0%”. 

Вердикт: Маніпуляція

ПЕРЕВІРКА: Державна програма “Доступні кредити 5-6-7%” – це програма підтримки мікро- та малого бізнесу, яка повинна сприяти розширенню діяльності бізнесу, створенню робочих місць, тощо. Программа була запроваджена за ініціативи Президента України та Кабміну. 

Суть програми у тому, що банки-партнери розраховують мікро- та малому бізнесу кредит під свій відсоток річних. Відсоток залежить від доходу, кредитної історії бізнесу, та інших факторів. Він може бути різним для різних бізнесів. Програма “Доступні кредити 5-6-7%” створена для того, щоб цей відсоток знизити до 0, 3, 5, 7 або 9 % річних. Тобто держава компенсує певну суму банку і тоді бізнес отримує кредит з невеликим відсотком.

У Запоріжжі через новий, підписаний виконкомом, порядок фінансової підтримки бізнесу за рахунок коштів бюджету міста, місцева влада хоче компенсувати цей остаточний відсоток ставки кредиту, який залишиться виплачувати бізнесу після компенсації держави. 

Тобто бізнес в рамках програми “Доступні кредити 5-6-7%” отримує кредит під 5% відсотків, і ці 5% компенсують з бюджету міста. 

Однак, у чому ж тут маніпуляція? 

Володимир Буряк у своєму пості пише, що завдяки ініціативі місцевої влади бізнес тепер має змогу отримувати кредити “фактично під нуль”. Але це не так.

Якщо бізнес отримає кредит до 600 000 гривен, але зі ставкою у 7%, з міського бюджету йому компенсують 5% і у підсумку залишиться 2% річних, що ніяк не “фактично під 0%”. Те ж саме і з 9%. 

Тобто і в даній тезі очільник міста допускає маніпулятивне узагальнення. 

Теза 4: “Нагадаю, що навесні в рамках міської програми виходу з коронакризи ми на рівні міста прийняли рішення звільнити платників І групи від податків до кінця літа”

Вердикт: Правда

ПЕРЕВІРКА: Так, дійсно з весни, а саме з травня рішенням міської ради “Про затвердження ставок єдиного податку” були внесені зміни щодо фіксованої ставки єдиного податку для ФОПів першої групи. З 1 червня 2020 року по 31 серпня 2020 року ставку податку встановили у розмірі 0%. 

Висновок: 

У державній програмі “Доступні кредити – 5-7-9%” дійсно є свої умови для компенсації відсотків і зниження їх до рівня 5-7-9%. 

На поточний момент інформація про підписання Меморандуму про співпрацю з фінансовими установами у рамках державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» зафіксована тільки у офіційній новині на сайте мерії – документ не оприлюднено.

Очільник міста в офіційному повідомленні допускає маніпулятивні узагальнення щодо можливої допомоги підприємцям – це викривлює реальні правила та порядок програми. 

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Протидія фейкам і маніпуляціям на місцевих виборах». За підтримки фактчек-проекту «БезБрехні»

Читайте також: Роздати землю ДЮСШ. Як запорізькі депутати маніпулюють фактами про власність землі і майна

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі