“Золоті” бойлери: в Запоріжжі закупили водонагрівачі по захмарній ціні і з невідповідними характеристиками
Минулого літа Департамент освіти та науки Запорізької міської ради оприлюднив тендер на 1,2 тисячі бойлерів за 14 мільйонів гривень. Тендер виграла фірма з Дніпропетровищини, яка повинна була поставити водонагрівачі до 30 вересня того року. Однак поставка затягнулася до кінця 2022 року, а бойлери не відповідають умовам тендеру
В середині липня 2022 року Департамент освіти на науки Запорізької міської ради оприлюднив тендер на закупівлю 1224 бойлерів для закладів освіти за 14,4 мільйона гривень. Таку захмарну ціну, у відповіді на депутатський запит від Регіни Харченко, вони пояснили тим, що в умовах війни неможиво спрогнозувати, скільки будуть коштувати бойлери, тому прорахунок робився на основі третього розділу ЗУ “Про публічні закупівлі”, де зазначена примірна методика визначення вартості закупівлі.
Тим не менш, тендер провести не змогли з технічних причин – переможець не надав документи, що повністю відповідали б тендерним вимогам. Можливо на це також повпливав розголос у соціальних мережах, бо ціна обурила громаду Запоріжжя.
Другу спробу закупівлі оголосили через місяць. Цього разу все вдалося, незважаючи на купу зауважень. Наприклад, в тендері зазначено, що бойлери повинні бути класу енергозбереження АА+, але люди, які знаються на цьому обладнанні, писали, що це неможливо. Такі бойлери йдуть виключно з класом С.
Однак це не завадило департаменту завершити тендер і обрати переможця. Ним стала фірма з Дніпропетровщини ТОВ “Ем Груп”. Вони запропонували поставити бойлери за 14,2 мільйона гривень, що на 200 тисяч дешевше початкової ціни.
І поставити обладнання вони обіцяли до 30 вересня 2022 року, згідно з договором. Оплату за обладнання департамент зобов’язався перерахувати фірмі протягом 30 календарних днів з моменту поставки. Але…
Щось пішло не так
Перші дві партії водонагрівачів поставили аж 18 жовтня. На сайті Spending.gov.ua за 28
жовтня опубліковані дві трансакції у розмірі 970 тисяч та 1,5 мільйона гривень.
Цікаво, що підписані трансакції як бойлери для евакуйованих осіб. Однак, куди саме вони пішли, в які заклади освіти, не ясно. До речі, в договорі вказаний перелік навчальних закладів і кількість водонагрівачів, але про трошки далі.
Ще одна трансакція відбулася 17 листопада на суму 3,5 мільйона гривень. В призначенні платежу написано, що це 30% передоплати на закупівлю водонагрівачів згідно рахунку, виставленого 3 листопада.
Тобто, щоб поставити водонагрівачі фірма попросила у департамента 30% передоплати.
У грудні ж департамент та фірма підписують додаткову угоду, де ціна за бойлери вже складає 11,8 мільйона гривень. Всі інші умови залишаються без змін. Це відбулося 7 грудня, а через тиждень, 16 грудня, підписують ще одну угоду, де ціна падає до 10,6 мільйона гривень.
Таке пониження ціни в договорі може бути згідно ЗУ “Про публічні закупівлі”, тож тут наче все чисто.
Далі департамент, 28 грудня, перераховує фірмі ще грошей за водонагрівачі для евакуйованих осіб, які поставили 16 грудня, якщо вірити даті накладної. Коштувало це 4,7 мільйона гривень.
Всього департамент заплатив “Ем Груп” по цим трансакціям 10,6 мільйонів гривень. Чому ж у передостанній трансакції написано про 30%, залишається загадкою.
Виходить, що всі бойлери закуплені і поставлені, але з порушенням строків. Департамент, замість введення штрафних санкцій і розірвання договору за невиконання фірмою умов, просто продовжив чекати і підписувати додаткові угоди. Хоча договір і дійсний до кінця 2022 року, але поставку товару “Ем Груп” повинна була зробити до кінця вересня.
Печать, підпис
Фірма “Ем груп” запропонувала поставити місту бойлери македонської фірми EWT Clima. Для підтвердження того, що вони є офіційним постачальником і мають ліцензію, до пакету документів додали листа від ТОВ “Кул-сервіс”, які називають себе офіційним дистриб’ютором та ліцензіатом EWT Clima. Також “Ем груп” додали сертифікат офіційного дилера, підписаний “Кул-сервіс”.
Однак, у цих документах є деякі цікаві неспівпадіння, які ми і помітили.
По-перше, підписи на обох документах не схожі між собою. А по-друге, на сертифікати стоїть печатка фірми “Кул-сервіс” (англ. LLC COOL-SERVISE), але код ЄДРПОУ там іншої фірми – ТОВ “Кліматтех”.
Власником першої є Налбандян Дмитро Костянтинович, другої – Налбандян Анастасія Іванівна.
У другої фірми, до речі, є сайт, на якому вказано, що вони займаються кондиціонерами та опаленням, але ніяк не водонагрівачами. Серед брендів, які вони вказують, EWT Clima немає.
Ну і по-третє, заснована фірма “Кул-сервіс” 29 червня 2022 року, лист-підтвердження для “Ем Груп” виданий ними через місяць – 26 липня 2022 року, а от сертифікат офіційного дилера датується 20 травня цього ж року, коли “Кул-сервіс” ще не існувало. А от вже згадана вище фірма “Кліматтех”, код ЄДРПОУ якої є на печатці, заснована аж в 2015 році. Тож цілком могла, але в той же час і не могла, видати такий сертифікат, бо не займається бойлерами.
ЕнергоНЕзбереження
Тепер перейдемо до класу енергозбереження. Громадська організація “Хочу вчитися” знайшла ці бойлери на ринку і запитала у продавців, а до якого класу вони відносяться. Відповідь була однозначна – клас енергозбереження С, а не АА+, як написано в тендерних умовах.
Дорого-багато
Як і клас енергозбереження, ціни в договорі і ціни на ринку також відрізняються.
“Ем груп” обіцяла поставити:
- Водонагрівач електричний 30л EWT Clima Runde AWH/M 30V TM «EWT Clima» – 4078 грн (17 шт) – 4893,6 (з ПДВ)
- Водонагрівач електричний 50л EWT Clima Runde AWH/M 50V TM «EWT Clima» – 8279,20 грн (221 шт) – 9935,04 (з ПДВ)
- Водонагрівач електричний 80л EWT Clima Runde AWH/M 80V TM «EWT Clima» – 9737,50 грн (783 шт) – 11685 (з ПДВ)
- Водонагрівач електричний 100л EWT Clima Runde AWH/M 100V TM «EWT Clima» – 11526,70 грн (203 шт) – 13832,04 (з ПДВ)
Громадська організація “Хочу вчитися” виявила, що на ринку ці бойлери коштують:
- Водонагрівач електричний 30л EWT Clima Runde AWH/M 30V TM «EWT Clima» – 4560 – 5212 грн
- Водонагрівач електричний 50л EWT Clima Runde AWH/M 50V TM «EWT Clima» – 4077 – 5747 грн
- Водонагрівач електричний 80л EWT Clima Runde AWH/M 80V TM «EWT Clima» – 6899 – 8019 грн
- Водонагрівач електричний 100л EWT Clima Runde AWH/M 100V TM «EWT Clima» – 8099 – 9548 грн
Тобто бойлери на 50, 80 та 100 літрів можна було купити дешевше.
Дають – бери
В тендерній документації також є список освітніх закладів з кількістю бойлерів для кожного з них. І тут постає питання: чому саме така кількість?
Наприклад, ліцею №99 потрібен 21 бойлер, а розташованій поруч Малій гуманітарній академії (школа №9) -13. По цій же вулиці, Героїв 93ї бригади, є ще два заклади – дитячий садок №291 “Витязь”, якому треба 17ть, та школа №40 – 15 бойлерів.
Тобто в радіусі 300 метрів є чотири заклади освіти з купою бойлерів у той час, як інші залишилися з 1-2 водонагрівачами.
Насправді, перше на що мав спиратися Департамент освіти, це проєктна документація, в якій спеціалісти визначають кількість необхідних приладів і місця установки, а не територіальні відділи освіти, які нарахували стільки бойлерів.
Висновок
Ця історія достатньо показова. Помилки в тендерній документації, трансакції з дивними відсотками, фірми, у яких назва та код ЄДРПОУ не співпадають на печатці. Звичайно ціни, які вкотре відрізняються від ринкових, і інший клас енергозбереження.
Також є питання до департаменту, який після порушення фірмою “Ем груп” строків, не ввів штрафні санкції чи не розірвав договір.
Після декількох додаткових угод ціна звичайно впала з 14,4 до 10,6 мільйонів гривень, що не може не радувати, але перерахувавши початкову ціну ми знайшли одну цікавинку.
Виявилось, що хтось накинув 8 гривень 20 копійок на ціну без ПДВ, через що само ПДВ також пораховано неправильно. Вісім гривень, звичайно, така собі похибка, але це проїзд в трамваї в одну сторону. Тож…
Тож і нова ціна може бути порахована неправильно, зважаючи на те, що у додаткових угодах таблиць з кількістю бойлерів, характеристиками і цінами немає. А як немає, то і не перевіриш.
Обговорення