Роблять мегазбори та забезпечують військо: запорізький фонд “Бавовна” працює на перемогу цілодобово
В Запоріжжі існує велика кількість волонтерських організацій, які охоплюють різноманітні напрямки допомоги. А центр “Бавовна”, більшою мірою, допомагає військовим із техзабезпеченням та спорядженням. Про проблеми волонтерів, викликані блокуванням польсько-українських кордонів та про загальну діяльність центру – у нашому матеріалі
“Запорізький центр розслідувань” зустрівся із трьома волонтерами “Бавовни”: очільником Владиславом, Льовою та Пашею. Хлопці розповідають, що, звісно ж, насправді учасниками фонду можна назвати велику кількість людей, які займаються різними речами: від окопних свічок до інженерських робіт.
Загалом ми допомагаємо ще з 2014 року: друзям, які пішли у військо ще тоді, – розповідає Влад. – Взагалі у нас велика спільнота, тому що ми займалися історичною реконструкцією, тобто їздили по фестивалях, знайомилися там з людьми. Тож знайомств вистачає.
Волонтери розповідають, що напередодні повномасштабного вторгнення багато людей навколо них вже розуміли, що буде “щось”. Втім прогнози були на загострення ситуації на Донбасі, в зоні ООС.
А події після 24 лютого були шокуючими. Було нерозуміння того, що робити. В ТЦК – черги, під цирком був, очікувано, цирк (на початку повномасштабного вторгнення у Запоріжжі під цирком роздавали зброю, – ред.). До речі, під цирком ми побачили багато знайомих, – сміється Влад. – Але загально був, звісно, шок.
На другий-третій день у волонтерів з’явилося розуміння того, що у них є залишки ще з 16-18 років: шоломи, медицина, бронежилети, плитоноски. Ці речі залишилися, адже на той момент військові були більш-менш забезпечені подібним. Тож вони повідомили про це своїм друзям та знайомим у війську, та роздавали забезпечення протягом перших двох тижнів.
Волонтер Льова розповідає:
Звернулися до нас ТРО-шники, кажуть: нам по лісах бігати, русню ловити. Наколінників немає, купити немає де, бо і не було де. А ми ж з реконструкторів, тож таке у нас було. Віддали їм. Дали ще спальники, каримати. Все, що тоді могли дати, все давали.
Так, і це дійсно була проблема: дістати потрібні речі, – згадує Влад. – Я пам’ятаю день, коли “Мілітаріст” закрився, все пішло з того магазину куди треба, це окей. Але точкові питання закривати теж треба було. Комусь не вистачало форми, спорядження, банальних рюкзаків. Було багато хлопців на початку, які бігали в тому, в чому прийшли з дому.
БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД “ДВА-ТРИ ТИЖНІ”
Коли “Бавовна”, з плином часу, стала на ланки, постало питання про те, аби допомагати більш організовано та мати можливість організовувати збори. Саме тому “Бавовна” стала благодійним фондом. Назву допомогли обрати читачі в соціальних мережах: хлопці надали на голосування кілька варіантів, і люди обрали саме “Бавовну”.
Хоча, враховуючи, що ми тоді дивилися на тенденцію мемів в інтернеті, то мали всі шанси назватися “Два-три тижні”, – сміються волонтери (мова йде про мем, який згенерував тодішній радник президента Олексія Арестовича, який казав, що велика війна скінчиться за два або три тижні, – ред.).
Волонтери “Бавовни” відслідковували запити від військових, які змінюються в залежності від погодних сезонів. А оскільки людей у війську побільшало, то і запитів стало набагато більше: від звичайних рюкзаків і дощовиків до генераторів та “Старлінків”.
От у нас є Льова, так би мовити, “бронероб”. Ми зрозуміли, що повинні замовляти свої бронекомплекти, в якості яких ми будемо впевнені. Їхали на полігон, домовлялися про це із хлопцями, відстрілювали там різні варіації сталі. І, врешті-решт, почали замовляти під себе, індивідуально, – розповідає Влад.
Найважливіше у цих питаннях – це оперативність. Тому, завдяки виходу на власне виробництво, хлопці можуть швидше закривати потреби військових. Окрім цього, “Бавовна” займається й медичним забезпеченням військовослужбовців. Для того, аби видавати якісну медицину, волонтери консультувалися із тактичними медиками.
Ми хочемо допомагати якомога більшій кількості людей по всіх напрямках. Наприклад зараз ми займаємося дронами, системами радіолокаційної боротьби. Всьому вчимося самі, звертаємося до фахових людей за роз’ясненнями, добре, що багато знайомих, – ділиться із нами очільник “Бавовни”.
ПРО БЛОКУВАННЯ КОРДОНІВ ТА ВИГОРЯННЯ
Ситуація із блокуванням польськими перевізниками кордонів з Україною, звісно ж, позначилася і на волонтерській діяльності.
Ми, наприклад, замовляємо великі зарядні станції у хлопців з Дніпра. І вже маємо невеликі затримки з комплектуючими, які їхали в Україну з Польщі. Плюс фінансова сторона питання, тому що ми трошки розслабилися та, коли готували замовлення та розраховували фінанси, орієнтувалися на старі ціни на конкретні вироби, – розповідають волонтери.
Як пояснює Влад, можна, звісно, заміняти деякі матеріали на українські, але це виходить подекуди дорожче. Але, попри всі проблеми, хлопці впевнені, що польсько-українське питання кордонів закінчиться благополучно для України, адже це мова йде про бюджет та виживання України.
Так само волонтери впевнені у своїх силах. Кажуть: найкраща частина волонтерства – це те, що ти не маєш часу на те, аби “розкисати”.
У тебе немає вільного часу, – каже Льова. – Приходиш з роботи додому, жінку побачив, і пішов далі у справах. Вдень працюєш, ввечері ще працюєш… Вночі працюєш.
Навіть коли тебе починає трохи “штормити”, береш себе у руки і кажеш: “Блін, у тебе стільки задач, бери та роби”. Якщо у тебе є вільний час на те, аби покопатися у своїх мізках, краще займися чимось корисним, – вважає Влад. – У мене є вдома дошка, вона вся розписана завданнями. Якщо є вільний час – я підходжу до дошки і беру якусь задачу.
Благодійний фонд “Бавовна” має сторінки у Facebook, Instagram та Telegram. Наразі волонтери проводять мегазбір із метою у 500 тисяч гривень на 34 FPV-дрона. Задонатити запоріжцям можна на банку Mono або ж за номером картки: 5375411212504158.
Здійснено в рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обовʼязково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Читайте також: “Ми як родина”: жителі одного з найбільших районів Запоріжжя працюють на перемогу України
Обговорення