Підземна школа в Запорізькій області: кожна десята гривня може бути використана «не туди»
Підземну школу у невеликому ліцеї в селі Семененкове Вільнянського району мають відкрити до кінця 2025 року. ЗЦР проаналізував кошторис будівництва – і завищення можуть складати до десятої частини від загальної вартості проєкту. Крім того, із графіком будівництва відбуваються дивні зміни
Семененківський ліцей став однією зі шкіл поза межами обласного центру, де починають облаштовувати підземне навчання. Закупівлю на Prozorro оголосили у вересні 2024 року.
У цей же час заговорили про побудову протирадіаційного укриття («підземної школи») і безпосередньо у Вільнянську, в 10 кілометрах від Семененкового. Тут хочуть звести об’єкт на 1 000 учнів одночасно. Як повідомляє Liga.net із посиланням на обласну владу, у вільнянській громаді мешкає 2 000 дітей. Але у районному центрі проєкт наштовхнувся на геологічні проблеми: у місці запланованого будівництва потрібно було відводити ґрунтові води. Будівництво розпочали лише цього тижня.
Тим часом, за даними обліку, у Семененківському ліцеї навчається тільки 92 учні. І хоча поруч планують звести велику вільнянську школу, цей проєкт не відмінили. Для «підземної школи» обрали найменший із доступних проєктів, на 200 осіб. Завершення будівництва спочатку запланували на кінець 2025 року. Однак уже у жовтні на сторінці закупівлі з’являється додаткова угода, згідно з якою усі роботи мають завершити лише за два місяці, до кінця грудня 2024.
Аналогічне «ущільнення графіку» відбулося із нашумілим укриттям у гімназії №107. Втім, у Семененковому провести роботи в авральному темпі не встигли. Наприкінці року ще однією додатковою угодою повернули старий графік робіт, до кінця 2025 року.
У цій закупівлі, як і у багатьох інших на протирадіаційні укриття, виграло ТОВ «Компанія “Позитив”». За роботи вони мають отримати 60,6 млн грн. Але, як виходить із аналізу кошторису, заощадити можна було кожну десяту гривню із цієї суми.
ЗЦР проаналізував витрати на будівельні матеріали і устаткування, закладені в кошторисах будівництва – близько 600 позицій. Для порівняння із ринковими цінами ми обрали ті рядки, у яких значилися найбільші суми – і виявили можливих завищень майже на 6,5 млн грн. Зауважимо одразу: у документах не виділені окремо витрати на транспортування будматеріалів. Є й інші моменти, які можуть вплинути на їх фінальну вартість. Тож остаточну суму імовірних завищень ми дізнаємося лише із актів виконаних робіт, після завершення проєкту. Поки ж розповідаємо, на чому можуть витратити зайве.
Половина суми завищення припадає на бетон – точніше, на готові важкі бетонні суміші. У кошторис закладають їх ціну з ПДВ у 5 940 грн за кубометр, а виробники бетон такого класу продають за 3 150 грн за кубометр. Оскільки закупити планують понад 1200 кубометрів суміші, загальне завищення може скласти 3,4 млн грн.
Інші знайдені нами розбіжності менші. На гарячекатаній арматурній сталі різних діаметрів можуть перевитратити сумарно близько 1,5 млн грн. Дизель-генератор придбають на півмільйона дорожче, ніж пропонують профільні маркетплейси. Майже 200 тис грн складає можливе завищення за ще двома видами бетону. Перевитрати на пісок можуть скласти 120 тис грн.
Окрема детективна історія – порівняти заплановану вартість полістиролбетону із ринковою. Полістиролбетон – це бетон із пінопластовим наповнювачем. Він легший, більш морозостійкий і має кращі теплопровідні властивості – але і коштує помітно більше за звичайний.
У будівництві семененківської «підземної школи» використовують полістеролбетон щільністю 350 кг на кубометр. Але у відкритих джерелах ми так і не змогли знайти повного аналога такого матеріалу – тільки блоки щільністю 400 кг на кубометр. Вартість на них змінюється «на очах»: поки ми готували цей матеріал, на сайті, із яким ми порівнювали, вона зросла на 100 грн за кубометр.
Але порівняння із сайтом «Епіцентра» і деякими іншими показує: загальна вартість такого, більш щільного теплобетону (так його ще називають) складає близько 4 000 грн за кубометр. Можна знайти і дешевші варіанти. У кошторисі ж закладено ціну у 7 290 грн за куб із ПДВ. Таким чином, загальне завищення за цей матеріал може скласти близько 500 тис грн.
Зауважимо, що існують об’єктивні причини, за якими ціни у кошторисах можуть бути дещо вищими за ринкові. Зокрема, у них можуть закладати витрати на транспортування. Крім того, не всі виробники можуть швидко поставити великі обсяги бетону – а ті, хто може, диктують свою ціну, і вона може бути вищою за середню.
Однак це дає простір для зловживань і виводу грошей «не туди».
Раніше ЗЦР виявив можливі завищення у кошторисах інших «підземних шкіл» – «Січового колегіуму», ліцею «Логос», ЗОШ №88, ліцею №107 та колегіуму «Елінт».
Більше про протирадіаційні укриття у Запоріжжі читайте за тегом #підземні школи на нашому сайті.
Обговорення