“Зелені” в окупації: як працюють сонячні та вітрові станції на окупованих територіях Запорізької області

Зображення завантажується

З моменту повномасштабного вторгнення Росії на територію України в окупації опинилося 60% сонячних та вітрових станцій Запорізької області. Як вдається і чи вдається функціонувати СЕС та ВЕС в таких складних умовах, вирішив дізнатися “Запорізький центр розслідувань”

Вже декілька місяців вся Україна потерпає від масованих обстрілів з боку Росії з метою знищити нашу енергосистему. Енергетики, комунальні працівники, рятувальники ДСНС намагаються зробити все, щоб країна вистояла і люди не зазнали суттєвого дискомфорту та могли далі піднімати економіку та донатити на ЗСУ.  

Однак енергетична система складається не тільки з атомних, тепло та гідроелектростанцій. Ми також маємо і альтернативну “зелену” енергетику – це вітряки та сонячні панелі. 

Запорізька область, завдяки своєму степовому ландшафту, відмінно підходить до розміщення останніх. Однак зараз 70% територій нашого регіону знаходяться під окупацією російських військ. Відповідно, що і більша частина СЕС та ВЕС, розташованих у нас, залишилися по той бік фронту. 

Яка зараз ситуація з ними? Чи працюють, чи постраждали від обстрілів, чи вдається лагодити, як почувається персонал та чи не вирішили керівники “альтернативних” станцій стати на бік ворога, дізнавався “Запорізький центр розслідувань”

“Зелена” область

Запорізька область налічує на своїх територіях майже 30 великих сонячних електростанцій, безліч малих, а також декілька вітрових електростанцій. 

Розташування такої кількості саме в нашому регіоні можна пояснити ландшафтом. Степова зона – це відкриті території, де є сонце і гуляє вітер, якщо казати просто. 

В лютому, коли рашисти увійшли до Запорізької області, в окупації опинилися 60% СЕС і ВЕС, каже ексредактор Біз.Цензор, галузевий журналіст, Сергій Головньов. 

На жаль, інформації щодо ситуації зі станціями майже немає, дістати її складно, люди бояться за свої життя та бізнес, що цілком зрозуміло.

Нещодавно, з 10 жовтня, Росія посилила обстріли України. Ціль – енергетичні об’єкти. 23 листопада стався блекаут по всій країні. У кого через декілька годин, а у кого через півтори доби, але світло, завдяки фаховості наших енергетиків та комунальників, нарешті повернулось. Однак проблема лишається і на рахунку кожне джерело електроенергії. 

Енергія сонця в окупації

Токмацький район

В Токмацькому районі знаходяться декілька великих ділянок з сонячними електростанціями.  Це Грін Енерджі Токмак, Новенська електростанція (1 та 2 пл) та Новенська 3 пл.

Перша та третя належать Руслану Божку та Олександру Репкіну. Вони значаться як кінцеві бенефіціари. Друга – Олексію Тімарцеву.

Потужність Грін Енерджі Токмак становить – 64,15 МВт, Новенської 1 та 2 – 1,52 МВт та 2,5 МВт, Новенська 3 пл – 6 МВт.

Щодо першої, то ще влітку, 23 червня, були повідомлення про нібито вивезення російськими окупантами сонячних панелей. Однак Олександр Репкін в коментарі для Forbes спростував цю інформацію. 

«Не знаю, хто вигадав цей фейк, – каже він. – Ми самі проводили ремонтні робити і знімали пошкоджене обладнання, щоб уникнути пожежі».

___________________
Ми намагалися зв’язатися з усіма фірмами та Олександром Репкіним, щоб взяти коментар стосовно ситуації та роботи СЕС, однак слухавку взяли тільки у Грандпауєр ЛЛС. Приємна дівчина запропонувала надіслати запитання на електронну пошту, але відповідь все ще не надійшла. Якщо найближчим часом лист надійде, то обов’язково опублікуємо.

Якимівський район

В Якимівському районі також розташовані дві електростанції – Солар Енерджі Матч та Соліс Імперіум. Бенефіціарами першої зазначені Віталій Абраменко та Сергій Кочетков, другої – Олександр Петровський.  

Солар Енерджі Матч має потужність в 6 МВт, Соліс Імперіум – 5,24 МВт.

Щоб дізнатися про ситуацію на станціях, ми поспілкувалися з селищним головою Якимівки Олександром Правосудом. Він розповів, що компанії відмовилися співпрацювати з окупантами і скоріш за все чекають деокупації, щоб повернутися знову до роботи:

Наскільки я розумію, ці компанії відмовилися входити в колаборацію, не надіслали своїх представників, не залишилися працювати, як дехто робить, домовлятися з росіянами. І росіяни вирішили оголосити, так звану, націоналізацію, тобто просто відібрати станції. Але ми чітко моніторимо ситуацію та розуміємо рівень фаховості тих людей, які сьогодні працюють у складі окупаційної адміністрації. Я глибоко переконаний, що станції доопрацюють до моменту, коли треба буде їх обслужити і все. Росіяни просто не зможуть цього зробити, бо це дуже серйозне обладнання, яке потребує уваги вузькопрофільних спеціалістів.

Олександр також зазначив, що не має інформації щодо пошкодження станцій, пов’язаних з бойовими діями. 

_____________________
Ми також намагалися зв’язатися з компаніями, але телефони, на жаль, не відповідають, і на листи також відповіді поки що не надійшло. 

Мелітопольский район

В Мелітопольському районі знаходяться три великі сонячні станції – це Скіфія-Солар 1, Скіфія-Солар 2 та Солар Парк Веселе

Засновники перших двох компанії з Кіпру та Нідерландів – ЮДПР СКІФІЯ СОЛАР ЛІМІТЕД та НЕБРАС ПАУЕР ІНВЕСТМЕНТ МЕНЕДЖМЕНТ БІ. ВІ., директорка – Зоряна Созанська-Матвійчук. Засновником Солар Парк Веселе є компанія Солар Парк Підгорне, бенефіціарами якої є Ганна Бондаренко та Сергій Брижань. 

Потужність Скіфія-Солар 1 – 13 МВт, Скіфія-Солар 2 – 33,15 МВт, Солар Парк Веселе – 18,61 МВт

Дізнатися про ситуацію на станціях ми намагалися у місцевих мешканців та у мера Мелітополя Івана Федерова. Він розповів, що інформації щодо прильотів в тих районах немає, щодо іншого (колабораціонізм, робота станцій), то це не в його компетенції.

___________________
Як і з іншими компаніями, ми намагалися зв’язатися по телефону та відправили листи на електронні пошти. Відповіді поки не надходили.  

Василівський район

Ще один район, де знаходяться великі сонячні станції в окупації – це Василівський. Тут в Дніпрорудному та Малій Білозерці є Відновлювальна Енергія Запоріжжя 2  та КД Енерджі 2.

Першою станцією володіє Олег Шурма, Ольга Кузіна та Світлана Стоян. Другою – приватне підприємство “Нацпрод”, бенефіціарами якого є Андрій Васильєв, директором Ігор Скляр. Останній також є директором компанії “КД Енерджі 2”, бенефіціаром якої є Олег Шурма та Ольга Дядечко. Підприємство володіє однією ділянкою, а іншу має в оренді. 

Станція Відновлювальна Енергія Запоріжжя 2 має потужність у 12,9 МВт, станція КД Енерджі 2 – 25,84 МВт.

Чи страждала станції від прильотів ми запитали у місцевого мешканця. На парав анонімності він розказав, що прильоти були поряд, у селах Скельки та Орлянське. Однак самі станції, по його словам, не постраждали. Щодо станції, яка розташована в Малій Білозерці, то вона працює, бо працює і шахта Запорізького залізорудного комбінату поряд. 

____________________
Ми намагалися зв’язатися з компаніями. На вказані номери телефонів відповіли. “Нацпрод” обіцяли передзвонити, однак цього не сталося, тому ми надіслали на електронну пошту листа. Відповіді поки що немає. ”Відновлювальна Енергія Запоріжжя” також відповіли і попросили надіслати друкований лист з підтвердженням, що ми журналісти. Лист відправили і продублювали на електронну пошту. Відповіді також поки що немає.

Енергія вітру в окупації

Окрім сонячних станцій в Запорізькій області також знаходяться і вітрові. Це Юрокейп Юкрейн 1, Ботієвська, Приморська, Приморська 2 та Орлівська.

Засновником першої компанії є ЛОНГВІНГ ЮКРЕЙН ЛІМІТЕД, директорами значаться Михайло Чулков та Олександр Майборода. Чотири останіх належать ДТЕКу.

Юрокейп Юкрейн 1 має потужність – 98.01 МВт, Ботієвська – 199.88 МВт, Приморська – 99,58 МВт, Приморська 2 – 99,58 МВт, Орлівська – 76 МВт. 

Ми поспілкувалися з директором Юрокейп Юкрейн 1 Михайлом Чулковим. Він розповів, що зараз станція не виробляє електроенергію і є пошкодження ліній електропередач. 

З ДТЕКу нам відповіли, що майже всі вітроелектростанції компанії опинилися в окупації і призупинили генераці. електроенергії:

– Після повномасштабного вторгнення росії в Україну майже всі вітроелектростанції компанії ДТЕК ВДЕ опинились на окупованій території. В перші дні війни вони призупинили генерацію електроенергії через пошкодження ліній електропередач внаслідок обстрілів. Після цього компанія ухвалила рішення законсервувати виробничі підприємства, які знаходяться на тимчасово окупованій території. Співробітників станції було евакуйовано. Про можливість і терміни відновлення роботи вітроелектростанцій можна буде говорити тільки після деокупції територій та оцінки стану генеруючого обладнання, а також стану ліній електропередач в регіоні.

Щоб більше дізнатися про ситуацію ми також поспілкувалися з головою Правління Української вітроенергетичної асоціації Андрієм Конеченковим. 

 – В першу чергу хочу уточнити статистичні дані, які наш міністр енергетики пан Галущенко наводить у своїх виступах стосовно того, що ми втратили 90% вітрової енергетики. Насправді, це не так. У нас 80% знаходиться на окупованій території, а точніше  1315 МВт встановленої потужності, це переважно Херсонська і Запорізька області. В інших регіонах території не окуповані і вітроенергетика продовжує працювати, – каже голова Правління асоціації. 

За його словами в Запорізькій області побудовано 4 станції ДТЕК – Ботієвська ВЕС, Орловська ВЕС і дві черги Приморської ВЕС та одна Юрокейп Юкрейн 1. Всі ВЕС поки що зупинені, вони підтримуються в робочому стані, тобто забезпечуються електрикою, щоб у будь-який момент запуститись.

З точки зору безпеки, їх зупинили, бо коли вони починають працювати, то по ним стріляють російські війська або починаються якісь радіолокаційні проблеми. Тому ці ВЕС, поки вони знаходяться в окупації, не будуть працювати.

Залишаючи окуповані території, рашисти залишають після себе заміновані території та пограбовані підприємства. Андрій каже, що підступитися до станцій можна буде тільки після роботи саперів, а от вивезти вітряки росіянам не вдасться:

Розібрати і вивезти турбіни дуже складно. По-перше, це потребує окремої кранової техніки, по-друге, їх зібрати і встановити на іншій території – це величезна проблема і без фахівців це фактично неможливо. І головне, що це дуже крупногабаритні комплектуючі. Тому я думаю, що вони 100% залишаться на території України. Сподіваюся, що  більшість вітряків буде збережена і їх перезапустять після звільнення території. 

Андрій каже, що, наскільки йому відомо, то в Запорізькій області ще не було зруйновано жодної вітротурбіни.

Ми зараз пробуємо зібрати інформацію по пошкодженням. Якщо ми можемо це зробити на деокупованій території, то дуже складно зробити це на окупованій. Тільки інформація з Google, фотографії місцевих жителів. Більше інформації зараз отримати дуже важко. 

З миру по нитці

Через обстріли України Росією енергетичної системи зараз кожне джерело важливе. Але наскільки зміниться ситуація, якщо територію Запорізької області деокупують, а СЕС та ВЕС знову запустять у роботу. 

Сергій Головньов каже, що вітрові електростанції принесуть більше електроенергії в систему, ніж сонячні. З огляду на потужність і тих, і інших, це зрозуміло. 

Зараз будь-яка електроенергія була б на користь, але якось суттєво покращити ситуацію вона б точно не допомогла. У нас страждають підстанції. Електроенергія йде від генерації на трансформатор, потім на інший, стабілізується. Окупанти б’ють саме по трансформаторах і йде закупорка по підстанціях, які передають електроенергію, в цьому є проблема. 

Деокупація наближається

Ситуація на окупованих територіях дуже складна і дізнатися якусь інформацію щодо СЕС та ВЕС майже неможливо. Люди бояться за свої життя і бізнеси. 

Російські окупанти, розгулюючи з автоматами наперевіс, можуть зайти не тільки в кожну хату, а і “націоналізувати», тобто забрати силою, бізнес, змусити до співпраці.

Компанії або повністю зупинили свої станції, як це сталося з вітряками, або покинули свій бізнес і чекають деокупації. Дехто працює і зараз, але наскільки важко у таких умовах функціонувати станціям і виконувати свої обовʼязки працівникам, дізнатися від власників та керівників не вдалося. На телефонні дзвінки та електронні листи відповіді ми не отримали.

За даними НКРЄКП, “зелена енергія” давала в систему тільки 7,3%. У порівнянні з атомною енергетикою, яка давала 51,6%, це крапля в морі. Однак зараз, ця крапля в морі може трохи покращити ситуацію.

Залишається чекати деокупації і вірити, що вдасться відновити довоєнну потужність станцій.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі