У запорізькому ліцеї побудують підземну школу з націнкою у 9,5 мільйона гривень
На будівництві підземної школи при ліцеї №107 переплатять понад 9,5 мільйона гривень. Запорізький центр розслідувань виявив, що у кошторисі є націнка на кілька основних будматеріалів і відсутні деякі з заявлених позицій
Ще у червні державне підприємство «Місцеві дороги Запорізької області» уклало договір на 111 мільйонів гривень. Проєкт передбачає будівництво укриття на 500 учнів з нуля.
За словами голови ЗОВА Івана Федорова, в середині укриття облаштують 20 класів, їдальню, санвузли, технічні приміщення, ліфти для маломобільних людей та багато іншого.
Частина від суми – це будматеріали, що необхідні для виконання робіт. За запитом редакція отримала кошторис і проаналізували позиції від 50 тис. гривень. А потім ми перевірили їхню вартість у відкритих джерелах. Тепер розберемо детальніше, на що завищили ціну.
Так, найбільше відхилення стосується бетонних сумішей – за них сумарно сплатять 19,9 мільйона гривень. І це на 8,5 мільйона гривень більше, ніж у відкритих джерелах.
Переплатять й за полістеролбетон – будівельного матеріалу із суміші бетону та кульок пінопласту. Відхилення у ціні складає понад пів мільйона гривень. Майже стільки ж переплатять і за дизель-генератор – 488 тисяч гривень.
У кошторисі є й позиції, які неможливо перевірити що робить їх «непрозорими». Переважно це технічне обладнання без чіткого опису характеристик або ціни якого можна дізнатися лише «під замовлення».
Відтак і ми не можемо проаналізувати їх. Серед таких – вентиляція, підйомники, насосні установки та системи автоматики.
Крім того, ми помітили, що в кошторисі відсутні такі меблі, як парти, стільці, ліжка, шафки для одягу, столи для їдальні, пуфи тощо. Хоча вони зазначені на візуалізації проєкту. Іван Федоров теж згадував ці позиції у своїх коментарях.
У своєму відео в вересні Федоров наголосив, що звинувачення у переплатах на підземних школах є безпідставними. Він заявляв, що тільки у нашому регіоні роботи виконують «під ключ»: не лише будівництво і оздоблення, а й обладнання, меблі, інклюзивний ліфт. А це ще 10-12 млн грн до вартості проєкту. Втім, значної частини цих «бонусів» в кошторисі ми не побачили.
Отже, у результаті нашого аналізу ми визначили, що націнка тільки на 5 позиціях у кошторисі складає 9,5 мільйонів гривень, або 43% відносно досліджуваного обсягу. Водночас у кошторисі відсутні заявлені меблі.
Читайте також: Запорізький ліцей “Логос”, у якому будують підземну школу, треба переносити з екологічних міркувань
Обговорення