Муралістика в Запоріжжі: чи має вона майбутнє в індустріальному місті

Зображення завантажується

Тема вуличного мистецтва завжди викликала палкі дискусії. Хтось вважає мурали творчістю, а хтось – вандалізмом. У Запоріжжі ця тема також неодноразово підіймалася, і особливо гучно – після початку повномасштабного вторгнення. Чи має наше місто надію на врегулювання цього питання – в нашому матеріалі

У травні цього року Департамент культури та туризму Запорізької міськради оголосив про створення Меморандуму про художнє вуличне мистецтво. Влада пішла на співпрацю з ініціативною групою запоріжців, яких турбує вигляд міста. 

Один з підписантів цього Меморандуму Максим Кравчук – запорізький волонтер та голова благодійного фонду “Покоління майбутнього”. Він розповів “Запорізькому центру розслідувань”, чому цей документ є важливим:

— На мою думку, мурали повинні вписуватися в міський простір, вписуватися в архітектуру, але водночас відповідати чинному законодавству в плані розміщення. Їх не повинно бути на історичних будівлях, які мають свої паспорти фасаду. От задля цього і йде розробка Меморандуму про вуличне мистецтво. Міська влада, митці та громада стейкхолдерів домовляються про деякі правила розміщення муралів в місті Запоріжжя.

Кравчук розповідає, що команда муралістів, учасником якої він є, долучалася до створення подібного документу у Дніпрі. У сусідньому місті ця ідея вже запрацювала – створено 7 муралів.

— Ми намагаємося залучати саме місцевих художників до створення картин на будинках: у Дніпрі – дніпровські, коли малювали в Енергодарі – там теж були місцеві творці. Це розвиток цілої культури, і запоріжці мають можливість стати її частиною, – вважає волонтер.

За словами Кравчука, він намагався просувати ідею Меморандуму ще у 2020 році, але все закінчилося просто розмовою із тодішнім заступником міського голови Андрієм П’ятницьким. 

— Мабуть, не було прецеденту, – розмірковує Максим Кравчук. – Але він створився – з котиками, яких містяни не дуже сприйняли. Після цього я мав бесіду із в.о. міського голови, звернув увагу на цей кейс: мовляв, треба діяти та робити Меморандум. І от, коли ми почали щось робити “зверху вниз”, це почало працювати.

Щодо ситуації із муралами-котиками: раніше “Запорізький центр розслідувань” розповідав про те, як тодішня очільниця Департаменту культури та туризму відреагувала на обурення запоріжців, які були незадоволені малюнками на архітектурних пам’ятках.

Департамент архітектури на запит стейкхолдерів Меморандуму надав список будівель, які підходять для нанесення на них муралів. Більшість з них розташовані в спальних районах Запоріжжя:

Сергій Білов, очільник Департаменту культури та туризму, пояснив “ЗЦР”, яким чином у Запоріжжі зараз з’являються стінописи:

— На міську раду приходить лист від організації, яка проводить круті події з топовими митцями в Україні, Європі та США. У цьому листі є запит безкоштовно намалювати мурал в Запоріжжі. Запит від митців, чиї роботи є в різноманітних музеях. Ми своєю чергою відправляємо листа на головного художника міста та головного архітектора. Отримуємо від них дозволи. 

Білов каже, що міська влада зі свого боку готова розробити інший механізм разом з запоріжцями, та що влада відкрита до пропозицій. Меморандум, який зараз знаходиться в процесі розробки, більше потрібен не міськраді, а митцям та громаді, аби між містом та ними була домовленість.

Художниця-муралістка Людмила Кирилюк вже прикрасила не одну будівлю в Запоріжжі.

Вона пояснює свою думку: стінописи в Запоріжжі – потрібні, адже вони можуть служити неабиким соціальним інструментом.

— Це небайдужа тема, людям не все одно на те, що відбувається в їхньому просторі. Мені подобається те, що запоріжці відреагували на тих же котиків, тобто чиясь творчість змогла стати інструментом для соціального поштовху.

Але, наголошує художниця, митці також мають розуміти, де їхня робота доречна, а де – ні:

— До своєї праці я підхожу як до інструменту, який може привертати до себе увагу і допомогти людині зрозуміти: а для чого це? Роблячи малюнки на недоречних для цього місцях, на мою думку, художник виказує свою неповагу, але не зі зла, звісно.

Тож, у підсумку, можна сказати, що стінописи в Запоріжжі з’являтимуться і надалі, адже наше прифронтове місто цікаве художникам, як чистий аркуш, а міська влада також не проти таких ініціатив. “Всього лише” залишилося громадськості та владі домовитися між собою про порядок розташування муралів.

Здійснено в рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обовʼязково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Читайте також: “З егоїстичних міркувань”: як запорізький тренінговий центр 9 років навчає людей домедичної допомоги

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі