Посадовцю з агродепартаменту Запорізької ОДА обрали домашній арешт за вимагання 1,2 мільйона
ДБР підозрює заступника директора обласного Департаменту агропромислового розвитку у вимаганні 1,2 мільйона гривень від керівників конярської галузі. Ухвали Печерського районного суду на домашній арешт і на відсторонення від посади в якості запобіжних заходів під час слідства оприлюднені в реєстрі судових рішень.
За інформацією слідчих, ще до свого призначення на посаду заступника директора обласного Департаменту агропромислового розвитку підозрюваний почав вимагати гроші в високопоставлених конярів – керівника ДП «Конярство України» та директора дочірнього «Запорізького кінного заводу №86». Він погрожував «обмеженням законних інтересів підприємства шляхом скасуванням права користування філією земельної ділянкою, проведенням перевірок щодо додержання земельного законодавства, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля тощо».
05 вересня 30 тисяч доларів передали посадовцю через пункт обміну в центрі Києва, і вже через 10 хвилин його затримали. Разом з раніше переданими 50 тисячами гривень загальна сума становила 1,197 мільйони гривень, за курсом НБУ.
Суд призначив посадовцю цілодобовий домашні арешт та відсторонення від посади до листопада 2023 року.
Хто ця людина, яку затримали?
За численними повідомленням ЗМІ, на початку вересня затримали Анатолія Ченцова, якого також називали радником очільника Запорізької ОВА Юрія Малашко. Документальних доказів, чи був Ченцов офіційно радником Малашко перед призначенням в аграрний департамент, знайти не вдалось.
Що ми бачимо трішки «нетипове» в цій історії?
По-перше, підслідність. Заступник департаменту ОВА – це посадовець категорії «Б», що прямо вказано в тій же ухвалі на призначення застави. А Державне бюро розслідувань займається посадовцями вищого рангу, категорії «А».
По-друге, стаття 189 КК – це не вимагання хабара, а здирництво. Стаття, умовно кажучи, не для посадовців, а для бізнесменів чи криміналітету.
Що це взагалі за конярство, за що такі гроші просити?
«Запорізький кінний завод №86» вже давно не займається конями, але в нього лишається на балансі декількасот гектарів орної землі. Як державне підприємство, ДП не платить орендну плату за цю землю, і тому розорювати та знімати з неї врожай дуже вигідно. Цим і користуються місцеві фермери, які змагаються за можливість обробляти землі конзавода, не сплачуючи за них оренду, і залучають до цієї конкуренції силовиків та посадовців різних рівнів.
Очільник Запорізької ОДА в 2016-2019 роках Костянтин Бриль теж мав конфлікт через землі кінського заводу з фермером і тодішнім нардепом Вадимом Кривохатько.
Що робити, аби такого було менше?
Провести приватизацію конярства, продати землю, яку розорюють “вчорну”, і хай фермери обробляють її, як і попередні роки, але вже сплачуючи чесні податки.
Обговорення