Освітянку, яка очолила окупаційний «департамент освіти» Запорізької області, заочно засудили на 10 років
Колишня керівниця Мелітопольського промислово-економічного фахового коледжу, яка співпрацює з росіянами та очолила так званий «департамент освіти» Запорізької області, отримала 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також їй на 15 років заборонено обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій. Судовий процес проходив заочно, адже колаборантка перебуває в окупованому Мелітополі
За інформацією Харківського антикорупційного центру, засуджена – Олена Шапурова.
Як ідеться у вироку Комунарського районного суду від 18 серпня, після захоплення Мелітополя у березні 2022 року, Шапурова зробила «кар’єру» в окупаційній владі. Спершу вона працювала директором «департаменту освіти» так званої ВЦА Мелітополя. Згодом пішла на «підвищення» і вже стала директором «департаменту освіти» Запорізької області. Після проведення фейкового референдуму та прийняття Путіним рішення про так зване включення області до складу РФ, «посада» Шапурової виросла до «міністерської» і вона стала «міністром освіти» Запорізької області.
Освітянка впроваджувала російську програму в освітніх закладах, схиляла колег до співпраці, пропагувала підтримку РФ, давала інтерв’ю пропагандистам, виступала на заходах за участі росіян.
Слідство надало суду докази, серед яких протоколи огляду соцмереж і російських сайтів, де висвітлювалась діяльність Шапурової на так званій «посаді». Наприклад, на сайті «Министерства просвещения РФ» є новина про участь колишньої керівниці коледжу Мелітополя на зібранні так званих «міністрів» освіти окупованих українських територій.
Під час розслідування слідчі задокументували телефонні розмови Шапурової. Вона обговорювала з представниками окупаційної влади залучення ефесбешників до тиску на вчителів та передачу інформації про тих, хто «саботує» співпрацю.
Свідки з-поміж місцевих посадовців і вчителів засвідчили на суді, що обвинувачена справді добровільно співпрацювала з окупантами. Зокрема, заступниця Шапурової з мелітопольського коледжу розповіла, що у березні 2022 року її тодішня начальниця повідомила, що була в окупаційній ВЦА, де їй запропонували очолити департамент освіти. Вона погодилася та наказала поновити освітній процес за російськими програмами. Згодом до цієї заступниці з обшуком прийшли російські військові, адже вона не погодилася на співпрацю та запропонували звільнитися.
Заступник міського голови Мелітополя розповів суду, що Шапурова з перших днів окупації співпрацює з росіянами, чинить тиск на освітян, а батькам погрожує позбавленням батьківських прав, якщо діти не підуть до шкіл.
Четверо керівників місцевих закладів освіти засвідчили, що за наказом Шапурової директорів збирали на нараду та пропонували співпрацю, але всі відмовилися. Згодом стало відомо, що кількох директорів затримували окупанти.
Рідний брат обвинуваченої розповів суду, що до повномасштабного вторгнення спілкувався з нею, а після – перестав, бо вона підтримала окупацію. Йому відомо, що Шапурова зайняла «посаду» в окупаційній владі. Також чоловік засвідчив, що на наданих слідством фото саме його сестра.
У підсумку суд визнав Шапурову винною за ч. 5 ст. 111-1 ККУ, тобто в колабораційній діяльності: зайнятті посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в окупаційній владі. 10 років позбавлення волі вона відбуватиме у разі затримання.
Варто додати, що Шапурова отримала від Путіна орден “дружби”.
Нагадаємо, ЗЦР раніше писав, що у 2020-му році поліція підозрювала Шапурову у підробному працевлаштуванні з метою вигоди та розтрачанні бюджетних коштів. Тоді її усунули з роботи, але згодом змінили запобіжний захід.
Анастасія Зубова
Це публікація була підготовлена ГО «Харківський антикорупційний центр» в рамках проекту «Підтримка журналістських розслідувань в Україні». Зміст публікації є винятковою відповідальністю ГО «Харківський антикорупційний центр» i не відображає погляди Європейського Союзу чи Інституту висвітлення війни та миру.
Обговорення