До мрії – з однією валізою: нова історія виїзду з ТОТ Запорізької області

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Виїхати з дому – щоб знову почути і відчути його навколо себе. Зробити вибір між малою Батьківщиною і великою. “Запорізький центр розслідувань” продовжує публікувати історії тих, хто виїхав з окупації. Вони різні. Але сьогоднішня – про те, як після важкої дороги здобути найдорожче

Золоте південне сонце, безкраї простори Каховки і запах свіжої городини. Аліна – з маленького містечка Запорізької області, Кам’янки-Дніпровської. Це край, відомий своїми овочами. Саме звідси походять славетні, налиті солодким соком томати, які були на столах усієї України. 

Більшість населення завжди займалася тут вирощуванням ранніх помідорів та огірків. І навіть початок війни тут сприйняли як нещасний випадок у теплицях…

Ми тоді з родиною прокинулися від звуку вибуху. Не зрозуміли, що це. В місцевих чатах почали писати, що можливо, це вибухнув котел в теплицях фермерів. На цьому і заспокоїлися. 

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

Лише за декілька годин містяни дізналися, що відбувається.

Вранці  дізналися, що то була ракета, яка впала у двір одного з будинків в місті. В новинах сказали, що почалася повтомаштабна. Моторошно про це згадувати. Досі здається, що все це неправда, і це кадри страшного фільму, який ось-ось закінчиться, або що це сон, і ти зараз прокинешся, і все буде як раніше. Робота, дім, сім’я…

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

Аліна та її сім’я, як і більшість українців тоді, сподівалися, що все це ненадовго. Тим часом життя у Кам’янці-Дніпровський входило у ритм бойових дій. 

Тоді ми вірили, що через кілька днів це все закінчиться. Але над головою все частіше  пролітали ракети… Вночі ховалися від них у підвалі, вдень спали.

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

Через кілька днів продукти в місцевих магазинах розібрали. Постачання нових не було: в Василівці вже йшли бої. Врятувало одне: громада об’єдналася.

Люди згуртувалися, почали пекти хліб на місцевій пекарні. М’ясо, молочну продукцію купували в магазинах місцевого підприємства. Там ще можна було розрахуватися карткою через термінал. Якісь продукти возили з Каховки, там були гуртові склади. Всі допомогали один одному: сусіди, родичі, друзі. Ця ситуація дуже згуртувала всіх.

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

3 березня 2022 року Кам’янку-Дніпровську окупували. Прості беззбройні люди намагалися завадити загарбникам. Вони перекрили дорогу до міста. Але сили були нерівні: місцевих мешканців розігнали за допомогою світлошумових гранат.

Важкі машини, танки великими колонами поїхали по місту… Проїхали всі адміністративні будівлі, повісили свої прапори. Було дуже страшно думати, що буде далі.

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

А зміни були невідворотні. Минуло трохи часу – і на ТОТ зник український мобільний зв’язок та інтернет.

Одного ранку ми прокинулися без інтернету і без зв’язку. Ми не могли зв’язатися з родичами, дізнатися, що відбувається на підконтрольній Україні території.  В голові зовсім не вкладалося, що в наш час взагалі таке можливе!

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

Згодом зв’язок з’явився: окупанти привели російського оператора та інтернет-провайдера. А влітку  2022-го почалося найстрашніше. Окупанти з берега Кам’янки-Дніпровської почали обстрілювати Нікополь.

Пам’ятаю, коли це сталося вперше. До цього в місті було тихо. Іноді було чутно автоматні черги, але казали, що то окупанти тренувалися.  А тут ввечері повітря розрізав голосний звук. Згодом ми дізналися, що це були “Гради”. 

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

З того часу тиша закінчилася. 

Ми навчилися розрізняти на звук “Гради”, “Смерчі”, снаряди, вихід чи прихід (зрозуміло, що з Нікополя також стріляли у відповідь). Дуже часто окупанти влаштовували провокації і самі обстрілювали  окуповане місто. Потім в місцевих телеграм-каналах розповідали, що то ЗСУ з Нікополя стріляє по мирним людям.

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

Район, у якому жила Аліна, став одним із найбільш обстрілюваних. Тож вона з донькою вирішила виїздити з Кам’янки-Дніпровської.  

Їхали ми не з перевізником, а зі знайомими через пропускний пункт у Василівці. Наші речі особливо не  перевіряли, телефони теж. Казали, що  все це залежить від зміни. Виїхали ми дуже швидко, за один день. Вранці  виїхали, після обіду  вже були в Запоріжжі. 

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

Запоріжжя чекало на своїх.

Не передати словами емоції, які ми відчували, коли нас зустрічали українські військові. Ми плакали. В Запоріжжі нас зустріли волонтери, пропонували переночувати. Але в Запоріжжі у нас були родичі, і ми поїхали до них.

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

Повернення до умовно мирного життя, без автоматників і постійного страху підвалу – це теж свого роду шок, каже Аліна.

В перші дні ми ходили по місту і не могли повірити власним очам. Все було таке незвичне, з минулого життя. Ти можеш сходити в магазин, купити все, що хочеш. І воно все таке смачне, рідне… Напочатку ми  лякалися голосних звуків, трамваю, навіть звуку, коли хтось закривав двері в під’їзді. Потім зрозуміли, що тут немає градів чи снарядів, і почали спокійно на все це реагувати. До тої миті, поки у жовтні не почалися масовані обстріли України.

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

Для людей, які жили під “Градами”, “Калібри” та С-300 стали подвійним випробовуванням.

Все нахлинуло знову з подвійною силою. В голові були різні думки – навіть повернутися додому, бо там вже стало тихіше. Але проїзд через Запоріжжя закрили: в колону мирних влучила ракета і шлях додому був закритий. 

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

Як і решта українців, дівчата з Кам’янки-Дніпровської пристосувалися. Звикли до масованих обстрілів, призвичаїлись до відсутності світла. Так пройшло майже два роки. 

Зараз моя дитина навчається в університеті, на омріяній спеціальності. А для мене головне, що вона – щаслива. Моя дівчинка може спокійно виходити на вулицю, не боячись, що поруч з нею почнуть стріляти “Гради” або летіти снаряди.

Аліна, колишня мешканка Кам’янки-Дніпровської

Аліна залишила за лінією фронту дуже багато. Але і отримала чимало – безпеку і нові обрії для своєї доньки.

Ми висловлюємо глибоку вдячність нашій героїні за її історію. І розповідатимемо інші. Адже поруч із нами – люди, за плечима яких дуже різний досвід. Маємо про це пам’ятати.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі