Виїхати з дому – щоб знову почути і відчути його навколо себе. Зробити вибір між малою Батьківщиною і великою. “Запорізький центр розслідувань” продовжує публікувати історії тих, хто виїхав з окупації. Вони різні. Але сьогоднішня – про те, як після важкої дороги здобути найдорожче
Золоте південне сонце, безкраї простори Каховки і запах свіжої городини. Аліна – з маленького містечка Запорізької області, Кам’янки-Дніпровської. Це край, відомий своїми овочами. Саме звідси походять славетні, налиті солодким соком томати, які були на столах усієї України.
Більшість населення завжди займалася тут вирощуванням ранніх помідорів та огірків. І навіть початок війни тут сприйняли як нещасний випадок у теплицях…
Лише за декілька годин містяни дізналися, що відбувається.
Аліна та її сім’я, як і більшість українців тоді, сподівалися, що все це ненадовго. Тим часом життя у Кам’янці-Дніпровський входило у ритм бойових дій.
Через кілька днів продукти в місцевих магазинах розібрали. Постачання нових не було: в Василівці вже йшли бої. Врятувало одне: громада об’єдналася.
3 березня 2022 року Кам’янку-Дніпровську окупували. Прості беззбройні люди намагалися завадити загарбникам. Вони перекрили дорогу до міста. Але сили були нерівні: місцевих мешканців розігнали за допомогою світлошумових гранат.
А зміни були невідворотні. Минуло трохи часу – і на ТОТ зник український мобільний зв’язок та інтернет.
Згодом зв’язок з’явився: окупанти привели російського оператора та інтернет-провайдера. А влітку 2022-го почалося найстрашніше. Окупанти з берега Кам’янки-Дніпровської почали обстрілювати Нікополь.
З того часу тиша закінчилася.
Район, у якому жила Аліна, став одним із найбільш обстрілюваних. Тож вона з донькою вирішила виїздити з Кам’янки-Дніпровської.
Запоріжжя чекало на своїх.
Повернення до умовно мирного життя, без автоматників і постійного страху підвалу – це теж свого роду шок, каже Аліна.
Для людей, які жили під “Градами”, “Калібри” та С-300 стали подвійним випробовуванням.
Як і решта українців, дівчата з Кам’янки-Дніпровської пристосувалися. Звикли до масованих обстрілів, призвичаїлись до відсутності світла. Так пройшло майже два роки.
Аліна залишила за лінією фронту дуже багато. Але і отримала чимало – безпеку і нові обрії для своєї доньки.
Ми висловлюємо глибоку вдячність нашій героїні за її історію. І розповідатимемо інші. Адже поруч із нами – люди, за плечима яких дуже різний досвід. Маємо про це пам’ятати.
Обговорення