Запорізьким ОСББ ще не компенсували гроші, які вони витратили на придбання генераторів та інверторів. Про це ЗЦР дізнався з Порталу публічних коштів
За “Міською програмою часткового відшкодування вартості незалежних джерел електричної енергії” в цьому році ще не сплачували компенсацію. Жодне ОСББ і ЖБК не отримало грошей за придбані ними інвертори, генератори і зарядні станції. Загалом за програмою можна отримати компенсацію до 80% ціни, але не більше ніж 30 тисяч гривень за одиницю техніки. Потужностей таких невеликих генераторів вистачає на освітлення під’їздів в будинках.
Ми перевірили транзакції Департаменту ЖКГ за останні шість місяців, адже саме він опікується серед іншого підтримкою ОСББ. Компенсацію за генератори, яку обіцяє міська влада, сплачували торік (понад 400 тис. грн), а в цьому ще ні.
Я знаю декілька ОСББ, які подали документи до сплати, можливо, в Департаменті зараз чекають на якесь погодження – каже президент місцевої асоціації ОСББ Максим Рогальський.
Також, серед виплат Департаменту на підтримку різних програм ОСББ вказуються лише старі кредитні договори, укладені до 24 лютого, у 2019-21 роках.
На думку Рогальського, це в цілому характеризує досить низький рівень запорізької “енергетичної незалежності”.
Близькість міста до фронту впливає і на донорів, і на банки. Перші воліють підтримувати критичну інфраструктуру і видавати гуманітарну допомогу. Але надати підтримку житловому сектору, в який щодня може прилетіти – це значний ризик, на який вони не готові. А для банків є власні регламенти, за якими Запоріжжя чи у червоній зоні, чи у помаранчевій, і це унеможливлює для нас отримати пільговий кредит. Нам кажуть в банках – якби ваше ОСББ тримало в нас свій рахунок, ми б принаймні подумали, а так одразу ні
Максим Рогальський
Як зазначає Максим Рогальський, навіть після можливого отримання кредиту на “енергонезалежність” запорізькі ОСББ в набагато гірших умовах для його повернення.
Програма 5-7-9 працює лише перший рік на “пільгових” 7 відсотках, а далі починаються банківські відсотки – 15 чи 17. Нам кажуть, що все треба сплачувати в перший рік, поки є сім відсотків. Але це можливо в Києві чи в інших великих містах, де працюють державні і муніципальні програми співфінансування, де в депутатів ще лишились фонди і окремі програми, з яких вони дають не тільки на «соціалку». І тоді ти збираєш підтримку з усіх цих “закутків”, і все нормально. А в Запоріжжі без такої підтримки, щоб розрахуватись за один рік, нам треба було б в ОСББ підіймати внесок за утримання будинку з 7 до 17 гривень за квадратний метр, за попередніми розрахунками
Обговорення