Фейк: звідки пішла фальшива заява голови ГУР про “психологічне звільнення Криму”

Зображення завантажується

Майже півтисячі постів у Телеграмі, ще під триста – в інших месенджерах та соцмережах. Російські і, на жаль, деякі українські блогери поширюють фейкову заяву голови ГУР Кирила Буданова про те, що Крим було звільнено “психологічно”. Звідки взялася псевдоцитата і що з цього вийшло – читайте далі.

1 червня до українських телеграм-каналів (http://surl.li/holrt, http://surl.li/holsg) докотилася хвиля репостів такої собі “цитати” Буданова:

«Сьогодні в окупантів свято: нібито ми не дотрималися обіцянок увійти до Криму до кінця весни. Є таке поняття, як психологічний контрнаступ. Переконати ворога неминучість поразки. Вважаю, це нам повністю вдалося. Чисто психологічно Крим ми взяли.

Як людина військова скажу, що це часом важливіше за реальні сутички з противником. Це беззаперечна перемога нашої армії, яка увійде до підручників з військової історії»

Таких згадок було порівняно небагато, але обговорювали їх і на досить виважених каналах (http://surl.li/holxx, втім, власник каналу згодом вибачився за недотримання інформаційної гігієни). В обговоренні Кирила Буданова порівнювали із Олексієм Арестовичем і дорікали за несправджені прогнози щодо звільнення Криму до літа.

То звідки взявся текст, який викликав довіру і обурення навіть у частини української аудиторії? Його першоджерелом очікувано став російський телеграм-канал – такий собі канал пародійних новин “а вот мой яндекс кошелек” (http://surl.li/holzd

Хоча висміюються на каналі і російські політики, в цілому він відверто проросійський – Джозеф Байден, Володимир Зеленський і українці в цілому регулярно стають об’єктами виразно злих пародій (http://surl.li/hombl, http://surl.li/homca). Саме звідси псевдоновину про “психологічне взяття Криму” почали перепубліковувати до інших, вже не пародійних російських телеграм-каналів. Далі її підхопили і почали обсмоктувати вже топові пропагандистські ТГ-канали (http://surl.li/homde), а заразом і пабліки ВКонтактє і в Твітері.

Тож як фейк потрапив до українських мереж? Серед можливих джерел – екс-українські блогери-перебіжчики, наприклад, Юрій Подоляка (http://surl.li/homgd), або – канали, що мімікрують під українські, просуваючи російську пропаганду (http://surl.li/homgp)

А звідки взагалі взялася ідея “психологічного взяття” чого завгодно? Ще на початку травня у російських мережах активно поширювали текст про те, що Україна за підтримки США вже почала такий собі “психологічний контрнаступ”, аби підірвати Росію зсередини і змусити російську армію бігти (http://surl.li/homkv)

Втім, можна бути впевненими, що головним джерелом натхнення для пародистів став Євгєній Пригожин із його десятком різновидів “взяття Бахмута”. Тож пропаганда, як завжди, змавпувала власну викривлену реальність, вчергове приписавши її Україні.

ВИСНОВКИ:

  • Російський пародійно-пропагандистський канал, надихаючись заявами Євгенія Пригожина про різні види “взяття” Бахмута, приписав голові ГУР Кирилу Буданову фейкову цитату про “психологічне взяття Криму”. 
  • “Новину” із задоволенням розтягли спочатку по невеликих російських ТГ-каналах. Потім її вже серйозно почали коментувати пропагандисти із великою аудиторією. 
  • Зрештою, “цитата” дісталася українських телеграм-каналів, які, не перевіривши джерела інформації, почали обговорення чергової “зради” і, наразі, продовжують його.
  • Хорошою новиною є те, що жодне із великих українських (і, на диво, російських) ЗМІ не перепублікувало фейк, що свідчить про зростання культури інформаційної гігієни хоча б в офіційних медіа.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі