Зупинка перед філармонією: скільки можуть переплатити за «Європейський проспект» Запоріжжя

Зображення завантажується

Переплата за нові зупинки, лави і урни на проспекті Собороному може скласти до 360 тисяч гривень. Точні цифри встановити неможливо через унікальність виробів. ЗЦР розбирався, якою може бути «маржа» у договорі на скандальні зупинки

Зупинковий комплекс перед Запорізькою обласною філармонією демонтували через обурення людей. Його будуть переносити в інше місце. Але це не вплине на загальні умови контракту. Згідно з ними, у Запоріжжі мають встановити 8 зупинок, 33 урни і 30 лавочок на 2,75 мільйона гривень разом.

Оскільки у соцмережах поширювалася інформація, що 2,7 млн грн коштує єдиний зупинковий комплекс перед філармонією, на запит читачів «ЗЦР» перевірив фактичну вартість однієї зупинки. 

Для перевірки ми підняли договірну документацію та звірили цифри у ній із цінами на аналогічні проєкти. Але знайти повні відповідники неможливо. Підрядник, компанія «Ніка-буд плюс», збирає зупинки, лави та урни сама, а не замовляє у великих виробників типові моделі з усталеною ціною.

Отже, за кошторисом павільйон очікування коштує 199 686 гривень – майже двісті тисяч.

Павільйонів із фанерною обрешіткою зараз майже немає на українських маркетплейсах. Можливо, таке нетипове замовлення зробили через те, що при вибухах дерев’яні конструкції не розлітаються на друзки, як пластик, а ламаються на місці. Тому, імовірно, поранень від пластикових уламків поряд з пластиковою зупинкою було б більше, ніж поряд із «запорізьким варіантом» з дерев’яними планками.

Якщо порівнювати павільйон від «Ніка-буд плюс» зі звичайними павільйонами, то різниця чимала.

Ціна на якісний зупинковий комплекс із нержавіючої сталі та полікарбонату складає від 145 до 160 тисяч гривень. Отже, завищення цілком може становити до 30 тисяч гривень. Або 240 тисяч гривень разом з усіх восьми зупинок.

Одна лава за договором коштує 12 966 гривень – трішки менше 13 тисяч. 

На маркетплейсах за 11,7 тисяч продається лава складнішої вигнутої конструкції. Класична паркова лава з вигнутою спинкою та брусом коштує 12,5 тисяч гривень. Загальний обсяг бруса у ній приблизно на третину більший, ніж у запорізькому варіанті, в якому використовують дошки товщиною 18 міліметрів. Крім того, сидіння менше двох сантиметрів завтовшки – це дещо замало для ваги середнього запорожця. 

А от співставні з запорізькою моделлю лави коштують лише до дев’яти тисяч гривень.Таким чином, націнка може складати до чотирьох тисяч гривень за штуку, чи до 120 тисяч з усіх 20 лав.

Урни в «європейському проєкті» коштують трохи менше, ніж сім тисяч гривень за штуку. І  відповідають своєму ціновому сегменту. Єдине зауваження: на вулицях зазвичай ставлять урни не з дерев’яними вставками, а з металу, фарбовані під дерево. Менші стійкі до вандалізму урни з фанерними вставками бережуть для закритих чи контрольованіших територій – периметру великих ТРЦ чи фудкортів.   

Отже, переплата за павільйони очікування і лави разом може складати близько 360 тисяч гривень, тобто близько 13% від загальної суми договору на 2,75 мільйона гривень.  

Власне виробництво зупинкових товарів робить звернення до правоохоронних органів безперспективним: виробник має право встановлювати бажану для себе ціну на свій ексклюзивний товар. Запитання виникають лише до влади, яка вибрала не надто економний варіант облаштування проспекта.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі