Дитячі майданчики у Запоріжжі за 82 мільйони. Головний підрядник: від піцерії до мільйонів на тендерах. Частина друга

Зображення завантажується

Чи мала фірма-підрядник зв’язки, щоб отримати інсайдерську інформацію про тендер на облаштування двох майданчиків? Так. Протягом чотирьох років її очолював давній знайомий заступника мера Сергія Білова, фігурант розслідувань щодо розпилу міських тендерів. У минулому році керівник змінився – а тендери для компанії залишилися 

Це друга частина нашого тексту про облаштування дитячих майданчиків у запорізьких скверах і парках. Першу, де ми розповідаємо про дивні маніпуляції з адмінресурсом і технічною документацією, читайте за посиланням.

Фірма з кошторисником-екстрасенсом

Навряд чи хтось із наших читачів пам’ятає про запорізький музичний гурт ВІА «Родіна». А дарма. У колах розслідувачів колектив став відомий не стільки музичною творчістю, скільки будівельними та рекламними підрядами. 

Вокалістом гурту свого часу був Сергій Білов – нинішній «гуманітарний» заступник мера. Саме до його сфери відповідальності належить департамент освіти – і підпорядковане йому КП «УКБ», замовник робіт з облаштування майданчиків.

«Наші гроші.Запоріжжя» свого часу зробили масштабне розслідування щодо тендерів департаменту культури і туризму. Після приходу до нього Сергія Білова, за інформацією журналістів, ціла низка тендерів була розіграна між підприємцями, так чи інакше пов’язаними із ВІА «Родіна».

Підприємці, пов’язані із ВІА «Родіна» і закупівлями департаменту культури і туризму. Схема «Наші гроші. Запоріжжя» і Вадима Коршенка

Фірма «Сайн Індастріз», яка стала єдиним учасником закупівель на майданчики у сквері Маяковського і Олександрівському сквері, була створена у березні 2020 року. За даними аналітичної платформи YouControl, до травня 2024 року її керівником був Максим Червоненко, ударник ВІА «Родіна».

Керівництво компанії «Сайн Індастріз», дані аналітичної платформи YouControl

У 2017 році Максим Червоненко розіграв із компанією «Акцент-М» тендер на рекламу для Депкультури на 300 тис. грн. ФОП Червоненко і «Акцент-М» були єдиними учасниками закупівлі, хоча Червоненко був пов’язаний із компанією. У нього профілі і досі з’являються фото з «Акцента». З початку повномасштабного вторгнення Червоненко активно волонтерить – і схоже, що саме від імені «Акцент-М». 

Максим Червоненко в офісі компанії «Акцент-М». Фото волонтерки Ірини Мелентьєвої

Але безпосередньо «Сайн Індастріз» за часів Червоненка не була активним учасником держзакупівель. У 2022 році компанія надала КП «Наше місто» послуги друку на 95 тис. грн – та й потому.

«Золотий вік закупівель» настає для «Сайн Індастріз» восени 2024 року. На той час компанію протягом кількох місяців очолює Христина Кожемякіна. З вересня, за даними YouControl, «Сайн Індастріз» отримує підряди на облаштування укриттів у ПК «Хортицький», у школах №№22, 52, 92, 94, 101, а також у ЗНВК «Запорізька Січ» і ліцеї «Перспектива». Загальна сума договорів «Сайн Індастріз» з міською владою з минулої осені – 90,5 млн грн. Усі закупівлі йдуть через департамент освіти.

ФОП Христина Кожемякіна також активно бере участь у міських закупівлях – ще з 2019 року. У 2025-му вона отримала нашумілий підряд на ремонт у кінотеатрі ім. Довженка на сумарно 5 млн грн. 

Основний замовник Христини Кожемякіної до 2024 року – той самий Депкультури, який очолює Сергій Білов. З літа 2024 до нього додаються департаменти освіти та молоді і спорту – обидва також зі сфери підпорядкування тепер вже заступника мера Білова. Найбільше контрактів ФОП укладає з початку 2025 року – до травня їх уже набігло на майже 8 млн грн. 

Тендери, у яких перемагала ФОП Христина Кожемякіна. Дані аналітичної платформи YouControl

Хто така Христина Кожемякіна? У профілі компанії вказана адреса електронної пошти, що містить нікнейм «chrislinderman». У Фейбуці є профіль Христини Кожемякіної із Запоріжжя з нікнеймом Christine Linderman. На одному із фото 2015 року можна упізнати славетну запорізьку піцерію La Bella Italia, де Христина працювала офіціанткою щонайменше до 2018 року

А у листопаді 2019 року реєструється ФОП Христина Кожемякіна із основним видом діяльності «Електромонтажні роботи». І вже за  місяць отримує від міського департаменту інфрастуктури договір на електромонтажні роботи на 1,6 млн грн.

Тим часом у фейсбук-профілі Христини є позначка про роботу туристичним гідом, є ознаки захоплення фотографією. В її інстаграмі фото з закордонних подорожей, в тому числі вже після вторгнення. Чого в соцмережах Христини немає – це будь-якої прив’язки до будівельних робіт.

Це дає підстави підозрювати, що Христина Кожемякіна у цій історії – лише підставне лице, яким прикриваються пов’язані із нею люди.

Втім, участь у тендерах – навіть якщо вони пов’язані із досить скандальними особами – не означає автоматично крадіжки. Повернемося до наших майданчиків. У закупівлях оприлюднені кошториси на заплановані роботи. Чи є там ознаки зловживань?

Чи є завищення у кошторисах? 

Адже майданчики за 34 і 22 мільйони одразу викликають питання. Ми проаналізували кошториси і з’ясували: у деяких моментах завищення точно є. 

Вартість металевих конструкцій – гірок, гойдалок, ліхтарів – важко порівняти із ринковою через невказані технічні характеристики. А от ціни на компоненти покриття в кошторисах від підрядника «Сайн Індастріз» чітко завищені. 

Так, гумовий гранулят (простіше – гумова крихта) SBR в кошторисі фірми в обох скверах коштує 47 гривень з ПДВ за кілограм. Але в онлайні його можна придбати по 25 і по 18 гривень за кілограм, в 2-2,5 рази дешевше.   

Каучуковий гранулят порахували по 265 гривень з ПДВ за кілограм, але з обсягом у 22 тонн з обох скверів ціна у виробників коливається від 100 до 122 гривень. 

Поліуретановий сполучник TETRAPUR 144, який склеює грануляти в єдине покриття, порахували по 698 гривень за кілограм – при цінах від дилерів у 251 гривень за кілограм. 

Лише ці три позиції дають нам в обох кошторисах чимале завищення. 

Завищення у кошторисах на «поточний ремонт» двох скверів. Матеріали ЗЦР

У роботах в сквері Маяковського сумарне завищення на гранулятах двох видів і клеї складає 6,9 мільйонів гривень. Це 22%  від загальної вартості робіт – трохи більше, ніж кожна четверта бюджетна гривня. В Олександрівському сквері завищення –  4,1 мільйони, або 19% від загальної вартості робіт. Кожна п’ята гривня. 

Що каже влада? 

На звітній прес-конференції в.о. міського голови Регіна Харченко виклала своє бачення «поточних ремонтів». Їх роблять, щоб «батькам було не соромно повести дітей». Адже в місті з умовно нових майданчиків є лише збудований в 2016 році в парку Трудової слави. 

Це сором: місто, яке має мільярдний бюджет, не може собі дозволити зробити крутий, сучасний, класний дитячий майданчик

В.о. міського голови Запоріжжя Регіна Харченко 

 За словами пані секретаря, питання безпеки бралося до уваги. Поруч із кожним оновленим майданчиком буде або модульна бетонна конструкція, або укриття у школі тощо.

Заступник директора департаменту освіти і науки Віталій Лисенко, який збирав у школах підписи батьків та координує роботу КП «Управління капітального будівництва», також вважає, що майданчики на часі. 

Ми опитували саме тих, кому воно потрібно – батьків із дітьми. В місті потрібні нові майданчики. Щодо мешканців з будинків поряд: якщо від них будуть надходити скарги, будемо спілкуватися.

Віталій Лисенко, заступник директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради

Скарги мали б уже надходити… але про це нижче. Та незадоволені не лише мешканці сусідніх будинків. Тендери на масштабне переоблаштування скверів оголошували паралельно із процесом створення загальної Концепції розвитку парків і скверів Запоріжжя. До неї залучили громадськість, яка щойно завершила опитування громадян про те, якими саме вони хочуть бачити зони відпочинку.

Представники громадських організацій, які входять до Робочої групи, були максимально здивовані такою послідовністю. Виходить, що парки спочатку «розів’ють», а потім вже зроблять Концепцію їх розвитку. Громадські організації випустили колективне відкрите звернення, в якому просять скасувати принаймні дві найбільші закупівлі – у сквері Маяковського і в Олександрівському.  

Віталій Лисенко не вбачає проблем у «подвійних сигналах» влади.

Жодним чином не розумію, як сучасні дитячі майданчики можуть завадити розвитку зелених зон. І до того ж, поки Концепція не розроблена – про суперечність чому можна казати? Роллердрома там не буде, це дезінформація. Будуть сучасні качелі, балансири та все інше, що має бути на дитячому майданчику. 

Віталій Лисенко, заступник директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради

Зі слів чиновника випливає, що роботи планують провести максимально швидко:

Через півтора-два місяці ми з вами зустрінемось на новому сучасному майданчику, з новим екологічним покриттям, заради якого не будуть рубати дерева, який буде в затінку, якого в нас не було вже двадцять років. Ви були в Дніпрі, бачили які там в парках майданчики, в тому числі ті, що й зараз ставлять? У нас люди в Запоріжжі їдуть до Дніпра з дітьми, там гуляють, і потім викладають фото в сторіз з підписами, що влада в Запоріжжі погана, все знову в бруківку закатала. А ми хочемо зробити по-новому.

Віталій Лисенко, заступник директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради

Попри емоційність останнього пасажу, Віталій Лисенко досить чітко формулює один з ракурсів проблеми «в Запоріжжі нема куди піти». Досить багато людей із середнього класу і вище на вихідних стало віддають перевагу поїздці в Дніпро. Бо в Дніпрі є майданчики, є McDonalds і є ще купа місць, де можна вигуляти малечу. 

Що відбувається прямо зараз?

Плани зі встановлення майданчиків не влаштовують чималу кількість містян. Зокрема – мешканців будинків навколо скверу Маяковського. На вихідних вони вже збирали підписи проти встановлення дитячого майданчику. 

Лист з вимогою скасувати закупівлю розіслали депутатам міськради. На ньому – щонайменше 300 підписів, чимала кількість для зазвичай не надто активного Запоріжжя. До депутатів звернулися із проханням підняти питання на сесії міськради, яка була у середу. Але цього не відбулося.

Ініціативна група мешканців продовжує боротьбу. Самі себе вони іронічно називають «дітоненависниками» – пам’ятають про досвід попереднього спілкування з міською владою, коли вони вимагали прибрати зі скверу батути. Сьогодні розглядають варіанти звернутися до суду або до правооохоронних органів, щоб скасувати тендер.

Активні також мешканці Правого берегу, постійні відвідувачі парку Придніпровський. Для них історія почалася ще у березні, коли у зоні відпочинку почали знімати асфальт і зрізали старі гойдалки. Відтоді мешканці зверталися до служби 15-80, також збирали підписи проти переоблаштування парку. Але кажуть, що їх не чують.

Тим часом процес оформлення нових майданчиків триває. Завершено закупівлю на облаштування майданчика у сквері в на 4-му Південному мікрорайоні. І вже після цього у місцевих школах також почали збирати підписи за встановлення майданчика. 

З одного із батьківських чатів місцевих шкіл

Зауважимо, що цей сквер не надто облаштований, тому тут ініціатива влади може бути в плюс. Але «легітимізація» вже ухвалених рішень збором підписів постфактум викликає питання. 

Висновки ЗЦР

Проблема «у Запоріжжі нема куди піти» – одна із тих, про які люди найчастіше говорять, коли пояснюють, чому їдуть із міста. Дані із опитування, замовленого організацією «Екосенс», доводять: більшість запоріжців таки виступають за облаштування парків і скверів прямо зараз, а не після завершення війни.

Але до того, як це робить влада, виникає купа запитань. Ось вони:

  • Опитування після прийняття рішення. Закупівлі запускають до того, як громада підтверджує їх необхідність;
  • Можливе використання адмінресурсу. Опитування проводять у школах, які підпорядковані департаменту освіти. Він же курує замовника майданчиків – КП «УКБ»;
  • Два найдорожчих договори ось-ось укладуть із компанією, опосередковано пов’язаною із «профільним» заступником мера Сергієм Біловим. Нею, можливо, керує підставна особа, яка через компанію і на власний ФОП отримала за 2024-2025 роки підрядів від влади на 100 млн грн;
  • Технічне завдання на ці закупівлі і кошториси від підрядника містять ознаки змови між підрядником і замовником;
  • У кошторисах двох найбільших майданчиків ми виявили завищення. Вони складають від 18% до 20% від вартості робіт, тобто кожна 4-5 гривня може піти «не туди»;
  • Тим часом влада за участі громадських організацій запускає створення Концепції оновлення парків і скверів – але парки і сквери оновлює вже зараз. Громадськість можуть використати для легітимізації вже зробленого.

Ситуація далека від вирішення. Ми будемо інформувати вас про неї і надалі.

Сергій Сидоров, Ольга Сидорова, Катерина Звєрєва

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі