ОПЗЖ в Запорізькій владі – чому не вдається позбавитись

Зображення завантажується

Вже мінімум двічі на сесії Запорізької міської ради намагались позбавити керівних посад депутатів з заборонених партій. Кожен раз проєкт не набирав необхідної кількості голосів

Мінімум двічі на тиждень нас питають в коментарях читачі – чому депутати з заборонених партій не тільки лишаються депутатами, а ще й не позбавлені посад, які отримали. ЗЦР розповідає, в чому причина і чи є можливість вирішити цю колізію.

Ініціатором першого проєкту була партія «Європейська Солідарність». В ньому йшлося про заборону депутатам проросійських партій займати керівні посади в Запорізькій міськраді та її органах. Зокрема це б торкнулося Романа Тарана, заступника мера та Василя Полюсова, директора КП «Градпроект». А також секретарів постійних комісій, що заборонило б їм входити до складу тимчасових контрольних комісій. Але для прийняття рішення не вистачило голосів.

Голова фракції «Європейська Солідарність», Валерій Прозапас розповів про головну перепону.

Де-факто існує коаліція у Верховній Раді між “монобільшістю” колишньою і її представниками. Вона негласна. Але якщо подивитися на їхнє голосування, то винні вони самі. Тому коли немає політичної волі в самому верху, то як ми можемо реалізувати? Цю заборону провести на місцевому рівні неможливо. Тим більше у нас у фракції всього-на-всього дев’ять чинних депутатів. Із них, декілька на військовій службі і не можуть регулярно з’являтися на сесіях. Тому відсутність політичної волі і кон’юнктура, на жаль, така, що наразі це неможливо реалізувати.

Валерій Прозапас, голова фракції «Європейська Солідарність», зараз в ЗСУ

Хто і як голосував

На сесії, 29 листопада, для прийняття рішення не вистачило 15 голосів. Із присутнього 41-го депутата, двоє із заборонених партій натисли «проти», утрималося чотири, «за» – 8 політиків, а сімнадцятеро не проголосували.

Голосування провалили. Повторно винесла цей проєкт, дещо змінений, на наступну грудневу сесію, фракція “Слуга народу”. Його знову не прийняли, не вистачило 15 голосів.

Ми інтерпретували проєкт ЄС, щоб не зачіпати і не змінювати склад комісій, бо депутати в комісіях не отримують заробітну плату.

Регіна Харченко, голова фракції “Слуга народу”

Фракція “Європейська Солідарність” на цю ж сесію додала ще один проєкт, про звернення запорізьких депутатів до народних, щоб ті заборонили депутатам від ОПЗЖ обіймати посади у Верховній Раді.

Але і цей не набрав потрібних 33-ьох голосів. Жоден із присутніх позафракційних та Слуг народу – не проголосували. В сумі – 15 «за», одноголосно Євросолідарність і більша половина присутніх від фракції «Єднання».

До кожного проєкту юридичний відділ мерії долучав детальне пояснення, чому за існуючих законів звільнити “опзж-шників” не виходить. 

Голова фракції «Єднання» Геннадій Наумов вважає, що такі проєкти не мають реальних перспектив.

Дані проєкти рішень, на жаль, не містять реалізації в практичній площині. Особливо проєкт рішення щодо звернення до депутатів Верховної Ради України. На рівні ВР, при наявності політичної волі, всі ці питання можна було б давно вирішити. Прийняття будь-яких рішень з цього питання, на рівні місцевих рад лише може породити судові спори. Тож, здебільшого, всі ці проєкти популістичні, як і деякі петиції, які попадають на голосування до сесійної зали. З боку нашої фракції точно немає якогось блокування цього питання.

Геннадій Наумов, голова фракції «Єднання»

То що робити?

Позитивний досвід, навіть ще без прийнятого нардепами закону, продемонструвала Київська облрада. Зараз немає закону, за яким можна було б позбавляти депутатства тих, кого обрали від заборонених партій – вони можуть піти тільки “за власним бажанням”, подавши особисту заяву на раду.  Але є рішення Верховних суддів про заборонену проросійських партій. 

В якому колегія суддів стверджують, що дії та виступи лідерів та членів ОПЗЖ, партії Шарія та інших не таких відомих, дають чітке уявлення про авторитарну модель суспільства, пов’язану з “руським миром”. Їх діяльність зосереджена на пропаганді проросійської позиції та шкодить інтересам держави.

Тому восени 2023-го київські депутати, посилаючись на рішення суду, призупинили повноваження депутатів облради до моменту прийняття відповідного закону Верховною Радою.

У самій столиці вийшло не так вдало. У Київраді депутати від ЄС в листопаді намагались просунути рішення, за яким депутати ради з ОПЗЖ не можуть бути головами і заступниками депутатських комісій. Але на це рішення не вистачило лише одного голосу. 

Що робити Запоріжжю?

По-перше, брати за приклад досвід Києва, що можливість обійтись без нового закону є. Справа часу і наполегливості. По-друге, про це мають говорити не лише в стінах міськради, а і самі запоріжці. 

У нашій країні всі позитивні зміни досягалися завдяки наполегливості українців. Це і підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом, створення реєстру публічних закупівель, введення декларації. І цей черговий виклик, один з таких. 

Тому поки немає суспільного запиту українців по містах, і конкретно нас, запоріжців, щодо проросійських політиків, надіятися “на чудо” в сесійній залі – не варто. 

Читайте також: Як має виглядати відбудований будинок по Зестафонській у Запоріжжі

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі