“В Україні заборонили російську мову”| Як “ОП-ЗЖ”обіцяє відмінити неіснуючу заборону

Зображення завантажується
“Опозиційна платформа – за життя"

Кожна країна світу має свою державну мову і намагається захищати, й розвивати її. Не виняток і Україна. У 2019 році, влада прийняла закон про мову. Минуло немало часу, а партія “Опозиційна платформа – за життя” продовжує створювати міфи навколо мовного питання.  

На офіційній сторінці в фейсбук “Опозиційна платформа – за життя.Запоріжжя” з’явився допис й відео з лозунгом “Мы добьемся отмены запрета на русский язык”. Зокрема, Юрій Бойко розповідає про те, що людям забороняють розмовляти російською мовою й пригнічують їх. 

ТЕЗА 1: “Мы добьемся отмены запрета на русский язык” 

Вердикт: Неправда

ПЕРЕВІРКА

У 2019 році депутати Верховної Ради проголосували за законопроєкт «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Його основна мета – забезпечити використання мови в офіційних структурах, зобов’язати держслужбовців вивчати українську мову для роботи. І це, до речі, нормальна практика. Наприклад, знання англійської чи німецької надає перевагу в багатьох робочих сферах, а в деяких навіть є обов’язковим.
Однак, закон про мову не забороняє спілкуватися російською мовою, не зобов’язує громадян звертатися до органів влади української або використовувати її в магазинах, публічних місцях, а тим паче не забороняє російську в приватному спілкуванні.

ТЕЗА 2: “ Власть обещала убрать гнобление русского языка и дать людям возможность говорить и учиться на том языке, на котором они хотят”

Вердикт: Маніпуляція

ПЕРЕВІРКА

За законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної» в університетах та у школах викладають українською мовою. 
Проте, по-перше, закон не впливає на приватне спілкування в школах, тобто діти та вчителі можуть спілкуватися між собою будь-якою мовою. По-друге, в школах дітям надалі викладають предмет російська мова. По-третє, батьки мають право ініціювати створення класів або груп з викладанням будь-якою мовою й російську в тому числі.

Також закон не зобов’язує спілкуватися мовою, якою ти не хочеш. Наприклад, в магазинах персонал повинен знати державну мову, але закон не забороняє обслуговувати клієнтів іншими мовами, якщо працівник їх знає, зокрема, й російською. 

У підсумку. Партія “Опозиційна платформа – за життя” цілеспрямовано нагнітає проблему, якої немає й бореться з “заборонами” яких не існує. Водночас закон про мову спрямований, в першу чергу, на захист прав українців отримувати послуги українською мовою та використовувати її частіше, адже саме вона є державною мовою. Проте закон не має жодного відношення до заборон на інші мови, особливо в приватному секторі. До того ж для кожної країни цілком нормально популяризувати та розвивати власну культуру та мову. Наприклад, ви можете спілкуватися будь-якою мовою в Англії, проте, щоб вас зрозуміли вам все одно потрібно буде вчити англійську або використовувати перекладач, як і в багатьох інших країнах.  

Авторка. Вероніка Хорольська

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Протидія фейкам і маніпуляціям на місцевих виборах». За підтримки фактчек-проекту «БезБрехні»

Читайте також: Малий/середній бізнес і що може зробити з ним запорізька влада

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі