Суд закрив справу проти Серби за розгін запорізького Майдану через давність
Екскерівника запорізької міліції Володимира Сербу звільнили від відповідальності за давністю строку. Жовтневий райсуд закрив справу, адже минуло понад 10 років після розгону Майдану в Запоріжжі. ЗЦР розбирався, яку роль в цій історії зіграли повістки на неправильну адресу та інші нюанси
ДОДАНО: наприкінці тексту за запитом читачів ми дописали, скільки пенсії зараз отримує Володимир Серба.
Що було в далекому 2014-му?
За матеріалами звинувачення, 25 січня 2014 року Володимир Серба разом з тодішнім головою облради Віктором Межейко і головою ОДА Олександром Пеклушенко спланували розгін запорізького Майдану. Вони організували набір «тітушок» для силових дій, близько 300 осіб, забезпечили їх перебування і харчування в будівлі ОДА, та заохочували їх приносити з собою кийки і палиці для побиття мітингувальників.
Ремарка ЗЦР: Так, слідство формулює фабулу злочину дещо дивно, що саме вищі посадовці області особисто, без «проміжних ланок», підшукували людей на розгін майдану, годували їх та віддавали команди.
За даними слідства, близько дев’ятої вечора Володимир Серба віддав команду на розгін робітникам міліції, а «тітушкам» – дорозігнати тих, хто лишився, і вигнати імпровізований штаб майдану з фоє кінотеатру «Байда».
Колишнього міліціонера звинувачували по першій частині 294 статті – масові заворушення без загибелі людей та тяжких наслідків, і першій частині 365 статті – перевищення владних повноважень працівниками правоохоронних органів.
Що було в наступні роки?
У червні 2014 року Володимиру Сербі надіслали першу повістку на допит, і майже одразу – повідомлення про підозру. Однак поштою, не особисто. Тому судді не давали спочатку згоди на оголошення посадовця у розшук.
Втім, у липні слідчі таки оголосили Сербу в розшук, спочатку по країні, а потім у міжнародний. У 2015 році розпочалось заочне розслідування, а за кілька років справа дійшла до суду.
Але в 2020 році Володимир Серба вийшов на зв’язок через свого адвоката, і повідомив суд, що лише в березні 2020 дізнався, що проти нього є провадження і вже готове звинувачення. Спочатку він виходив на зв’язок по відеоконференції з Темрюківського райсуду Краснодарського краю РФ, а в липні 2021 року вже особисто прибув до Запоріжжя на суд.
І отак справа Серби вже за його участі тягнулась більше ніж три роки, з літа 2021 року.
А що трапилось зараз в жовтні?
Адвокат звернувся до суду з клопотанням закрити провадження через те, що вийшли строки притягнення до відповідальності – минуло понад ніж 10 років. Головною задачею адвоката було довести, що протягом семи років, з 2014 по 2021, Володимир Серба жодним чином не переховувався від слідства і нічого не знав про порушену проти нього справу. Бо якщо людина переховується, то їй термін давності не зараховують.
Отже, захист стверджував, що колишній міліціонер був спокійно звільнений 03 березня 2014 року через досягнення пенсійного віку і поїхав за кордон, у Росію на відпочинок. У тому ж році він ще двічі приїздив в Україну та виїздив до РФ, і на кордоні йому не чинили перешкод.
Повістки від прокуратури з викликами на допит надходили на іншу адресу, де Серба не жив вже декілька років. На думку адвоката, слідство не докладало реальних зусиль, щоб знайти експосадовця і оголосити йому підозру, як того вимагає закон.
Сам Володимир Серба засвідчив, що протягом багатьох років він навіть не здогадувався, що проти нього порушили справу, а до РФ виїхав, бо «хотів відволіктися від усіх подій та відпочити». За його словами, після того, як він дізнався від знайомих, що в Жовтневому райсуді слухається справа, в якій він має статус обвинуваченого, то одразу уклав договір з адвокатом та повернувся до України.
Суд дослідив документи і прийшов до висновку, що всі повістки та повідомлення про підозру не мають жодних ознак, що Володимир Серба їх отримував та міг дізнатись про свій статус підозрюваного чи звинуваченого. Отже, сім років відсутності в Україні не можуть вважатись ознакою переховування від слідства, і за цей час строк давності для Серби «нарахувався» без зупинок.
У підсумку, суд визнав, що з дати скоєння злочину – 26 січня 2014 року – минуло більше ніж 10 років, звинувачений не переховувався від слідства протягом цього часу. І тому Сербу можна звільняти від відповідальності, бо сплили терміни і для нетяжких злочинів, і для тяжких (крім загибелі людей). Справу за розгін запорізького Майдану закрили.
Що буде далі?
Прокуратура, скоріш за все, подасть в апеляцію. Але чи зможе вона оскаржити рішення першої інстанції – поки що сказати важко.
ДОДАНО: за даними судового реєстру, з осіні 2024 року пенсія Володимира Серби складає 62213 гривні. З часів свого повернення до України влітку 2021 Серба тричі подавав позови на індексацію йому пенсійних виплат, з урахуванням усіх надбавок, передбачених для силових структур. Остання тяжба завершилась влітку, рішення першої інстанції набуло законної сили. За за цим рішенням держава повинна сплачувати екс-міліціонеру 62213 гривень замість 52 тисяч, які він “виборов” в попередній справі.
Обговорення