ТОП-3: Хто постачав електрику для бюджетників Запоріжжя та області у 2020 році

Зображення завантажується

Харківська та запорізькі фірми. Цінник від 1,51 до 3,70 гривні за кВт-год. Мільйоні тендери на електрику для області та міста. Надалі поговоримо про ТОП-3, серед постачальників для бюджетних установ, ціни та інші нюанси.

У 2019 році запровадили нову модель конкурентного ринку електроенергії – ринок енергетики. Завдяки якій замовники отримали можливість закуповувати електрику у різних приватних постачальників, замість оптової закупки в одного продавця – місцевого обленерго.

Такий крок мав надати багато переваг: від можливості економити для бюджетних установ до можливості обирати найкращі умови. “Запорізький центр розслідувань” проаналізував дані за 2020 рік і розкаже вам, які три постачальники стали лідерами та отримали найвигідніші тендери й скільки це коштувало.

ТОП-3 постачальників

“ЕК”Енолл”

Перше місце займає фірма “ЕК”Енолл”, яка виграла 15 тендерів на 255 мільйонів очікуваної вартості. А це 29,92 % від загальної суми всіх тендерів за рік за даними майданчика Bi.prozzoro. Або, якщо простіше – майже третина грошей, які віддають за електрику всі бюджетники області.  

Найвартісніші угоди “Енолл” вклала з Придніпровським та Якимівський міжрайонним управлінням водного господарства (МУВГ) , тобто в області. Проте, фірма отримала тендери й у місті, але на менші суми. Наприклад, “Енолл” поставляла енергію для ЗНУ на понад 2 мільйони гривень.

Найприбутковіший тендер був на суму в 42,1 мільйона гривень. За ці гроші ”Енолл” має постачати енергію для Придніпровського МУВГ  протягом 2021 року за тарифом 1,70 гривень кВт-год. Однак, не слід забувати про важливість додаткових угод, які сторону можуть укладати й після підписання договору. Так, у березні, за допомогою додаткової угоди було змінено тариф до 1,87 гривні. 

Другий за прибутковістю тендер на 34,4 мільйона гривень. Фірма мала постачати енергію для Придніпровського МУВГ протягом 2020 року за ціною 1,6 гривні за кВт-год. Однак, ціна постійно коливалася від 1,51 – 1,92 гривні за кВт/год. Наприклад, у квітні ціну знизили до 1,51 гривні, а от у вересні та грудні ціну двічі збільшували. Таким чином, в грудні ціна за кіловат становила 1,92 гривні. 

Ще один договір на 31,8 мільйона на постачання електрики для Якимівського МУВГ    на 2021 рік, за ціною 1,80 гривні. У березні тариф підвищили до 1,98, а в серпні до 2,06 гривні.

Загалом, збільшення ціни за одиницю товару до 10 %, у випадку росту ціни на ринку, є нормою. Однак, ціну повинні змінювати не частіше ніж один раз на 90 днів. Водночас нюанс в тому, що обмеження щодо строків зміни не застосовується закупівель по бензину, дизелю, газу та електриці.  

Харківська фірма “ЕК”Енолл” належить Віктору Чугунову та Олександру Виробних. Фірма є фігуранткою у судовій справі про завищення розміру маржі та безпідставне збільшення вартість наданих послуг. Мова йде про договір з постачання енергетики для МКП «Миколаївводоканал». На думку правоохоронців, за допомогою укладення додаткових угод до основних договорів, сторони постійно збільшували вартості за одиницю товару – 1 кВт/год. та зменшення об’єм закупівлі.

“Запоріжжяелектропостачання” 

“Запоріжжяелектропостачання” займає друге місце нашого ТОПу, попри це фірма отримує тендери переважно в самому місті. І входила в трійку лідерів серед постачальників у 2018 – 2021 роках. В досліджуваний нами період “Запоріжжяелектропостачання” отримала тендерів на 203,9 мільйона або 23,85 %.

Найприбутковіші договори фірма уклала з “Запорізьким титано-магнієвим комбінатом” та КП “Запоріжміськсвітло”. 

ТОВ поставила електрику для “ЗТМК” за 49,7 мільйона гривень в період з 01-29 лютого 2020. Пізніше, ЗТМК вклав із “Запоріжжяелектропостачання” договір на постачання електрики на період з 1 по 30 квітня 2020 на 45,7 мільйона гривень. 

Третій за сумою був тендер на поставку для “Запоріжміськсвітло” – 37,9 мільйона. Ціна за одиницю становить 3,37 гривні.

“Запоріжжяелектропостачання” є постачальником електроенергії, якого на виконання закону “Про ринок електричної енергії” створило ПАТ “Запоріжжяобленерго”. Понад 60% акцій обленерго належить державі. Ще близько 12% контролюється структурами з орбіти Костянтина Григоришина, 16% – Ігоря Суркіса і 7% – Ігоря Коломойського.

ТОВ “ВЕК”Палівенерго”

Закриває наш ТОП – ТОВ “ВЕК”Палівенерго”. Фірма має 14,96% від загальної суми всіх тендерів за рік. Загалом, ТОВ отримала 29 тендерів на 140,3 мільйона. 

Найбільший за сумою тендер ТОВ від КП “Облводоканал” за 43,1 мільйона гривень. Щодо тарифу, то він коливався весь час. В період 2021 року: у січні – 3,37 гривні, з лютого по квітень – 3,70 гривні, і з травня по грудень за 2,68 гривні за кВт/година.

Наступні два найвигідніші договори “ВЕК”Палівенерго” уклала з КП “Запоріжелектротранс” на 37,8 та 21,7 мільйона гривень. Перший договір був укладений в січні 2021. За цю суму постачальник мав надати 21,5 мільйона кВт/год по 1,75 гривні за одиницю. Пізніше, в березні тариф виріс до 2,47 гривні, а самі обсяги поставки знизили до 15,2 мільйона кВт-год. Тобто за цю ж суму фірма поставить вже на 6,2 мільйона менше. 

Другий тендер фірма зголосилася постачати електрику за тарифом 1,4 гривні, однак, пізніше, як і в першому випадку зменшила обсяги і підвищила ціну до 2,4. Крім того, в грудні сторону уклали додаткову угоду, щоб продовжити постачання на 2021 рік з доплатою в понад 4 мільйони. Більш детально про це ви можете почитати в нашому наступному тексті.  

ТОВ “ВЕК“Палівенерго” керує Ігор Логійко, а кінцевим бенефіціаром вказана Ольга Калянова. Своєю чергою, її чоловік Андрій Калянов раніше був помічником депутата Сергія Лоцмана, який працює на “Мотор Січ”. Також Андрій Калянов виступав представником компанії “Мрія” з групи “Мотор Січ”.

Отже, найбільшими постачальниками для бюджетників у 2020 році стали – харківська фірма “ЕК”Енолл” та запорізькі “Запоріжжяелектропостачання”, ““ВЕК”Палівенерго”.  Ці постачальники пропонували найвигідніші ціни та обсяги, однак пізніше змінювали початковий договір за допомогою додаткових угод. При цьому, можна помітити, що на ринку з’явилося більше учасників і пропозицій. 

Читайте також: В Запоріжжі екс-депутат міськради від “Регіонів” забудував самовільно захоплену ділянку: прокуратура хоче повернути доступ

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі