Між війною і життям: громада, що створює дитинство, культуру і безпеку за 60 км від фронту

Зображення завантажується


Лише 60 кілометрів до лінії фронту — і водночас десятки кілометрів сили, відваги та віри в життя. Це — Михайлівська громада Запорізького району. Від початку повномасштабної війни кількість її мешканців зросла на 80%: сьогодні тут живе понад 12 тисяч людей, із яких майже половина — внутрішньо переміщені особи

У таких умовах легко зосередитися лише на виживанні. Але громада не дозволила війні поставити на паузу дитинство, культуру, навчання й розвиток.

Цей матеріал — про силу невеликих громад на півдні України, які попри війну знаходять ресурси на розвиток. Про те, як локальні ініціативи можуть перетворювати простір і життя навколо. І як важливо підтримати ці ініціативи — саме зараз.

“Не виживаємо — живемо”

Історія почалася з музики. Викладачка хору та сольфеджіо з окупованого міста Пологи, що переїхала до громади, розпочала заняття з дітьми-переселенцями. Спершу вони приходили замкненими, пригніченими, але з кожним заняттям змінювалися: ставали ефективнішими, життєрадісними. Зміни відбувалися і з нею самою — викладання допомогло подолати тривогу та знову знайти сенс.

Цей досвід надихнув на створення громадської організації «Відбудова, зміцнення, розвиток» — спільноти небайдужих, що взялися за відновлення життя через культуру, підтримку та прості людяні речі.

Однією з перших ініціатив стало облаштування дитячого майданчика в селі Георгіївське. Там живе багато дітей, але не було жодного місця для ігор чи дозвілля. Через ізоляцію та дистанційне навчання діти ставали дедалі більш закритими. Чимало людей казали: «Це не на часі». Але дитинство не можна поставити на паузу.


«Ми не вірили, що хтось зверне увагу на наше село А тепер у нас є місце, де дитина може просто бути …”

Цей досвід дав нам сили. Ми не зупинились — сьогодні у планах встановити майданчики у всіх селах нашої громади: Криничне, Соколівка, Сергіївка, Запорізьке Василіське  та інших. 

«Діти тут — це символ стійкості. Вони ростуть, граються, вчаться навіть під звуки сирен. А наш обов’язок — зробити так, щоб у їхніх  дитячих очах  був не тільки страх, а й радість», — каже волонтерка ГО.

Дитячі майданчики — це не просто гойдалки. Це простір, де відновлюється психіка, народжується спілкування і зʼявляється надія. У громаді, що живе під постійною загрозою, кожен безпечний простір — стає опорою. Саме тому Громадська організація «Відбудова, зміцнення, розвиток» в партнерстві з донорами створює не просто інфраструктуру, а простори для життя.

Освіта і безпека

Одним із найважливіших рішень стало оновлення шкільного укриття — з темного підвалу ми разом з CIVIC перетворили його на затишне місце з книжками, меблями та іграми. Тепер під час тривог діти не просто ховаються, а читають, граються, малюють. У цьому просторі зʼявилося світло — і в прямому, і в переносному сенсі.

Спільно з ГО «Десяте квітня» відкрили перший у громаді Клас безпеки. Тут — сучасне обладнання, макети мін, інтерактивна дошка. Діти вчаться, як діяти у надзвичайних ситуаціях, — ці знання справді можуть врятувати життя. 

Бібліотеки стають хабами

Разом із бібліотеками Києва — ім. Шевченка та ім. Лесі Українки — передали понад 1000 сучасних книжок у села громади. А завдяки підтримці донорів DRC та МОМ оновили простори сільських бібліотек: нові меблі, техніка, розвивальні ігри. Там, де колись були порожні зали — тепер живе дитинство. В одній із бібліотек встановили аерохокей — тепер туди черга щодня.

Простір для жінок

Жінки нашої громади згуртувались у спільноту, яка творить: співають, малюють, займаються миловарінням, проводять арттерапевтичні зустрічі. «Коли співаємо — забуваємо про війну», — каже учасниця гурту «Мрія».

Цей текст — запрошення.

Запрошення побачити не тільки виклики, а й силу. Не тільки потреби, а й потенціал.

Михайлівська громада — не край життя. Це його передова. Тут народжуються рішення, ростуть діти, гуртуються спільноти. Тут і зараз триває будівництво майбутнього. 

До яких проєктів можна долучитися:

облаштування майданчиків у  селах громади;

закупівля пожежної техніки;

соціальний автобус для віддалених сіл без транспортного сполучення;

екскаватор та сміттєвоз;

створення нових укриттів і класів безпеки;

покращення умов у сільських амбулаторіях;

облаштування хабу для ветеранів.

Якщо ви — донор, представник міжнародної організації чи благодійник — приєднуйтесь.

 Матеріал підготовлено за участі ГО «Відбудова, зміцнення, розвиток».
 Фото та історії надано мешканцями громади (з дозволу).
 Контакти для співпраці: 

Ngorsd2023@gmail.com 

 +380660772345
+380983024459

Сторінка в ФБ: https://www.facebook.com/share/p/16xgj9m7q9/ 

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі