Готували “шахід-машину”: в Ростові-на-Дону йде судилище над мелітопольцями

Зображення завантажується

“Мелітопольську п’ятірку”, як їх схарактеризували російські ЗМІ, обвинувачують у підготовці терористичного акту в Мелітополі. Російська сторона заявляє, що українці за гроші СБУ готували теракти біля пунктів видачі російської гуманітарної допомоги

На лаві обвинувачених у Південному окружному Військовому суді міста Ростов-на-Дону – п’ятеро громадян України: Ігор Горлов, Андрій Голубєв, Олександр Жуков, Володимир Зуєв та Юрій Петров. Мовляв, вони готували “шахід-автомобіль” та інші саморобні вибухові пристрої аби влаштувати підрив пункту видачі гуманітарної допомоги біля пам’ятника Шевченкові на площі Перемоги у березні 2022-го року.

Ігор Горлов, Олександр Жуков, Юрій Петров

Андрій Голубєв – мелітопольський інструктор з кунг-фу, який тренував дітей. У грудні 2020 року, під час періоду пандемії коронавірусу, коли проведення тренувань стало неможливим, Голубєв прийняв рішення служити за контрактом в прикордонному загоні в Кирилівці.

6 квітня до нього додому прийшли озброєні люди. Забрали телефон і паспорт, наділи кайдани та забрали, додавши, що якщо він погодиться на співпрацю, то його пустять додому. 

Андрій Голубєв

44-річний Володимир Зуєв проживав у Мелітополі разом зі своїм хворим батьком і працював у компанії, що забезпечувала обслуговування міських систем відеоспостереження. За словами його брата, 1 квітня 22-го року озброєні особи прийшли та повідомили, що вони мають інформацію про те, що Володимир є “укропом” і “терористом”, і вони негайно розпочали обшук з метою підтвердження його “терористичної діяльності”. Хворого батька Володимира Зуєва допитали, але звільнили. Син і батько більше не зустрінуться — батько помер, поки син перебуває у в’язниці.

7 квітня “візитери” прийшли до Олександра Жукова, якому на той момент було 54 роки. Доньці, яка була в момент затримки вдома, росіяни пообіцяли, що батько скоро повернеться додому.

Найстарший із “мелітопольської п’ятірки” – 62-річний Юрій Петров. У Мелітополі він жив разом із дружиною та маленькими дітьми (його родина залишалась під окупацією). Петров є ветераном воєнних дій, але на момент затримання перебував на пенсії. Його затримали 8 квітня.

Ігор Горлов – інженер-сапер, який за місяць до початку повномасштабного вторгнення перевівся з авіаційної 25-ї бригади до частини А2558 під Мелітополем. Остання в основному складалась з військовослужбовців інженерних спеціальностей. Головною метою росіян під час захоплення Мелітополя були колишні та діючі військовослужбовці, тому Ігор переховувався та не жив вдома. У квітні рідні дізналися, що чоловіка затримали – 6 числа поруч із гаражем, в якому, згідно з матеріалами справи, знайдено міни, пістолети, кулемети, гранати, вибухівку і навіть переносний зенітно-ракетний комплекс “Ігла”.

Чоловіків звинувачують по наступних стаття Кримінального кодексу Російської Федерації: “Організація терористичної організації та участь у ній”, “Підготовка до злочину та спроба його вчинення” та “Акт міжнародного тероризму”. Остання стаття застосовується, якщо злочин (наприклад, вибух, підпал або інші дії) був скоєний за межами Росії, але з метою порушення мирного співіснування держав і народів, спрямованої проти інтересів Росії. За цю статтю може бути призначено довічне ув’язнення.

Відсутність реального терористичного акту призводить до використання пом’якшеної норми про “приготування” до незакінченого злочину. Згідно з нею може бути призначено покарання, яке не перевищує половину максимального терміну, передбаченого конкретною статтею, у такому випадку — не більше 10 років колонії. Отже, обвинуваченим загрожує від 10 до 25 років позбавлення волі.

За версією слідства, всі обвинувачені були учасниками Спілки учасників АТО Мелітополя, відповідно планували влаштовувати вибухи у розташуваннях російських військ та місцях роздачі гуманітарної допомоги.

Адвокатка Ігоря Горлова, Марія Ейсмонт, наголошує, що військовослужбовець Збройних Сил України, якщо він потрапить у зону збройного конфлікту та під контроль Росії, вважається військовополоненим. Це означає, що до нього застосовується Женевська конвенція, і може бути врахована можливість включення його до списку для обміну.

Крім того, відповідно до висловлювань адвокатів, практично всі члени “мелітопольської п’ятірки” були піддані катуванням або, як мінімум, жорстокому поводженню. Це свідчення підкреслює, що будь-які показання, отримані під тортурами, не можуть бути визнані допустимими доказами провини.

Читайте також: Допомогла закріпитися росіянам у Василівці: Наталію Романіченко засудили до 15 років

Здійснено в рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обовʼязково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі