Чисто і під охороною: “Запоріжремсервіс” замовив прибирання і охорону підвалів за 4 мільйони гривень

Зображення завантажується

Комунальне підприємство “Запоріжремсервіс”, яке опікується частиною підвалів-укриттів в Запоріжжі, замовило послуги прибирання та охорони сховків за 4 мільйони гривень. Проаналізувавши закупівлі, команда громадської організації “Хочу вчитись” та “Запорізький центр розслідувань” знайшла в них невідповідності

“Запоріжремсервіс”, згідно фонду захисних споруд, опікується 143 укриттями, які знаходяться в підвалах житлових будинків у Вознесенівському, Дніпровському і Заводському районах. Розраховані вони на майже 80 тисяч людей. 

Саме на ці укриття комунальне підприємство і замовило послуги прибирання і охорони, в яких ми знайшли невідповідності, що можуть поставити під сумнів доцільність цих закупівель. 

На варті 

У березні цього року комунальне підприємство оголосило відкриті торги на охорону найпростіших укриттів за 5 мільйонів гривень. 

В тендері взяли участь два учасники: Управління поліції охорони в Запорізькій області та фірма “Охоронний холдінг”. Остання запропонувала значно нижчу ціну – 3,5 мільйона гривень. 

Ми вже писали про цю закупівлю тут, але тепер розглянемо її дещо детальніше. 

Договір підписаний до кінця року на охорону шести постів (укриттів). Якщо рахувати з 1 квітня (договір був укладений 5 квітня), то до кінця року охорона буде працювати 9 місяців. 

В договорі прописана вартість однієї години – 90 гривень. Це 2160 гривень за добу і 21600 гривень за місяць, якщо охоронці будуть працювати згідно законодавству по графіку “добу через дві”. Бо в статті 59 “Кодексу законів про працю України” написано, що тривалість перерви в роботі між змінами має бути не менша за подвійну тривалість робочого часу в попередній зміні (включаючи і час перерви на обід). Тобто графік – доба через дві. Призначати працівника на роботу протягом двох змін поспіль – заборонено.

Якщо брати 6 постів та законний графік чергувань, то виходить 18 охоронців, тобто по три людини на пост. Однак, як виявилось, у фірми “Охоронний холдінг” є тільки 13 охоронців. Це означає по дві людини на об’єкт, які мають чергувати за графіком “добу через добу”, що порушує Кодекс законів про працю. 

Чисто за півмільйона

Другий тендер, який виставило на “Прозорро” комунальне підприємство – це послуги з прибирання 143 укриттів в трьох районах міста. 

Торги виграла запорізька фірма “Дінатрон-Груп”, пропозиція якої була дорожча за конкурентів – підприємство “Клінінг-Про”. У протоколі ж розкриття тендерних пропозицій сказано, що “Клінінг-Про”, на відміну від другої фірми, не усунула невідповідності в документах тендерної пропозиції, тому обрали переможцем “Дінатрон-Груп”.

Зазначимо, що торги пройшли не без зауважень від учасників. Наприклад, фірма “Клінінг-Про” помітила, що в тендері є дискримінаційні порушення: “Аналогічним вважається договір на прибирання укриття (-ів)”. Тобто замовник штучно обмежив коло учасників, бо треба подати договори, щоб підтвердити досвід, прибирання саме укриттів. “Запоріжремсервіс” вніс зміни і прибрав слово “укриттів”. 

Ще одне зауваження було від фірми “Клінінг Про Сервіс” про те, що у фірми-виконавця повинні бути 20 робітників, 17 з яких кваліфіковані будівельники. Це обмежує коло учасників і не має сенсу, бо навіщо в тендері про прибирання будівельники. На що “Запоріжремсервіс” відповів, що це заради економії, бо будівельник, який буде і прибиральником, зможе негайно виконати і ремонт, якщо це буде потрібно.

Як то кажуть, і швець, і жнець, і на дуді грець. 

Однак, “Клініг Про Сервіс” не здалися і підвантажили ще одне зауваження про те, що відповідно до довідника професій, затвердженого Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики, працівники будівельних професій не здійснюють прибирання. 

А от якщо глянути у положення наказу Міністерства праці та соціальної політики “Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності”, то там є вимоги до прибиральників. І це не тільки базова середня освіта, а і знання правил санітарії і гігієни з утримання приміщень, знання концентрації миючих і дезінфікуючих засобів, правила експлуатації санітарно-технічного устаткування тощо. 

Тобто прибиральник не зобов’язаний мати будівельну професію, а будівельник не може бути прибиральником. 

У підсумку цього двобою “Запоріжремсервіс” таки змінив 17 будівельників на 17 підсобних робітників. 

Термін надання послуг – протягом 2023 року, а прибрати треба 500 тонн сміття, у тому числі і будівельного, тобто по 3,5 тони з кожного укриття (нагадаємо, що їх у “Запоріжремсервіса” 143). 

Якщо вважати, що мається на увазі будівельне сміття після ремонтів, то в тендерах щодо ремонтних робіт включений цей пункт також. Наприклад, в закупівлі для укриття по Матросова, 15А, значиться вивезення сміття. 

До речі, це єдине протирадіаційне укриття на карті ЗОВА. “Запорізький центр розслідувань” та громадська організація “Хочу вчитись” вже відвідали його і скоро розкажемо, що там побачили. 

Однак в нових тендерах на ремонти, наприклад, за адресою Добролюбова, 14, вивезення сміття не значиться. Тож можливо це зроблено для майбутніх ремонтних робіт, таке розділення обов’язків, але навіщо, якщо будівельники часто мають договори з фірмами, що займаються вивозом сміття, або самі мають дозволи на це, не ясно. 

Висновки

У підсумку цих двох тендерів маємо охоронну фірму, яка через недостатню кількість робітників може порушувати законодавство, а також будівельну фірму, в якій працюють прибиральники-підсобники-будівельники для “економії коштів”. 

Читайте також: Неіснуючий дилер – існуючі укриття: що не так з “хоббітхаусами” в Запоріжжі

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі