Російські бізнеси в Запоріжжі, Ч2: трансформатори підсанкційного мільярдера

Зображення завантажується

В Запоріжжі розташована чимала “ділянка” російського “електричного” бізнесу. Більш того, власником цього бізнесу є/була людина, яка вже опинилась в санкційних списках російських олігархів через вторгнення Росії до України. 

Йдеться про кластер з будівництва трансформаторів “ВІТ” за адресою “Дніпровське шосе, 11”. Ним володіє російська компанія “Електрозавод” і через неї – Володимир Євтушенков. За версією “Forbes” він є одним з найбагатших підприємців Росії. Донедавна був головою ради директорів і власником більшої частини акцій Акціонерної фінансової корпорації «Система». Мільярдер покинув цю посаду після того, як потрапив до санкційного списку Євросоюзу і Великобританії після початку російської агресії. Але, це не “виводить” його з під дії українського закону. 

Отже, спробуємо розібратись, що можуть вилучити в Євтушенкова, коли до закону долучать робочий механізм?  

Ключовий актив – це акціонерне товариство “Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування” (АТ “ВІТ”). Євтушенков, як кінцевий бенефіціар має  34,2% від статутного капіталу підприємства. Основним напрямком роботи АТ “ВІТ” є електротехнічне обладнання, як трансформатори. До прикладу, підприємство надає послуги для АЕС, ГЕС, Обленерго тощо. Зазначається, що інститут, у складі холдингової компанії “Електрозавод”, бере участь у формуванні стратегії розвитку галузі в Росії та у світовій електропромисловості, а також відповідає за дослідницьку роботу. Тільки за останні декілька років АТ “ВІТ” виграло 40 тендерів на загальну суму 32,7 мільйонів. 

Друга фірма, – це  “Електрозавод – ВІТ”. Євтушенкову,  як кінцевому бенефіціару належить 42% від статутного капіталу підприємства, а власником зазначена ВАТ Холдингова Компанія “Електрозавод”. Один з головних напрямків роботи – дослідження та виробництво електродвигунів, генераторів і трансформаторів. За цією ж адресою розміщено й фірма “Зтз-Сервіс”, про яку ми писали раніше, що займається монтажем і продажем більш масового електрообладнання, для ширшого сегмента споживачів. 

Але, як робити так, щоб цей (та інший) бізнес перейшов до власності України?    

Сьогодні ще не до кінця вибудована ланка – як вилучати, передавати і що далі. Є закон, є постанова уряду, що відповідальним за управління вилученим майном вже призначено ДП “Націнвестфонд”. Це ДП створювалось ще до війни для залучення й менеджування інвестиційними коштами, його очолює колишній міністр економіки Тимофій Мілованов. Але “серединки” цієї ланки ще немає.

“Зараз є лише досить рамкові норми у ст. 4 відповідного закону, що реєстрація права власності за державою здійснюється за поданням Кабінету Міністрів України виключно на підставі указу Президента України, і винесення судом рішень про забезпечення позову, якщо власники почнуть оскаржувати конфіскацію, не зупиняє дії рішення органу влади, пов’язаного з примусовим вилученням. Днями ще Уряд затвердив постанову, яка передбачає, що Мінекономіки має розробити та подати на затвердження порядок передачі націоналізованих активів до ДП “Національний фонд інвестицій України”. Дедлайн по розробці цього порядку – 24 травня, на наступному тижні”коментує експерт Центр протидії корупції  Антон Марчук

Відтак, попри бажання українців помститись росіянам зараз хоча б фінансово, вдаривши їх “по гаманцю” (так, ми читаємо коментарі), дієвий механізм вилучення і управління майном резидентів країни-агрессора запрацює ще не дуже скоро.   

При написанні матеріалу використовувались дані аналітичної системи для перевірки контрагентів YouControl, яка з початком війни запустила окрему опцію – “підсвічування” фірм з російськими і білоруськими бенефіціарами.

Вероніка Хорольська, Сергій Сидоров

Читайте також: Російські бізнеси в Запоріжжі: хто, де і що робить. Частина 1

Що відомо про “мера” Миколу Пастушенко в окупованому Дніпрорудному

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі