Запоріжці домоглися публічного обговорення дозволів на забруднення атмосфери
Запорізька ОДА анонсувала публічні обговорення щодо дозволів на викиди для “Запоріжсталі” і “Запоріжкокса”. Це – результат збору скарг на Міністерство довкілля, який екоактивісти проводили у квітні. Щоб вимоги запоріжців були враховані, необхідно обґрунтувати їх на зустрічі. Але є нюанси, які ускладнюють участь мешканців у заходах
Департамент захисту довкілля ЗОДА опублікував оголошення про проведення обговорень. Ідеться про зауваження громади до дозволів на викиди в атмосферу, які планують отримати “Запоріжсталь” і “Запоріжкокс”. 13 червня 2024 року о 10.00 розпочнеться обговорення програми “Запоріжсталі”. Про “Запоріжкокс” говоритимуть у той же день о 13.00. Захід триватиме в онлайні. Посилання на зум-конференції містяться в оголошенні Департаменту.
Активісти “ЕкоКоаліції Запоріжжя” зауважують, що збори сумарно триватимуть 6 годин. Активісти також скаржаться, що не мають інформації щодо обмеження кількості учасників. Якщо обговорення під проводом міської ради проходять за участі не більш ніж 100 осіб, то отримати відомості про обмеження на заході ОДА не вдалося.
Активісти пропонують варіант вирішення цієї проблеми. Запоріжці можуть делегувати свої голоси ініціаторці екологічних протестів Тетяні Ярмохіній.
Як розповіла “ЗЦР” уповноважена мітингу “Маю право дихати”, вона планує винести на обговорення три позиції. По-перше, вимагатиме від обох підприємств виконати усі заходи Програми поетапного зниження викидів, яка розробляється міською радою. По-друге, встановити на межі санітарних зон підприємств датчики для реєстрації рівня забруднення. При цьому громадськість повинна мати доступ до результатів вимірювань.
По-третє, від “Запоріжсталі” вимагатимуть у найкоротший можливий термін замінити старе мартенівське виробництво на чистіше конверторне. Це зобов’язання підприємство має включити в умови дозволу на викиди.
Запоріжці, які згодні із цими вимогами, можуть делегувати свій голос Тетяні Ярмохіній. Для цього необхідно надіслати до ЗОДА лист-доручення, зразок якого доступний за посиланням. До нього необхідно додати фото свого підписа.
Згідно із законодавством, підприємства мають або дати усні відповіді на усі зауваження під час обговорення, або надати їх письмово протягом 5 днів після заходів. За результатами обговорення вони можуть скоригувати обґрунтування обсягів викидів і, відповідно, змінити свої заяви про отримання дозволу на викиди.
“ЗЦР” також спробував зв’язатися із тимчасовим виконувачем обов’язків директора обласного Департаменту захисту довкілля. Ми хотіли з’ясувати, чому обговорення призначені на один день і як гарантується право на участь у них усіх бажаючих. Втім, Олександр Казанцев відмовився коментувати ситуацію за телефоном. Посадовець запропонував нам подати офіційний запит на інформацію.
Нагадаємо, що у березні 2024 року одразу два підприємства металургійного комплексу оголосили наміри продовжити семирічні дозволи на викиди в атмосферу Запоріжжя. За оцінками активістів, “Запоріжсталь” і “Запоріжкокс” не вказали у своїх програмах достатніх заходів, щоб зменшувати забруднення повітря. Громадськість збирала скарги до Міністерства довкілля з вимогою включити до дозволів обов’язок дотримуватися Програми поетапного зниження викидів, яку розробляють у Запоріжжі. У підсумку до Міністерства надійшло 185 звернень щодо дозволів “Запоріжсталі” та 162 звернення щодо “Запоріжкоксу”.
Обговорення