У Запоріжжі вирішили шукати дрібних забруднювачів повітря фенолом і формальдегідом
На черговому обговоренні Програми поетапного зниження викидів домовилися про нові розрахунки і обчислення. Намагаються виявити, звідки ж у запорізькому повітрі перевищення допустимих концентрацій фенолу і формальдегіду
Програму для покращення якості повітря мали затвердити ще влітку. Однак з’ясувалося, що для розрахунків у ній використовують не реальні дані про викиди, а інформацію з дозвольних документів заводів. Тож було незрозуміло, звідки у повітрі надмірні кількості деяких забрудників: за дозволами все має бути добре, а фактичні заміри не проводяться. Тому і заходів для боротьби з фенолом і формальдегідом у програмі немає. Активісти заблокували ухвалення програми майже на пів року.
Вчора влада запропонувала компроміс. Джерела викидів фенолу і формальдегіду пошукають серед малих і середніх підприємств – СТО, невеличких фарбувальних майстерень тощо. Для цього, знов таки, використають не реальні заміри, а дозволи на викиди. В обласному і міському екологічних управліннях складуть списки малих і середніх підприємств, які офіційно є джерелами викидів фенолу і формальдегіду. З них виберуть ті, які раніше не потрапили до дослідження. І за їх документами оцінять, чи можуть ці викиди так сильно забруднювати атмосферу.
Розробник програми, Інститут ім. Марзєєва, уже погодився внести додаткові дані у документ. Однак тільки за умови, що це дослідження буде останнім. За словами представників установи, через затримку оплати за запорізький проєкт їм уже довелося скорочувати людей.
У чому плюс? Активісти змогли запобігти ухваленню програми у її поточному вигляді.
У чому мінуси? Знов не буде реальних досліджень викидів великих підприємств. А малі знов оцінять «за папірцями», а не за фактом. Тому, навіть якщо джерела додаткового забруднення і виявлять, це може не стати повноцінним вирішенням проблеми. Втім, це компроміс, який влада зараз пропонує екологічній спільноті Запоріжжя.
Заступник мера Андрій П’ятницький запропонував Інституту ім.Марзєєва узгодити юридичні деталі домовленості “не в рамках робочої групи”, оскільки “це технічне і дуже серйозне питання”. Натомість народний депутат від Запоріжжя Сергій Штепа запропонував усі домовленості проводити в присутності членів робочої групи.
Зробити вибірку підприємств і провести розрахунки планують протягом 2-3 тижнів. Відповідно, остаточне ухвалення Програми поетапного зниження викидів, імовірно, відбудеться вже у наступному році.
Читайте також: Запорізька програма зниження викидів: первісток, якому поки не щастить
Обговорення