“Запоріжкокс” хоче отримати дозвіл на викиди: модернізації обладнання не передбачено

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Підприємство звітує про проведене переобладнання трьох джерел викидів – але скорочене, у зв’язку із воєнним станом. У наступні роки заміни обладнання не планує. Триває новий збір скарг на Міндовкілля, щоб запобігти видачі дозвола на цих умовах

“Запоріжкокс” опублікував повідомлення про намір отримати дозвіл 13 березня. Як ідеться в документі, на рік підприємство може викидати у запорізьке повітря до 3 600 тонн забруднюючих речовин. Це пил та 17 речовин і їх сполук:

  • оксиди азоту;
  • діоксид сірки;
  • оксид вуглецю;
  • аміак;
  • бензол;
  • сірководень;
  • нафталін;
  • фенол;
  • толуол;
  • синильна кислота;
  • оксиди металів – заліза, мангану, міді, нікеля, свинця, цинку, хрому.

Дозвіл на викиди має містити зобов’язання підприємства впроваджувати найкращі існуючі технології виробництва. “Запоріжкокс” на наступні роки планує такі природоохоронні заходи:

постійно займатися підвищенням кваліфікації обслуговуючого персоналу; забезпечити лабораторії охорони навколишнього середовища сучасними автоматичними приладами контролю за викидами.

З повідоплення про намір отримати дозвіл на викиди ПРАТ “Запоріжкокс”

Фактично підприємство бере на себе зобов’язання краще вимірювати кількість забруднюючих речовин, але не зменшувати їх. 

Протягом дії попереднього дозволу завод провів заміну однієї дверозйомної машини з системою пилоподавлення (механізму, який відкриває батарею, в який виробляють кокс). Крім того, частково замінили іншу таку машину і провели її капітальний ремонт. Повну заміну не зробили через фінансові проблеми підприємства з початком повномасштабного вторгнення. Крім того, удосконалили роботу установки безпилової видачі коксу.

Ці заходи дозволили зменшити річний обсяг викидів “Запоріжкоксу” на 2,8 тонн шкідливих речовин. 

У наступні роки “Запоріжкокс” планує тільки проводити поточний ремонт вже існуючого обладнання.

Згідно з фінансовою звітністю “Запоріжкокса”, 2023 рік він закінчив із чистим прибутком у 399 млн грн. Попередній рік для підприємства був збитковим. Для порівняння: за підсумками 2021 року підприємство мало чистий прибуток у розмірі 2,99 млрд грн.

Таким чином, ресурси підприємства на модернізацію зараз дійсно обмежені. Однак дозвіл на викиди, у якому не буде жодних зобов’язань, крім поточних ремонтів, буде діяти протягом наступних 7 років – незалежно від того, як зміниться фінансовий стан “Запоріжкокса”. 

Щоб запобігти цьому, запорізькі активісти знов збирають скарги на Міндовкілля. Для цього використовують автоматизовану систему, яка за даними користувача генерує звернення із його підписом. У документі пропонується відкласти видачу дозволу, поки “Запоріжкокс” не врахує у ньому міську Програму поетапного зниження викидів. Її планують подати на розгляд міської ради до 31 липня 2024 року.

Скористатися системою для створення скарги можна за посиланням.

Протягом попереднього збору запоріжці відправили на Міндовкілля 185 звернень із пропозицією відкласти продовження дозволу на викиди для “Запоріжсталі”. За даними Міністерства, скарги було переадресовано на Запорізьку ОДА, де їх мають врахувати як пропозиції від громадськості.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі