Нові маніпулятивні розповіді росіян про благоустрій на ТОТ

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Ми продовжуємо перевіряти розповіді окупаційної влади про покращення життя на ТОТ  – знайшли нові побрехеньки.Телеграм-канали окупаційної влади рясніють новинами про благоустрій територій на ТОТ. Усюди нібито триває ремонт водогонів та доріг, буріння нових скважин та тотальний розвиток інфраструктури.  Що насправді стоїть за цими новинами і як реагують на них місцеві мешканці? Розповідає “Запорізький центр розслідувань”

Маніпуляція №1. Відновлення доріг в Запорізькій області

В тимчасово окупованій частині Запорізької області нібито з початку року відновлено 106 кілометрів доріг. Так званий губернатор Запорізької області Є.Балицький твердить: особливу увагу приділяють населеним пунктам, де дороги “не утримувались десятиріччями”. А всього на цей рік нібито заплановано замінити та укласти асфальт на 265 км доріг.

З окупаційного телеграм-канала

Коментарі жителів ТОТ свідчать, що реальна ситуація дещо інша. 

Тут традиційно вкажемо, що перевірка реальної ситуації на ТОТ ускладнена відсутністю вільного доступу до офіційних даних РФ та їхньою імовірною фальсифікацією. Тому ми орієнтуємося на повідомлення та коментарі самих місцевих мешканців. Хоча вони можуть бути заангажованими, але дають уявлення про реальний стан речей. 

Тож жителі населених пунктів тимчасово окупованої території в коментарях вказують, що інформація, яку подали в новині,м’яко кажучи, не відповідає дійсності.

Дороги на ТОТ після так званих ремонтів залишають бажати кращого.

Виходить, що в новинах відзвітували, що дороги зробили, а насправді – ну як змогли…

Маніпуляція №2. “Півмільярда рублів – Куйбишевському району”

Кожен район із тимчасово окупованих має так званих “шефів” – якусь область або російський край, який має вкладатися у відновлення захоплених земель. Голова Марій Ел, шефського регіона колишнього Більмацького района (росіяни продовжують називати його Куйбишевським) заявив, що до 2028 року направить підшефним півмільярда рублів.

Голова Марій Ел Юрій Зайцев також розповів: в цьому році вже виділено 138 млн рублів – на такі собі “розхідники”, на соціальну сферу та на комунальне господарство. В основному ідеться про ремонти. Пишуть про відремонтовані харчоблоки в трьох школах і одному дитячому садочку, дві аптеки, а також про відновлення водопостачання в Новомлинівці. 

З російського телеграм-канала

Перевіряємо інформацію у коментарях – і бачимо менш яскраву картину. Ремонти дійсно проводяться – але нашвидкоруч, часто без дотримання норм. Або взагалі розпочинаються, але до кінця не доводяться.

Виходить, що кошти виділені, про роботи відзвітували, а результат на користь не пішов.

Маніпуляція №3. Оглядовий майданчик – Бердянську

Реконструкція оглядового майданчика в Бердянську – одна із найбільш довгограючих обіцянок окупантів. 24 березня 2023 року окупанти заявили: після опитування населення оглядовий майданчик відібрали для проведення реконструкції. Про це писав телеграм канал Бердянськ Сьогодні. Пізніше проєкт виграв один із російських конкурсів проєктів з благоустрою.

В квітні 2024 року окупаційна влада повідомила, що тверська будівельна організація ТОВ «Авангардбуд» почала підготовчі роботи – розмітку та огородження території. На це з бюджету було виділено 105 мільйонів рублів.

Перевіряємо. І виявляється, що жителі Бердянська не зрозуміли навіть, хто саме проголосував за проєкт оглядового майданчика. Громадські слухання, під час яких проєкт обрали, проводилися незрозуміло ким і як. Це визнають навіть противники України. Користь від проєкту сумнівна: з нього видно інші необлаштовані частини міста. Саме їх мешканці і пропонують як об’єкти для реального благоустрою.

Окупанти обіцяють, що у другій половині 2024 року оглядовий майданчик буде готовий. Але поки, як зазначає Бердянськ Сьогодні, майданчик виглядає як звичайний пустир.

Телеграм-канал “Бердянськ Сьогодні”

Звичайно, час до кінця року ще є. Але покращення так і залишиться сумнівним.

Але ж принаймні ці роботи мають покращувати економіку? Давати зарплатню місцевим мешканцям, наприклад? Ні. Навіть це не так. Як гроші “заходять і виходять” на ТОТ, розповів під час прямого ефіру на каналі “Запорізького центру розслідувань” бердянець, редактор сайту “Локатор.Медіа” Олександр Пилипенко:

Регіони-шефи присилають на підшефні території своїх підрядників. Відповідно, гроші заходять і одразу виводяться назад до РФ через підрядників. Як правило, робляться косметичні ремонти, критичні роботи, які вже вкрай необхідно зробити. Про якісь глобальні покращення не може бути й мови.

Олександр Пилипенко, редактор сайту “Локатор.Медіа”

Таким чином, за картинкою покращення інфраструктури на ТОТ криється банальне “відмивання” грошей через своїх підрядників.

ВИСНОВКИ:

1. Російська пропаганда знову намагається створити картинку “кращого життя” на ТОТ. Розказуючи про нові проекти, ремонти водогонів, доріг, відновлення інфраструктури, створення нових об’єктів, окупаційна влада хоче показати, що ситуація  стабільна і так звані “нові регіони” розвиваються.

2. Як видно з коментарів, жителі тимчасово окупованих територій скептично ставляться до таких покращень і припускають, що гроші, які виділяються під проєкти, можуть бути вкрадені, а не використані за призначенням.

3. Всі регіони-шефи для виконання робіт на підшефних територіях заводять своїх підрядників. Кошти заходять на територію і одразу виводяться через підрядників назад до РФ. Таким чином,  за картинкою покращення інфраструктури на ТОТ стоїть банальне “відмивання” грошей. А заплановані роботи виконуються або не в повному обсязі, або взагалі не виконуються.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі