Маніпуляція західних та російських ЗМІ про те, що підривом Північних потоків керував Залужний

Зображення завантажується

Російські ЗМІ масово тріумфують: у підриві Північного потоку нібито винні не диверсанти рф, а українська ДРГ, якою керував особисто Валерій Залужний. І інформація про це походить не з росії, а зі США. І справді, цього разу пропагадисти зманіпулювали від початку маніпулятивною статтею в американському джерелі. Хто на Заході цього разу феєрично дотримався “стандартів ВВС”, читайте далі. 

Минулого тижня російські ЗМІ вибухнули передруками тексту про те, що підрив трьох труб морських газопроводів “Північний поток” і “Північний поток-2” пройшов під безпосереднім керівництвом Валерія Залужного. Відбулося це нібито потайки від Володимира Зеленського, щоб той міг правдоподібно спростовувати причетність до теракту (http://surl.li/hxedt, http://surl.li/hxedx). 

Примітно, що повідомлення схожого змісту опубліковали також нібито об’єктивні ЗМІ – наприклад, російськомовний підрозділ Deutsche Welle (http://surl.li/hxebw). Втім, це видання обережніше – воно повідомляє про те, що США нібито за три місяці до підриву газопроводів мали інформацію про український план диверсії. Та, на відміну від росіян, “Німецька хвиля” не стверджує, що цей план було реалізовано. 

Поява тексту на шпальтах західних ЗМІ не дивує, адже першоджерелом інформації є поважне американське видання – The Washington Post (http://surl.li/hxeen). І, звернувшись до першоджерела, маємо визнати, що цього разу маніпуляція російських пропагандистів вражає менше, ніж завжди. Вихідний текст також маніпулятивний, тож росіяни просто написали напряму те, на що американські журналісти наполегливо натякали.

Власне, ідеться про черговий із документів, які пов’язують із витоком Тейшейри. Журналісти The Washington Post твердять, що отримали від одного зі співбесідників американського військовослужбовця на Дискорді копію звіту розвідки однієї із європейських країн, який передали ЦРУ. Американська розвідка після цього нібито поширила документ серед інших європейських країн. 

Власне, згідно із “планом”, про який ідеться у публікації, шість українських диверсантів, підзвітних безпосередньо Валерію Залужному, мали винайняти приватне судно і підірвати одну із гілок Північного потоку після щорічних морських військових навчань США та європейських військових у Балтиці. Втім, у вказаний термін підриву не відбулося, а план нібито був поставлений на стоп із невідомих причин. Але, твердять журналісти, диверсія, яка відбулася у вересні 2022 року, дуже схожа на цей план – але підірвано більше ниток газопроводу, змінено порт виходу судна тощо.

Зауважимо, що початкове джерело документу, про який пишуть журналісти – анонімний користувач Дискорду, що саме по собі вже робить витік максимально ненадійним. Журналістський текст щодо цього плану не містить жодного офіційного коментаря: у США від них відмовилися, в Україні запит просто проігнорували, а коментарі від європейських співрозмовників анонімні настільки, що взагалі незрозуміло, хто їх давав. 

Маніпулятивність статті посилюється натяками і прямими, але непідтвердженими звинуваченнями України в інших диверсіях – відкладеній, а потім таки проведеній атаці дронів на Москву, а також вбивстві Дар’ї Дугіної. Про нього пишуть так: “Західні посадовці кажуть, що дали зрозуміти Зеленському, що вважають відповідальними оперативників його уряду”. Знов посилання на неназваних посадовців і непідтверджені розмови.

Що ж до підриву Північних потоків, то, за твердженням видання, наразі немає жодних доказів причетності до нього росіян. Європейські (знов неназвані!) офіційні особи у низці країн (також неназваних) нібито дійшли мовчазного висновку, що винна Україна, а на зустрічах європейських і натівських високих чинів є таке собі непроголошене правило “Не згадуй Північний поток”.

Як бачимо, американські журналісти, посилаючись на повністю анонімні джерела, прагнуть створити враження численних українських спецоперацій за межами країни, які нібито замовчуються союзниками. Єдине, чим їх текст відрізняється від російської переробки – The Washington Post жодного разу таки не вказують прямим текстом, що було реалізовано саме український план і саме українцями. Втім, роблять все, щоб читач зробив цей висновок самостійно.

ВИСНОВКИ:

  • Російські пропагандисти зманіпулювали від початку маніпулятивним текстом американських журналістів, написавши прямо те, на що американський ЗМІ наполегливо натякнув.
  • Текст The Washington Post базується на документі, отриманому від анонімного користувача Дискорду і підтвердженого анонімними ж посадовцями із анонімних європейських країн, тож є сумнівним.
  • У тексті немає жодного офіційного коментаря від якоїсь конкретної особи – тільки анонімні натяки.
  • Текст натякає на те, що Україна прагнула, а потім і проводила диверсійні операції за межами країни, але не містить жодних підтверджень цього. Журналісти, зокрема, пишуть, що якісь європейські посадовці натякнули Зеленському, що вважають українських оперативників винними у вбивстві Дар’ї Дугіної, а також напряму приписали Україні дронову атаку на Москву – хоча інші ЗМІ пишуть про мережу росіян, які мають підтримку від українського ГУР МО, але не є українцями.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі