«Веселий Всесвіт» у прифронтовому Запоріжжі: діти мають право на розвиток і обіймашки

«На відпустку і на білети!» На столі перед п’ятирічним хлопчиком стоїть скляна банка-скарбничка. У ній – зароблені хлопцем гроші. Він допомагав на кухні, мив посуд і приносив обід молодшим дітям. Ми – у приватному дитячому садочку «Веселий Всесвіт», що у Бородінському мікрорайоні. І це найзатишніша наша робоча поїздка за усі останні місяці
Дитсадки, батьки і бізнес
Запоріжжя задихається без дитячих садків. У міському управлінні освіти нам повідомили: станом на кінець лютого у Запоріжжі отримувало дошкільну освіту майже 15 тисяч дітей… і лише 1 656 з них займалися хоча б за змішаною системою. Решта були на онлайні.
Відтоді у місті відкрилося 10 державних дитсадків. Діти у них навчаються прямо в укриттях, щоб не було потреби за лічені хвилини переводити їх у підвали. На відкриття закладів чекали і батьки, і вихователі, і навіть приватний бізнес.
Малі підприємці Запоріжжя страждають від дефіциту кадрів. І не лише тому, що із прифронтового міста їдуть люди. Ще одна причина – те, що молоді матусі змушені доглядати дітей, а не працювати. Свої наслідки ізоляція має і для малечі.
10 садків явно недостатньо для 15 тисяч дитсадівців. До осені закладів із повноцінними укриттями буде більше. Але поки доводиться шукати ті чи інші варіанти «прилаштувати» своїх дошкільнят. Один із варіантів – приватні дитсадки.
Їх у Запоріжжі на диво небагато: Google знаходить до 10 варіантів. У міському департаменті освіти кажуть, що «приватників» не рахують – це прерогатива київських інстанцій. А ми просто приїздимо до одного із приватних дитячих садків міста. І переконуємося: навіть зараз діти у Запоріжжі можуть мати простір для затишного, веселого і активного розвитку.
Шок, гроші і «полька-кокетка»
Власниця простору «Веселий Всесвіт» Світлана Довгаль створила його ще до повномасштабного вторгнення. Причини дуже особисті: її син зіткнувся у школі із булінгом з боку директора і вчителів. Це було великою травмою і для дитини, і для матері:
В мене був шок. Я переводила його в іншу школу, і для нього це психологічна травма була. Я писала і в міський департамент освіти, і в київське Міністерство освіти. Нічого не вийшло. І у мене був жах, що я не змогла захистити свою дитину.
Змінити цілу систему освіти в Україні Світлана не могла. Але могла створити власний простір – і вже у ньому показувати, що виховувати дітей можна по-іншому. Так з’явився «Веселий Всесвіт».
Зараз тут перебуває 27 дошкільнят трьох різних вікових груп. Може бути до 35-ти. Вони мають обов’язкові предмети до вивчення, залежно від віку. Серед них – не надто звичні для запорізької освіти – наприклад, фінансова грамотність.
Щотижня діти виконують нескладні, але корисні обов’язки – і отримують за це зарплатню. Гроші Світлана видає особисто, під аплодисменти і задоволені дитячі вигуки. Зарплату діти складають у власні копилки, і хтось накопичив вже до 300 гривень.
Втім, основною перевагою приватних дитсадків перед державними Світлана називає навіть не фінансову грамотність – а гнучкість у викладанні.
Зрозуміло, що простір для педагогічної творчості у державних закладах також є. Але там для вихователів існують досить жорсткі обмеження, «крок вправо-крок вліво». А ми можемо підлаштуватися. У нас є конкретні предмети, які потрібно розвивати відповідно до віку. Але ж кожного року все змінюється! Якщо ще нещодавно до дітей щось можна було одним чином донести, то зараз потрібно ледь не «польку-бабочку» станцювати, щоб дитина тебе почула.
Гнучкість, цінності і правила
Гнучкість дає свої результати. Діти, які сидять за одним столом із викладачкою Світланою, явно не бояться проявити себе. Вони наперебій згадують різні професії, тягнуть руку, щоб відповісти, і невимушено позують нам для фото.
У нас немає такого, що «сиди, не вставай, нікуди не ходи». Все більш лояльно. Вони тут почуваються як у себе вдома, вони почуваються комфортно, це видно.
Втім, у дружній атмосфері є місце і дисципліні. Вихованці чують зауваження викладачки, поважають одне одного, виконують поставлені завдання. Світлана Довгаль розповідає: свої правила є і для персоналу дитсадка.
У нас дуже високі вимоги до вихователів. У нас всюди стоять камери. У нас є свої цінності прописані. У нас на холодильнику прописані слова, які не можна казати дітям. Тому що зрозуміло, що ми всі маємо емоції, ми всі неідеальні. Особливо коли багато дітей. Але якщо ти знаєш, що оце і оце не можна казати, ти уже починаєш себе контролювати. На першому місці любов і повага до дітей. У нас в цінностях прописано, що до дитини треба ставитися так, ніби перед вами стоїть дорослий дипломат.
Вартість, побут, умови
Ми проходимо приміщенням «Веселого Всесвіта». Воно затишне, чисте і порівняно невелике. Крім навчальної кімнати, тут є танцювально-ігрова зала. Іграшки акуратно прибрані. Але пухнастим килимом перед нами пробігає вже не менш ніж десяте коло двійко абсолютно щасливих дітей.
Приміщення вглиб коридору призначене для обіднього сну. Зараз розкладані ліжка зібрані. Під наглядом ще однієї виховательки тут іде творчий процес: діти з молодшої групи займаються розмальовками.
Не всі малюки залишаються у «Веселому Всесвіті» на повний день. Від цього залежить рівень оплати. Місяць повного відвідування дитсадка, з 8 до 17 години, коштує 12 тисяч гривень. Якщо забирати дитину до обіднього сну, оплата менша. Обіди можна приносити із собою – або ж їх замовлять для вашої дитини у сусідньому закладі. Для харчування у «Веселому Всесвіті» облаштована кухня.
Світлана Довгаль розповідає, що у більшості інших приватних дитсадків вартість вища. Не дивно: одне лише здорожчання електроенергії «з’їдає» велику частину прибутку. Втім, до кінця навчального року ціни у «Веселому Всесвіті» піднімати не планують.
Поки оглядаємо приміщення, продовжуємо розмову зі Світланою. Зачіпаємо тему онлайн- і офлайн-навчання і їх впливу на дітей. Для засновниці дитсадка тема не абстрактна. Вона зіткнулася з нею із несподіваного для нас боку. В колективі у Світлани є молода дівчина, яка з 12 років перейшла на онлайн – і тепер має чималі проблеми з адаптацією до сторонніх людей.
Вона каже: «Ми – покоління соціофобів. Ми хочемо, але ми не знаємо, як спілкуватися. Ми не знаємо, як в команді працювати». Ми домовилися, що якщо вона хоче, то ми її навчимо.
Спілкуватися з іншими дітьми хоча б тричі на тиждень – дуже важливо, знає Світлана. Інакше стає важкувато.
Прильоти, обіймашки і груша
Після розборів корупційних схем і купи поганих новин півтори години у «Веселому Всесвіті» для нас відчуваються як безкоштовний ретрит. Про що б ми не говорили, поруч ми постійно чуємо сміх і дитячі голоси. Але дні бувають не тільки хороші.
Буває, коли сильні прильоти, діти зранку приходять пригнічені. Тоді по них видно усю цю накопичену агресію, горе. У нас постійно прописані обіймашки, компліменти на такі випадки. І ми хочемо зробити 10 якихось простих практик для зняття стресу, які міг би проводити будь-який вихователь. Я купила боксерську грушу спеціально. Ми кажемо дітям: «Якщо ти злишся, то давай, не бий іншого, давай ти будеш бити сюди». Таким чином діти випускають агресію через тіло.
Тілесний контакт – важлива частина виховання у «Веселому Всесвіті». Це, до речі, ще одна різниця між приватними і державними дитячими садками. Як розповідає Світлана, виховательки, які приходять із державних закладів, просто не беруть дітей на руки, навіть якщо вони плачуть. Там це не дозволяється. У «Веселому Всесвіті» дітей підтримують обіймашками – і це дає дивовижні результати. Так можна змінити поведінку дитини, яка раніше викликала у батьків відчай.
У мене був такий випадок: ми з родиною домовилися, коли у дитини істерика, просто її обіймати і казати «Я тебе люблю». І мама мене послухала, вона так робила. І коли ми разом робимо, то у нас все виходить.
Розмовляти про емоції – ще один спосіб виховання, який у дитсадку Світлани Довгаль є обов’язковим.
Я кажу дівчатам, що перше, чому нам потрібно навчити дітей – це причинно-наслідковим зв’язкам. Нам потрібно навчити їх аналізувати, думати. Постійно у них запитуєш: «А що? А як? А як ти вважаєш? А що ти відчуваєш? Тобі погано? Я тебе розумію. Що будемо з цим робити?» Розмова і контакт.
Але для змін потрібна командна робота. Якщо батьки у неї не включаються, в деяких випадках із дітьми доводиться прощатися. Найбільш болючий для Світлани випадок – дитина, яка через проблеми у родині почала завдавати фізичної шкоди і собі, і іншим. Хоча засновниця дитсадка шукала контакту з батькамиі консультувалася з психологами, вирішити проблему самостійно їй не вдалося. Хлопчику довелося піти із дитсадка: інакше страждали решта дітей.
Але коли батьки чують нас, то ми разом можемо змінити багато. Якщо батьки працюють командою разом із якимось приватним садочком – або з державною школою, у якій є класний викладач, то дитина буде розкриватися. Дитина буде розкривати свої таланти.
Дитячий садочок «Веселий Всесвіт» розташований у Бородінському мікрорайоні, по вулиці Товариській. Обговорити вступ до садочка можна за номером +380 95 070 56 34.
Обговорення